Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CDXLIII - nietypowy przypadek, gdy Niemcy walczyli po stronie aliantów

80 276  
542   52  
Dzisiaj przybliżymy wam sylwetkę Jerrie Mock, dowiecie się, czego niebywałego dokonał Mathias Rust oraz kim był Dina Sanichar.

#1. Robert De Niro i reżyser Martin Scorsese na planie filmu „Przylądek strachu”, 1991 rok.


#2. Załoga skompletowana z dwóch mężczyzn biorąca udział w motocyklowym wyścigu rydwanów, 1925 rok.


Ta dyscyplina sportu zainspirowana została filmem „Ben Hur” z 1925 roku. Rozkwit jej popularności przypadał na lata 20. i 30. XX wieku. Zasady konkurencji zostały opracowane w Australii i szybko rozprzestrzeniły się także na Europę i Amerykę.

#3. Reżyser Walt Disney pracuje na brazylijskiej plaży, Rio De Janeiro, Brazylia, 1941 rok.


#4. Żołnierze amerykańscy i niemieccy dziękują sobie nawzajem po obronie zamku Itter w Austrii przed atakującą dywizją SS, 7 maja 1945 roku.


Bitwa o zamek Itter to unikatowa potyczka stoczona pod koniec II wojny światowej, w której atak oddziałów Waffen-SS był odpierany wspólnie przez siły amerykańskie i żołnierzy Wehrmachtu. Została stoczona 5 maja 1945 roku w zamku Itter w Tyrolu.
Zamek został wyzwolony 4 maja 1945 roku przez oddziały amerykańskiej 103 Dywizji Piechoty. Dzień później zamek został zaatakowany przez oddziały 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Götz von Berlichingen”. Planowali oni odbić zamek i zabić jeńców. Po stronie amerykańskich obrońców stanęli wyzwoleni francuscy więźniowie, towarzyszące im kobiety oraz kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu z majorem Josefem Ganglem na czele. Wśród obrońców było przynajmniej dwóch Polaków lub osób pochodzenia polskiego, w tym kapral Edward „Stinky” Szymczyk.
„Götz von Berlichingen” byli blisko zdobycia zamku, ale na czas z odsieczą przybyły kolejne oddziały amerykańskie. W trakcie oblężenia zginął major Gangl, zastrzelony przez snajpera Waffen SS.

#5. Major William Martin, „człowiek, którego nigdy nie było”, 1943 rok.


„Człowiek, którego nie było” to walijski bezdomny, Michael Glyndwr. Jego ciało zostało wykorzystane po śmierci w operacji „Mincemeat” przeprowadzonej przez kontrwywiad brytyjski w czasie II wojny światowej. Zakończona sukcesem operacja miała na celu przekonanie Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu o planowanym natarciu aliantów na Grecję i Sardynię, podczas gdy prawdziwe natarcie zaplanowane zostało na Sycylię w ramach operacji „Husky”.
Dowództwo aliantów postanowiło ułatwić Niemcom wejście w posiadanie super tajnych informacji. W tym celu wyselekcjonowano ciało Glyndwra, który zmarł na chemicznie zainfekowane zapalenie płuc spowodowane zatruciem trutką na szczury. Ponieważ zmarł na zapalenie płuc, płyny w jego płucach mogły uchodzić za takie, jakie zbierają się w płucach człowieka, który utonął i dość długo przebywał w morzu. Jego ciało ubrano w mundur, zaopatrzono w stosowne dokumenty w celu uwiarygodnienia legendy, komplet kluczy, kupony biletów do kina sprzed paru dni, list z klubu w Londynie, zdjęcie ukochanej Pam (w rzeczywistości była to jedna z pracownic MI5) oraz list informujący o ataku na Grecję i Sardynię.
Ciało wyrzucono na brzeg Hiszpanii, gdzie miejscowy rybak poinformował o znalezisku lokalną policję. Kilka dni później wieść o rozkładających się zwłokach brytyjskiego oficera, majora Williama Martina, dotarła do uszu rezydenta Abwehry Adolfa Claussa.

#6. Angelina Jolie w ciąży z bliźniakami i Jack Black w ciąży spożywczej, 2008 rok.


#7. Miro Barešić i Anđelko Brajković, członkowie chorwackiej ultranacjonalistycznej grupy Black Legion, zostali zatrzymani przez policję po zastrzeleniu jugosłowiańskiego dyplomaty Vladimira Rolovicia, Sztokholm, Szwecja, 7 kwietnia 1971 roku.


#8. 39-letnia Jerrie Mock z Newark w stanie Ohio otrzymuje od prezydenta USA Lyndona B. Johnsona złoty medal Federalnej Administracji Lotnictwa, 4 maja 1964 roku.


Mock zasłynęła jako pierwsza kobieta, która samotnie obleciała kulę ziemską. Kobieta wystartowała z Columbus w Ohio 19 marca 1964 roku. W trakcie lotu odbyła 21 międzylądowań, w tym m.in. na Bermudach, Azorach, w Maroku, Algierii, Libii, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Tajlandii, na Filipinach, Guam, Wake, Hawajach, w Kalifornii, Arizonie, Teksasie i Kentucky. Do macierzystego lotniska w Columbus dotarła 17 kwietnia i tym samym ukończyła lot w ciągu 29 dni 11 godzin i 59 minut jako pierwsza kobieta w historii.

#9. Długie kolejki po jedzenie, Chile, 1973 rok.


#10. Oskarżony o znęcanie się nad więźniami alianckimi w obozie Kanchanaburi w Tajlandii, położonym w pobliżu rzeki Kwai, kapitan Kamai Mitsuo z Cesarskiej Armii Japonii został uznany za winnego i stracony przez Brytyjczyków, 14 marca 1946 roku.


#11. Oasis występuje przed 125 000 ludzi na Knebworth Festival. Ponad 2,5 miliona osób starało się o bilety na ten koncert, 1996 rok.


#12. Feldmarszałek Rommel podczas inspekcji wojsk indyjskich w służbie niemieckiej, Lacanau Océan, Francja, 10 lutego 1944 roku.


#13. 19-letni Mathias Rust stojący naprzeciw swojej Cessny 172, którą wylądował na Placu Czerwonym w Moskwie, 1987 rok.


Rust był wielokrotnie wykrywany przez obronę powietrzną ZSRR, a nawet przechwycony przez dwa myśliwce z lotniska w mieście Tapa (dziś Estonia), ani razu jednak nie padł rozkaz zestrzelenia go. Paraliż decyzyjny radzieckiej obrony przeciwlotniczej oraz irracjonalność zaistniałej sytuacji spowodowały, że udało mu się dolecieć do Moskwy, gdzie wylądował na moście Bolszoj Moskworecki tuż obok Placu Czerwonego i Kremla.
2 września 1987 roku rozpoczął się proces, w którym 19-latka oskarżono między innymi o chuligaństwo, złamanie prawa lotniczego oraz nielegalne przekroczenie granicy ZSRR. Rust został skazany na 4 lata w obozie pracy.
Konsekwencje ze strony sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa dotknęły także ówczesnego ministra obrony Siergieja Sokołowa, dowódcę Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Kraju Aleksandra Kołdunowa, którzy zostali zdymisjonowani, oraz ponad 2000 niższych rangą oficerów, którzy dopuścili się zaniedbania swoich obowiązków i niewykrycia obcego samolotu nad terytorium Związku Radzieckiego.
Po ogłoszeniu wyroku z obawy o bezpieczeństwo więźnia nie został wysłany do ciężkich prac – postanowiono osadzić skazanego w moskiewskim więzieniu Lefortowo, gdzie spędził 432 dni. Następnie został zwolniony warunkowo. Na wniosek Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Andrieja Gromyki zezwolono mu na powrót do kraju, co nastąpiło 3 sierpnia 1988 roku.

#14. 36-letni Matt Groening z małym Homerem Simpsonem, 1990 rok.


#15. Widok Detroit z lotu ptaka wykonany przez sterowiec reklamowy Ford Motor Company, 15 lipca 1947 roku.


#16. Osama Bin Laden w Afganistanie walczący z Sowietami u boku mudżahedinów, 1989 rok.


#17. Audrey Hepburn i Anita Ekberg, 1956 rok.


#18. Mary Anne MacLeod, biedna szkocka imigrantka, która przybyła do Ameryki w 1930 roku. Poślubiła dobrze zapowiadającego się biznesmena o nazwisku Frederick Trump i została matką biznesmena i przyszłego prezydenta – Donalda Trumpa, fotografia z lat 30. XX wieku.


#19. Dina Sanichar, „prawdziwy Mowgli”, schyłek XIX wieku.


Dina Sanichar przyszedł na świat prawdopodobnie w 1860 lub 1861 roku. Nikt nie wie, jakie były jego losy, dopóki nie został odkryty przez grupę myśliwych wśród wilków w jaskini w Bulandshahr, Uttar Pradesh w Indiach, w lutym 1867 roku.
Chłopiec został zabrany do sierocińca Sikandra Mission, gdzie nadano mu imię „Sanichar”, czyli „ten, który przybył w sobotę”. Kiedy przybył do sierocińca, chodził na czworakach i jadł surowe mięso. Nie potrafił mówić, a wydawał dźwięki podobne do wycia wilków.
Żył wśród innych ludzi przez ponad dwadzieścia lat, ale nigdy nie nauczył się mówić i przez całe życie wymagał opieki innych osób. Stał się nałogowym palaczem i zmarł na gruźlicę w 1895 roku.

#20. Obalanie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na Placu Bankowym w Warszawie, 17 listopada 1989 roku.


W poprzednim odcinku
4

Oglądany: 80276x | Komentarzy: 52 | Okejek: 542 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało