Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CDXLVI - Prezydent USA, któremu coś z głowy spadło

77 893  
516   56  
Hej! Dzisiaj przeniesiemy się na chwilę w czasy legendarnego Woodstocku, zobaczymy człowieka, który stworzył swego czasu bezapelacyjnie najpopularniejszą grę na świecie oraz przyjrzymy się protestowi studentów, którzy walczyli o swoje prawa ramię w ramię z Jezusem Chrystusem...

#1. Żołnierze amerykańskiej kawalerii pozują przed drzewem znanym jako „Grizzly Giant”, 1900 rok. Drzewo nadal stoi.


Grizzly Giant to gigantyczna sekwoja, która rośnie w Gaju Mariposa położonym w Parku Narodowym Yosemite. Drzewo było mierzone wiele razy, ostatnio w 1990 roku przez Wendella Flinta. Ma objętość 34 005 stóp sześciennych (962,9 m3), co czyni ją 26. największą gigantyczną sekwoją rosnącą w dzisiejszych czasach.

#2. Podczas bitwy o Ardeny alianccy żołnierze „zdobili” swoje hełmy koronkowymi zasłonami, które zapewniały doskonały kamuflaż na śniegu, grudzień 1944 roku.


#3. Limuzyna wiceprezydenta Richarda Nixona zostaje zaatakowana przez protestujących Wenezuelczyków, Caracas, 1958 rok.


Atak na kolumnę samochodów Richarda Nixona miał miejsce w Caracas w Wenezueli podczas jego tournée po Ameryce Południowej w 1958 roku, kiedy to „Tricky Dick” był jeszcze wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Atak na samochód zastępcy najważniejszej osoby w państwie nazwano wówczas „najbardziej brutalnym atakiem, jakiego kiedykolwiek dokonano na wysokiego urzędnika amerykańskiego podczas pobytu na obcej ziemi”.
Nixon był bliski śmierci, podczas gdy kilku jego pomocników zostało rannych w walce wręcz. Na szczęście cała świta i ochrona zdołała dotrzeć do ambasady USA. Wizyta odbyła się zaledwie kilka miesięcy po obaleniu wenezuelskiego dyktatora Marcosa Péreza Jiméneza, któremu najpierw USA przyznały Legię Zasługi, a następnie udzielono mu azylu.
Sam incydent był najprawdopodobniej zaaranżowany przez Komunistyczną Partię Wenezueli. Admirał Marynarki Wojennej USA Arleigh Burke zmobilizował flotę i jednostki piechoty morskiej w regionie, zmuszając rząd Wenezueli do zapewnienia pełnej ochrony Nixonowi do końca podróży.
Atak został potępiony przez wszystkich głównych kandydatów na prezydenta Wenezueli startujących w ówczesnych wyborach, z wyjątkiem urzędującego przywódcy, admirała Wolfganga Larrazábala. Nixon był ogólnie oklaskiwany w amerykańskiej prasie za spokojne i sprawne podejście do incydentu, a po powrocie do Stanów Zjednoczonych powitano go „jak bohatera”. Jego wspomnienia z ataku stanowią jeden z „sześciu kryzysów” opisanych w jego książce „Sześć kryzysów” z 1962 roku.

#4. Hipisi na oryginalnym festiwalu Woodstock w 1969 roku sprzedają LSD za jednego dolara.


#5. Garry Kasparow podczas swojego meczu w 1997 roku przeciwko Deep Blue.


#6. Były prezydent Ronald Reagan zdejmuje czapkę bejsbolową, odsłaniając przypadkiem częściowo ogoloną głowę, lotnisko w Rochester w stanie Minnesota, 15 września 1989 roku.


#7. Obsada aktorska i ekipa filmowa z kultowego horroru „Noc żywych trupów”, 1968 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pomimo kontrowersji, pięć lat po premierze Paul McCullough z magazynu Take One zauważył, że „Noc żywych trupów” była najbardziej dochodowym horrorem w historii… wyprodukowanym poza murami dużego studia.
W ciągu dekady film zarobił od 12 do 15 milionów dolarów tylko w amerykańskich kinach. Produkcja została przetłumaczona na ponad 25 języków i puszczana w kinach w Europie, Kanadzie i Australii. „Noc żywych trupów” zarobiła ogólnie 30 milionów dolarów na całym świecie, a Wall Street Journal poinformował, że był to najbardziej dochodowy film w Europie w 1969 roku.
Ponad 50 lat po premierze film cieszy się już opinią kultowego klasyka i wciąż zbiera pozytywne recenzje. Przez wielu krytyków uznawany jest za jeden z najlepszych filmów 1968 roku. W 2008 roku film znalazł się w rankingu magazynu Empire na 397 miejscu na liście 500 największych filmów wszech czasów.
Wielu uważa, że film George'a Romera zapoczątkował nowożytną epokę horroru. Kino tego typu zapewnia widzowi nie tylko rozrywkę na mocnym poziomie, ale znaleźć można w nim także elementy krytyki społeczeństwa i polityki. Reżyser w Nocy żywych trupów” złamał wszelkie dotychczas znane kanony horroru, m.in. poprzez zakończenie (nie zdradzimy jakie) oraz postaci – głównym bohaterem filmu jest czarnoskóry mężczyzna (Duane Jones), co dotychczas nie miało miejsca
The New York Times również umieścił film na swojej liście 1000 najlepszych filmów w historii. W styczniu 2010 roku Total Film umieścił film na swojej liście 100 najlepszych filmów wszech czasów. Rolling Stone nazwał „Noc żywych trupów” jednym ze 100 najlepszych filmów, a Reader's Digest uznał, że jest to 12. najbardziej przerażający film wszech czasów.

#8. Uszkodzony krzyż chrześcijański po bitwie o Vukovar w Chorwacji, 25 listopada 1991 roku.


Vukovaru broniło około 1800 lekko uzbrojonych żołnierzy chorwackiej Gwardii Narodowej (ZNG) i ochotników cywilnych przeciwko 36 000 żołnierzy JNA i paramilitarnych sił serbskich wyposażonych w ciężkie uzbrojenie i wspieranych przez artylerię. Podczas bitwy rozgrywanej pomiędzy sierpniem a listopadem 1991 roku w kierunku miasta wystrzeliwano około 12 000 pocisków i rakiet dziennie.
W czasie tej brutalnej, krwawej i przedłużającej się walki Vukovar został pierwszym całkowicie zniszczonym dużym miastem w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. Kiedy obrona Vukovaru padła 18 listopada 1991 roku, setki żołnierzy i cywilów zostało zamordowanych przez siły serbskie; co najmniej 31 000 cywilów wywieziono z miasta i jego okolic. Vukovar padł ofiarą czystek etnicznych, a także stał się częścią samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny. Kilku serbskich wojskowych i urzędników politycznych, w tym Slobodana Miloševicia, oskarżono o zbrodnie wojenne popełnione w czasie bitwy i po niej.
Bitwa wyczerpała JNA i okazała się punktem zwrotnym w chorwackim konflikcie. Zawieszenie broni zostało ogłoszone kilka tygodni później. Vukovar pozostał w rękach serbskich do roku 1998, kiedy to został pokojowo wcielony do Chorwacji.

#9. 4 maja 1980 roku zmarł prezydent Jugosławii Joseph Broz Tito. Jego państwowy pogrzeb odbył się cztery dni później i wzięli w nim udział przywódcy i przedstawiciele 128 krajów. Był to największy w historii pogrzeb państwowy.


#10. Aleksiej Pażytnow – radziecki programista, który w Centrum Komputerowym Akademii Nauk ZSRR w Moskwie przy współudziale Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa stworzył grę „Tetris”, lata 80. XX wieku.


#11. Aili Jõgi (z domu Jurgenson), 1946 rok.


Po ponownym zajęciu Estonii przez ZSRR w 1944 roku sowieckie władze okupacyjne rozpoczęły systematyczne niszczenie ocalałych z wojny pomników poległych w wojnie o niepodległość Estonii.
15 kwietnia 1945 roku w Parnawie wysadzono materiałami wybuchowymi pomnik autorstwa Amandusa Adamsona, wzniesiony dla 87 osób poległych w wojnie o niepodległość Estonii. Również w latach 1944-1946 nagrobki Cmentarza Wojskowego w Tallinie zostały zniszczone przez władze sowieckie, a cmentarz estoński został ponownie wykorzystany przez Armię Czerwoną.
W ramach zemsty 8 maja 1946 roku Aili Jurgenson wraz z koleżanką Ageedą Pavel wysadziła pomnik w miejscu pochówku sowieckich żołnierzy – drewniany monument zwieńczony gwiazdą:
Jak długo miałyśmy oglądać tę czerwoną gwiazdę, pomnik rosyjskich szabrowników w czasach, gdy wszystkie nasze posągi są niszczone. Po prostu nie mogłyśmy tego znieść. Uznałyśmy, że jeśli ci bandyci szaleją w Estonii, powinni zobaczyć, jak jeden z ich pomników zostanie wysadzony w powietrze. Mogłyśmy po prostu oblać drewnianą konstrukcję benzyną i podpalić, ale chciałyśmy, żeby odbyło się to z hukiem!

Następnego dnia gazety nie napisały o tym ani słowa, a lokalnym władzom udało się szybko odrestaurować pomnik jeszcze przed Dniem Zwycięstwa (9 maja), jednakże większość mieszkańców Tallina wiedziała o incydencie.
Aili Jurgenson początkowo nie była podejrzana i nadal rozprowadzała ulotki dla ruchu oporu ze swoimi kolegami z miejscowego liceum. W końcu została aresztowana po tym, jak próbowała znaleźć lekarza dla swojego rannego brata, który ukrywał się w bunkrze w lesie. Ten podczas przesłuchania prowadzonego przez sowietów wspomniał o wysadzonym pomniku.
W areszcie przy ulicy Pagari w Tallinie Jurgenson spędziła swoje 15. urodziny. Później została uznana za winną działania terrorystycznego i wysłana do gułagu w republice Komi, na zachód od Uralu w północno-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej.
Została wygnana z Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na osiem lat. W obozie pracowała w kopalni węgla. W późniejszych latach poślubiła współwięźnia Ülo Jõgiego, Estończyka, skazanego jako fińskiego szpiega, który został dożywotnio wygnany z Estonii.
W związku z zawarciem małżeństwa ani Aili, ani jej mąż nie mogli wrócić do Estonii aż do 1970 roku. Oboje przenieśli się z powrotem do domu rodzinnego Ülo Jõgiego w Tallinie dopiero w 1971 roku, a więc aż 25 lat od momentu zesłania.
Po powrocie do Estonii Aili pracowała jako sekretarka w biurze architekta, a także była instruktorem strzelectwa sportowego w szkole w Keila. W lutym 1998 roki Jõgi i jej przyjaciółka Paavel (która wróciła do kraju po orzeczonych 8 latach) zostały odznaczone przez estońskiego prezydenta Lennarta Meri estońskim Orderem Krzyża Orła za walkę z reżimem sowieckim. Aili Jõgi i Ageeda Paavel to jedyne kobiety w estońskiej historii wyróżnione tym odznaczeniem.

#12. Najwyższy człowiek w historii, Robert Wadlow, wchodzi na pokład samolotu. Robert miał 272 centymetry wzrostu na trzy tygodnie przed śmiercią w wieku 22 lat. Fotografia wykonana w 1936 roku.


#13. Spice Girls, 1997 rok.


#14. Gubernator Jesse Ventura i gubernator Arnold Schwarzenegger na planie filmu „Predator”, 1987 rok.


Jesse Ventura przede wszystkim znany jest jako były zapaśnik/wrestler WWF (World Wrestling Federation). Po zakończeniu kariery zajął się aktorstwem i występował w takich filmach jak: Predator (1987), Uciekinier (1987), Człowiek demolka (1993), Batman i Robin (1997), czy Mistrz kamuflażu (2002).
W tzw. międzyczasie zajął się polityką i w latach 1999-2003 był gubernatorem stanu Minnesota. Stał się najpopularniejszym gubernatorem w historii stanu, osiągając w rankingach popularności poziom 73%. Nie ubiegał się o drugą kadencję.
Arnold Schwarzenegger, którego kariery kulturystycznej i aktorskiej specjalnie przypominać nie trzeba, również parał się polityką. Został 38. gubernatorem stanu Kalifornia i piastował ten urząd od 17 listopada 2003 do 3 stycznia 2011 roku.

#15. Monica Bellucci i Shana Zadrick, 1994 rok.


#16. Długowłosy uczniowie Padlisades High School protestują przed budynkiem swojego liceum po wprowadzeniu zakazu noszenia długich włosów. Kintnersville, Pensylwania, USA, 7 marca 1966 roku.


#17. Ace Frehley podczas jednego z koncertów zespołu Kiss w ramach trasy Love Gun Tour w 1977 roku, kiedy to w trakcie popisów podpalił sobie włosy.


#18. 17-letnia Bianca Passarge z Hamburga tańczy na butelkach wina w stroju kota, 1958 rok.


#19. Adolf Hitler przemawia do tłumu Hitlerjugend na Stadionie Olimpijskim w Berlinie podczas obchodów 1 maja 1939 roku. Kontrastujące z białymi, niebieskie mundury układają się w słowa „Należymy do ciebie” („Wir gehoeren dir).


#20. Józef Piłsudski i Symon Petlura w Winnicy, 16 maja 1920 rok.W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 77893x | Komentarzy: 56 | Okejek: 516 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.09

22.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało