Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Podziemie kryminalne w Sydney w latach 1920-1940 – rzadkie zdjęcia z archiwum policyjnego

22 466  
105   9  
„Twórczy tandem” matki i córki, które sprzedawały kokainę, oraz gang złodziei przebranych za kobiety i okradających amerykańskich żołnierzy to bohaterowie odnalezionej w policyjnych archiwach kolekcji zdjęć kryminalnego podziemia Sydney z lat 20. i 40. XX wieku. Kolekcja czarno-białych fotografii NSW Police Forensic Archive zawiera paletę kryminalnych postaci, w tym Adę McGuinness, którą nazwano „najbardziej złą kobietą w Sydney”.
Wystawa zatytułowana City of Shadows (Miasto Cieni) jest otwarta dla odwiedzających Sydney Living Museum, ale są to nie tylko tradycyjne policyjne portrety przestępców, ale też zdjęcia ukazujące pewne cechy osobowe podejrzanych.

Ada i jej córka Hazel McGuinness zostały aresztowane i przewiezione na centralny posterunek policji w lipcu 1929 roku pod zarzutem posiadania kokainy i jej sprzedaży, którą zajmowały się we własnym domu na przedmieściach Darlinghurst. Policja uważała Adę McGuinness za jednego z najaktywniejszych handlarzy kokainą w mieście.

Na zdjęciu zrobionym na komisariacie Hazel wydaje się żałować swojego czynu, ale Peter Doyle, kustosz Sydney Living Museum, twierdzi, że dziewczyna od początku nie miała szans: wychowywała ją matka, która zajmowała się prostytucją, przemytem i handlem narkotykami.

Kolejny „malowniczy” tandem to 18-letni Neville McQuade i 19-letni Lewis Keith, którzy są przebrani w damskie ciuchy. Zdjęcie zostało zrobione przy wejściu na posterunek policji w Sydney w czerwcu 1942 roku. Para została oskarżona o nieprzyzwoite zachowanie. Ponadto wśród ich rzeczy znaleziono skradzione amerykańskie pieniądze i mundury wojskowe.

W tym czasie oszuści często zwabiali homoseksualnych amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Australii podczas II wojny światowej i okradali ich. Jak mówi Peter Doyle: „Jeden szedł na randkę, a drugi w tym czasie rabował mieszkanie”.

Po aresztowaniu McQuade przyznał, że zawsze pragnął być kobietą.

Jednym z najbardziej urzekających portretów jest fotografia Herberta Ellisa („break and enter man”), który był słynnym kasiarzem.
Siedzi z założonymi rękoma, ubrany w garnitur, kapelusz, uśmiechnięty, wydaje się być zadowolony z siebie.

Alfred Ladewig, pseudonim „Tiny”, był oszustem i kieszonkowcem, który podróżował między Brisbane, Sydney i Melbourne, zdobywając pieniądze. Został aresztowany w Sydney na początku lat dwudziestych pod zarzutami wniesionymi w Brisbane. Zdjęcie zostało zrobione przed ekstradycją do Queensland. Ujęcie wygląda jak zdjęcie studyjne, a nie policyjne.

De Gracy i Edward Dalton zostali aresztowani na początku lat dwudziestych za oszustwo.

Przeszywające, jasne oczy De Gracy błyszczą na zdjęciu z wyczuwalną wrogością, uważa Peter Doyle.
De Gracy pochodzi z rodziny oszustów. „Jest wielu bardzo dobrych, uczciwych ludzi z tej rodziny, ale był tam też element kryminalny”.

Zdjęcie policyjne B. Smith, Gertrude Thompson i Very McDonald w 1928 roku.
To zdjęcie zostało prawdopodobnie zrobione w następstwie nalotu prowadzonego przez szefa CIB Billa Mackay'a – późniejszego komisarza policji – na dom przy 74 Riley Street.

15 aresztowanym mężczyznom i kobietom postawiono liczne zarzuty. Najemca Joe Bezzina został oskarżony o „bycie gospodarzem domu odwiedzanego przez znanych złodziei”, inne aresztowane tam osoby oskarżono o napaść i „bywanie w domu odwiedzanym przez znanych złodziei”.

William Stanley Moore był handlarzem opium i został aresztowany w maju 1925 r.
To zdjęcie pojawiło się w dodatku fotograficznym do gazety policyjnej NSW 28 lipca 1926, podpisane: „Diler opium. Działa z dużymi ilościami fałszywego opium i kokainy. Robotnik na nabrzeżu; współpracuje ze złodziejami na wodzie i handlarzami narkotyków”.

Zdjęcie policyjne przedstawiające Hamptona Hirshama, Cornelliusa Josepha Keevila, Williama Thomasa O'Briena i Jamesa O'Briena 20 lipca 1921 r. na centralnym komisariacie policji. Cała czwórka została aresztowana za napad na dom bukmachera Reginalda Cattona przy Todman Avenue w Kensington 21 kwietnia 1921 roku. Ostatecznie Thomasowi O'Brienowi nie postawiono zarzutów, ale pozostali trzej zostali skazani otrzymali wyroki piętnastu miesięcy każdy.

Ellen „Nellie” Kreigher, 1923 r.
Ellen „Nellie” Kreigher była jedną z czterech osób aresztowanych i oskarżonych o morderstwo Gertrude Mabel Heaydon. W październiku poprzedniego roku Gertrude Heaydon została zabrana do mieszkania kobiety znanej jako „Pielęgniarka Taylor”, aby dokonać nielegalnej aborcji. Zmarła tam w mieszkaniu. Policja twierdziła później, że Gertrude została zamordowana przez pielęgniarkę Taylor na polecenie męża Heaydon, Alfreda.

Alfred Heaydon, Frank Taylor, człowiek o nazwisku Edward Riley (urzędnik związkowy i niegdyś kandydat do senatu Partii Pracy) i Ellen Kreigher, która dzieliła mieszkanie z siostrą Taylor, zostali ostatecznie aresztowani i oskarżeni o morderstwo, współudział w morderstwie, ukrywanie oraz z nielegalną utylizację ciała. Pielęgniarka Taylor zmarła w tzw. międzyczasie.4

Oglądany: 22466x | Komentarzy: 9 | Okejek: 105 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.05

24.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało