Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Nowa seria ciekawostek o USA – pora na Arizonę

37 034  
267   44  
Tęskniliście za ciekawostkami dotyczącymi USA? To tym razem mamy dla was Arizonę.
oryginal_1957515adef9294arizona.jpg

Na początek kilka faktów:

14 lutego 1912 – od tego dnia Arizona jest częścią Stanów Zjednoczonych. Stolicą i zarazem największym miastem jest Phoenix. Na terenie stanu mieszka około 7 milionów osób. Większość mieszkańców Arizony mieszka w kilku obszarach miejskich, co sprawia, że większość stanu jest słabo zaludniona. Łagodne lata na północy i łagodne zimy na południu sprawiają, że Arizona jest popularnym miejscem wypoczynku i emerytur.

Ciekawostki:

#1.

W Arizonie znajduje się miasto o nazwie Nothing (Nic). Znajduje się tam jeden opuszczony budynek i kilka znaków.

Nothing-Geisterort.jpg

1957587e14a8ce7arizona_nothing.jpg

#2.W latach 1979 – 2007 mieszkańcy miasta Naco, leżącego na granicy USA z Meksykiem, rozgrywali między sobą mecz siatkówki przez płot graniczny. Drużyna, która przegrała 3 z 5 meczów, musiała zorganizować imprezę dla drużyny zwycięskiej – przecięto nawet w tym celu kawałek ogrodzenia, by można było przejść przez granicę.Na granicy nie było napięcia, tak naprawdę lokalne władze nawet wspierały tę inicjatywę i same brały udział w meczach.

W 1994 administracja Clintona dążyła do zaostrzenia kontroli granicznych, by rozprawić się z nielegalnymi przejściami. Ogrodzenie z drutu kolczastego zaczęto zastępować metalowymi belami. Belki te służyły do budowy pasów lądowania samolotów podczas wojny w Zatoce Perskiej, a następnie zostały poddane recyklingowi na granicy Meksyku z USA.Mieszkańcy co chwilę przenosili miejsce imprezy w miejsca, gdzie było jeszcze ogrodzenie z drutu. W 2007 roku rozegrany został ostatni mecz, jednak mieszkańcy miasta do dziś spotykają się z przyjaciółmi z drugiej strony, by powspominać dni, gdy ich największym zmartwieniem był drut kolczasty, który mógł przebić ich piłkę.


#3.

Pstrąg arizoński występuje tylko w Arizonie.

#4.

Karmienie świń śmieciami jest nielegalne.

#5.

Istnienie prawa mówiącego, że polowanie na wielbłądy jest zabronione tak naprawdę jest mitem, choć ma w sobie ziarno prawdy – każdy wielbłąd znaleziony w Arizonie bez wątpienia należy do jakiegoś cyrku lub zoo, więc mordowałbyś po prostu czyjegoś wielbłąda, co już nie jest zgodne z prawem.

#6.

W Arizonie istnieje „Stupid Motorist Law”, czyli dosłownie tłumacząc – prawo dotyczące głupich kierowców. Oznacza ono, że każdy kierowca, który utknie na mieliźnie po objechaniu barykad i wjechaniu na zalany odcinek jezdni, może zostać obciążony kosztami ratowania.

4df4562b7badb.image.jpg

#7.

Na szczególną uwagę w stanie Arizona, oprócz Wielkiego Kanionu, zasługuje most londyński, i to taki naprawdę londyński. W 1968 roku Amerykanin Robert McCulloch kupił wystawiony na sprzedaż London Bridge za 2,46 mln dolarów. Na transport mostu z Europy do USA i montaż wydał kolejne 7 mln dolarów. W 1971 roku dokonano rekonstrukcji mostu, który ulokowano nad kanałem Bridgewater w miejscowości Lake Havasu City. Ostatecznie cała konstrukcja została przeprojektowana na żelbeton, z oryginału wykorzystano tylko zewnętrzne kamienie.

1920px-Londonbridge1900.jpg
London Bridge w Londynie (ok. 1900 rok)

London-Bridge-March-1971.jpg
Rekonstrukcja London Bridge w Arizonie, 1971 rok.

1280px-London_Bridge%2C_Lake_Havasu_City_-_2011_%28Aerial_Photo%29.jpg
Fotografia mostu z lotu ptaka, 2011 r.

#8.

O.K. Corral w Tombstone w Arizonie – to tutaj Wyatt Earp i Doc Holliday przeżyli strzelaninę tak słynną, że nakręcono o niej 10 filmów. Dziś w tym miejscu istnieje skansen, który jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Odtwarzana jest m.in. słynna strzelanina, pojedynki rewolwerowe itp.

shootout.jpg

ok-corral-tombstone-at-nogales.jpeg

#9.

W Kitt Peak National Observatory znajduje się największa na świecie kolekcja teleskopów optycznych i radiowych. Ostatnio pomogły one odkryć galaktyki odległe o 12 miliardów lat świetlnych. Co ciekawe, znajduje się tu największy na świecie teleskop słoneczny.

Kitt_Peak_National_Observatory_%281%29_-_Flickr_-_Joe_Parks.jpg

#10.

Rdzennie amerykański język Navajo jest trzecim najczęściej używanym językiem w Arizonie, po angielskim i hiszpańskim.

tecsccig6totqsrnnqxf_b2b0b89039603b931027eb2900b66531.jpg

#11.

Nieoficjalnym daniem państwowym Arizony jest chimichanga, czyli smażone na głębokim oleju burrito. Większość ludzi myśli, że chimichanga została wynaleziona w Meksyku, ale tak naprawdę jest to arizoński wynalazek.

1-IMG_4919-1050x700.jpg

#12.

Tama Hoovera jest uważana za cud inżynierii – woda zebrana w tamie może zaopatrzyć w wodę ok. 800 000 ha.

3.jpg

#13.

W Arizonie znajdziesz najstarsze rodeo na świecie, w tym Prescott Rodeo, które odbywa się od 134 lat, począwszy od 1888 roku.

PFD_Rodeo_perf_6_010.jpg

#14.

W Fountain Hills znajduje się fontanna, która jest uważana za najwyższą na świecie.

maxresdefault.jpg

#15.

W Arizonie ścięcie kaktusa jest przestępstwem klasy 4. Możesz nawet trafić do więzienia na rok, jeśli zostaniesz przyłapany na ścinaniu zagrożonego kaktusa Saguaro.

park-narodowy-saguaro.jpg

#16.

Arizona posiada krater meteorytowy, który jest jednym z najlepiej zachowanych na całym świecie. Krater meteoru Barringer jest szeroki na milę (1,6 km) i głęboki na 570 stóp (173 m). Szacuje się, że obiekt ten uderzył w Ziemię 50 000 lat temu.

Meteor%20Crater%20-%20Serendigity.jpg

#17.

Najgłębszym kanionem na świecie nie jest Wielki Kanion. Ten tytuł tak naprawdę należy do Wielkiego Kanionu Yarlung Tsangpo w Tybecie.


Kanion Yarlung Tsangpo

#18.

W Arizonie zwierzęta mają prawa pojazdów. Mieszkańcy Arizony często jeżdżą konno lub na innych zwierzętach, stąd wprowadzono prawo traktujące zwierzęta na równi z pojazdami silnikowymi. Dotyczy się to również osłów (zwierząt), wielbłądów czy innych zwierząt, na których zdołacie usiąść i pojechać.

#19.

Prawo mówiące, że w Tucson nielegalne jest noszenie przez kobiety spodni oraz spódniczek/spódnic przez mężczyzn jest mitem.

#20.

W Avondale hipnoza jest nielegalna (chyba że jest wykonywana przez akredytowanego lekarza lub dentystę (tak, dentystę)). Zabronione jest również wróżenie, czytanie z dłoni itp.

#21.

Plucie w miejscach publicznych jest zakazane, może się to skończyć mandatem o wysokości nawet 2500 dolarów lub 6 miesiącami więzienia.

200701150034-baseball-spitting-restricted-super-tease.jpg

#22.

W Arizonie zakazane jest produkowanie podróbek narkotyków.

#23.

Prawo mówiące, że nie można nikomu odmówić szklanki wody jest mitem.

#24.

Osoba, która świadomie lub celowo potyka się na koniu w celach rozrywkowych lub sportowych jest winna wykroczenia klasy 1 – czyli odsiadka minimum 48h + minimum 1000 dolarów kary.

#25.

Arizona ma oficjalny krawat (Neckwear). Jest to krawat bolo.#26.

Prawo mówiące, że małpy nie mogą spać w wannie jest mitem.

#27.

Na terenie Arizony znajduje się Wielki Kanion. Obecnie w najgłębszym miejscu kanion mierzy 2133 m, ciągnie się przez 349 km. W najszerszym miejscu liczy 29 km, a w najwęższym – zaledwie 800 m. Tam właśnie w 2007 r. usytuowano platformę widokową ze specjalnego szkła strukturalnego, która zawieszona jest ponad 1200 m nad dnem kanionu.

7472-wielki-kanion-kolorado-usanajlepsze.jpg

#28.

Zapewne znacie te wakacyjne automaty, w których steruje się mechanicznym ramieniem, by złapać jakiegoś pluszaka lub inną zabawkę. W Arizonie nielegalne jest, by właściciel takiego automatu świadomie zmieniał lub utrzymywał grę tak, by ramie fizycznie nie było w stanie chwytać odsłoniętych nagród.

ufo-crane.png

W poprzednim odcinku: AlaskaŹródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
4

Oglądany: 37034x | Komentarzy: 44 | Okejek: 267 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało