Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CDXLI - Uważaj na rosyjskich morderców

66 144  
493   44  
Dzisiaj opowiemy wam o skutecznej i wyjątkowo obrazowej reklamie pewnego leku sprzed 80 lat, opowiemy o nalotach na Belfast oraz dowiecie się, jak wyglądało Święto Pracy w Polsce i Kijowie 6 dni po wybuchu w Czarnobylu...

#1. „Uważaj na rosyjskich morderców – kradną zegarki i radia”. Rosyjska inwazja na Czechosłowację, 1968


#2. Karol, książę Walii, zaraz po tym, jak David Kang oddał do niego strzały podczas próby zamachu w Sydney, 26 stycznia 1994 roku.


Po złapaniu 24-letniego Kanga okazało się, że strzelał do księcia ślepakami. W sumie Karol o tym wiedzieć nie mógł i jego spokój i opanowanie w obliczu bądź co bądź śmierci było szeroko chwalone i komentowane.
Po aresztowaniu David Kang zeznał, że dokonał ataku, żeby zaprotestować przeciwko złemu traktowaniu uchodźców z Kambodży, przypływających do Australii na łodziach. Wcześniej mężczyzna pisał w tej sprawie do brytyjskiego księcia, a także prezydenta USA i papieża.
Początkowo postawiono Kangowi aż sześć zarzutów, jednak ponieważ nie posłużył się bronią z ostrą amunicją, większość z nich nie utrzymałaby się w sądzie i prokuratora wycofała te najostrzejsze. Finalnie skazano mężczyznę na 500 godzin prac społecznych.
W późniejszych latach Kang rozpoczął studia w Sydney, z wyróżnieniem ukończył licencjat z prawa i w 2004 roku został prawnikiem. O swoim zachowaniu wyraził się w takich słowach: To, co stało się 10 lat temu, był traumatyczne, ale udało mi się wyjść na prostą

#3. Członkini Królewskiego Korpusu Armii Kobiet (WRAC) z dystryktu londyńskiego pokazuje swój nowy tatuaż koleżankom z wojska, lata 40. XX wieku. Zdjęcie koloryzowane.


#4. Znak reklamowy Atabryny, leku przeciw malarii, w Papui Nowej Gwinei, 1942 rok.


#5. Kobieta gra zaimprowizowaną piosenkę podczas bombardowań przez niemieckie Luftwaffe znanych jako Belfast Blitz. York Road, Belfast, Irlandia, 16 kwietnia 1941 roku.


Belfast Blitz składał się z czterech niemieckich nalotów na strategiczne cele w mieście Belfast w Irlandii Północnej w kwietniu i maju 1941 roku, podczas II wojny światowej. Naloty te spowodowały wysokie straty zarówno w sprzęcie, jak i w ludziach.
Pierwszy miał miejsce w nocy z 7 na 8 kwietnia 1941 roku. Był to mały atak, który prawdopodobnie miał miejsce tylko w celu przetestowania obrony Belfastu. Kolejny nalot miał miejsce we wtorek wielkanocny, 15 kwietnia 1941 roku. 200 bombowców Luftwaffe zaatakowało cele wojskowe i produkcyjne w mieście Belfast. W wyniku bombardowania zginęło około 900 osób, a 1500 zostało rannych.
Trzeci nalot na Belfast miał miejsce wieczorem i rano 4–5 maja 1941 roku. Zginęło 150 osób,. W tym nalocie dominowały bomby zapalające. Czwarty i ostatni nalot na Belfast miał miejsce następnej nocy z 5 na 6 maja.
W sumie doszczętnemu zniszczeniu uległo ponad 1300 domów, około 5000 zostało poważnie uszkodzonych, prawie 30 000 lekko uszkodzonych, a 20 000 wymagało tylko małych napraw.

#6. Linia montażowa ciężkich samolotów bombowych B-24 Liberator w Fort Worth, maj 1943 roku.


#7. Hannie Schaft, holenderska bojowniczka ruchu oporu podczas II wojny światowej, 1945 rok.


Hannie Schaft działała w holenderskim ruchu oporu od wiosny 1942 roku. Kradła dowody tożsamości dla ukrywających się Żydów i członków ruchu oporu.
W czerwcu 1943 roku wstąpiła do lewicowej organizacji ruchu oporu Raad van Verzet (RVV), dla której pracowała jako kurier. Wiele jej akcji wiązało się z ryzykiem niewspółmiernym dla znaczenia podjętego działania.
Młoda kobieta została zatrzymana 21 marca 1945 roku w Haarlem-Noord podczas akcji kurierskiej – miała w torbie pistolet i paczkę dokumentów, w tym egzemplarze gazety komunistycznej De Waarheid. Została aresztowana i przewieziona do więzienia Huis van Bewaring w Amsterdamie. W wyniku śledztwa i przesłuchania przyznała się do zabicia pięciu osób.
Z rozkazu Willy'ego Lagesa (głównodowodzącego Zentralstelle für jüdische Auswanderung – Centralnego Biura Emigracji Żydowskiej, który był odpowiedzialny za deportacje holenderskich Żydów do obozów koncentracyjnych w Niemczech i okupowanej Polsce) została rozstrzelana 17 kwietnia 1945 roku – trzy tygodnie przed końcem wojny. Miejscem jej egzekucji były wydmy pod Overveen w gminie Bloemendaal.
Schaft została ponownie pochowana 27 listopada 1945 roku na cmentarzu honorowym Erebegraafplaats Bloemendaal. W jej pogrzebie uczestniczyli członkowie holenderskiej rodziny królewskiej i holenderskiego rządu, a królowa Wilhelmina uznała ją za „symbol ruchu oporu".

#8. Brytyjscy turyści popijają herbatkę na szczycie Wielkiej Piramidy, Egipt, 1938 rok.


#9. Księżniczka Anna odwiedza swojego ochroniarza Jima Beatona w szpitalu, 1974 rok. Beaton został postrzelony trzy razy, osłaniając księżniczkę podczas próby porwania przez Iana Balla.


#10. Bruce Willis, 1985 rok.


#11. Katastrofa przy Przylądku Honda zwana także „The Santa Barbara Whoopsie”, 1923 rok.


Katastrofa przy Przylądku Honda w Kalifornii była najpoważniejszą przedwojenną katastrofą marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Do zdarzenia doszło późnym wieczorem 8 września 1923 roku kilka mil od północnego wejścia do Santa Barbara Channel.
Siedem niszczycieli należących do 11. Flotylli Niszczycieli, które płynęły z szybkością około 20 węzłów (37 km/h), uległo zniszczeniu wskutek błędnego manewru wprowadzającego okręty na skały Przylądka Honda w środkowej Kalifornii. W katastrofie śmierć poniosło 23 marynarzy.

#12. Joe Pesci, lata 60. XX wieku.


#13. Policjant z Korei Południowej mierzy długość spódnicy kobiety podczas ogólnokrajowej represji wobec mężczyzn z długimi włosami i kobiet noszących krótkie spódniczki w Korei Południowej, lata 70. XX wieku.


#14. Ford Model T, który został zamieniony w sklepik z kanapkami, Waszyngton, 1918 rok.


#15. Parada z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy w Kijowie, Ukraińska SRR, ZSRR, 1 maja 1986 roku. Parada odbyła się pięć dni po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia. Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego nakazała kontynuowanie parady pomimo niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się promieniowania jądrowego.


29 kwietnia 1986 roku, po całonocnych obradach, w Warszawie powołano Komisję Rządową, która podjęła decyzję o podaniu płynu Lugola dzieciom i młodzieży w 11 województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. Jeszcze tego samego dnia zmieniono decyzję i akcja miała objąć cały kraj.
Pochód pierwszomajowy w Polsce odbył się, bo odbyć się musiał. Społeczeństwo dostało tylko skrawki informacji, ale wieści roznosiły się pocztą pantoflową. Po pochodzie (na którym było rzekomo o milion osób więcej niż w 1985 roku) ludzie tłumnie udali się do przychodni i aptek, żeby otrzymać dawkę płynu Lugola.
Sama akcja podania płynu milionom Polaków przeprowadzona została w sposób bardzo sprawny. Okazało się, że wszystkie przychodnie 1 maja były otwarte i we wszystkich czekał już płyn Lugola na dzieci do 14. roku życia. Niektóre przychodnie rozszerzyły akcję na kobiety w ciąży i nieco starsze dzieci. Cud logistyczny? Niekoniecznie – każdy farmaceuta umiał zrobić płyn Lugola w swojej aptece i kilkanaście milionów dawek można było uzyskać w bardzo krótkim czasie.
Co do samego Kijowa, to w 1986 roku jego mieszkańcy mogli mówić o wielkim szczęściu. Pierwszomajowemu pochodowi sprzeciwiał się nawet pierwszy sekretarz komunistycznej partii Ukrainy, ale sam ostatecznie wziął w nim udział i to razem z wnukami. Kijowian uratował wiatr południowy, który wiał z kierunku południowego na północny (Czarnobyl znajduje się około 130 km na północ od Kijowa), więc radioaktywna chmura nie skaziła tak mocno powietrza nad stolicą Ukrainy.

#16. Sześciu zapaśników sumo, fotografia wykonana około 1890 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Pracownik muzeum, Dean Bashford, pozuje do zdjęcia, siedząc w odrestaurowanej szczęce megalodona, 1909 rok.


#18. Roger Sharpe demonstruje radzie Nowego Jorku, że pinball to gra, która bazuje na umiejętnościach, a nie na szczęściu, 1976 rok.


Sharpe zyskał rozgłos po przesłuchaniu w Nowym Jorku w 1976 roku, podczas którego zademonstrował członkom Rady Miasta Manhattanu, że pinball jest grą bazującą na umiejętnościach, a nie grą losową, a zatem nie podlega prawnym zakazom hazardu.
Podczas testu maszyny Sharpe powiedział do komisji: „Spójrzcie, tu chodzi o umiejętności. Jeśli odciągnę tłok w odpowiedni sposób, z odpowiednią siłą, to kulka, mam nadzieję, spadnie tym konkretnym torem”. Jak powiedział, tak też się stało. Po demonstracji Sharpe'a rada jednogłośnie przegłosowała, że pinball nie jest grą hazardową.

#19. Vincent Price na planie filmu „Dom na Przeklętym Wzgórzu”, 1959 rok.


#20. Dwóch chłopców bawiących się na Wawelu w Krakowie, Polska, 1928 rok.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 66144x | Komentarzy: 44 | Okejek: 493 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało