Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak zmniejszyć reaktywność skóry wrażliwej?

Każda z nas, kobiet, jest inna. Posiadamy różny kolor skóry, długość włosów czy sylwetkę. Wszystko to sprawia, że możemy czuć się wyjątkowe. Jednocześnie wiele z nas na co dzień zmaga się z różnego rodzaju problemami skórnymi, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie w pełni zaakceptować swojego wyglądu. Trądzik, widoczne naczynka, rozszerzone pory, pogłębiające się zmarszczki czy ziemisty koloryt cery – każdy z tych elementów jest w stanie sprawić, że na co dzień nie czujemy się komfortowo. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku posiadaczek skóry wrażliwej. Jej reaktywność powoduje bardzo silny dyskomfort. Jak zmniejszyć ten problem?

Czy posiadasz skórę wrażliwą?

Skąd mieć pewność, że skóra wrażliwa to problem, który dotyczy nas? Osoby, które są posiadaczkami tego typu cery, często odczuwają bardzo nieprzyjemne i niekomfortowe objawy na skórze twarzy. Można zaliczyć do nich pieczenie, świąd, zaczerwienienie, a także uczucie rozciągania skóry. Często pojawia się wrażenie szczypania. Takie objawy mogą pojawić się w różnych sytuacjach, jednak najczęściej mają one miejsce tuż po aplikacji konkretnego kosmetyku. Reakcja skóry na konkretny składnik jest wtedy natychmiastowa.

To z kolei powoduje, że skóra wrażliwa określana jest także jako cera nadreaktywna. Jakie są jej przyczyny?

Cera nadreaktywna – przyczyny

Wrażliwość skóry spowodowana jest nadpobudliwością i nadmierną aktywnością znajdującej się w niej zakończeń nerwowych. Oznacza to, że w bardzo silny sposób reaguje na bodźce, na które niepodatne są inne rodzaje skóry. Taka sytuacja może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne i budowa skóry. W przypadku osób posiadających cerę nadreaktywną płaszcz ochronny jest uszkodzony, przez co substancje drażniące mogą dostawać się do głębszych partii skóry w bardzo szybki sposób.

Do czynników, które wywołują nadwrażliwość skóry, zalicza się także:
  • czynniki psychologiczne – stres, silne emocje;
  • czynniki hormonalne;
  • czynniki chemiczne – twarda woda, detergenty, składniki kosmetyków;
  • czynniki zewnętrzne – spożywanie ostrych potraw, alkoholu;
  • czynniki fizyczne – różnice temperatur, zimny wiatr, ujemne temperatury, klimatyzacja, promieniowanie UV.

Skóra wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Jak zmniejszyć reaktywność skóry wrażliwej? Z pewnością każda osoba, której dotyczy ten problem, często zadaje sobie to pytanie. Pierwszym krokiem do zmniejszenia jej nadmiernej reaktywności powinna być całkowita eliminacja lub możliwie jak największe unikanie czynników, które mogą nasilać jej objawy. Stąd warto zwrócić uwagę na swoją pielęgnację i wyeliminować z niej kosmetyki, które w składach zawierają potencjalnie drażniące substancje (np. alkohol). W przypadku czynników atmosferycznych, takich jak promienie UV czy ujemne temperatury, należy zadbać o właściwą ochronę skóry. Pomocny będzie krem do twarzy z odpowiednio wysokim SPF. Natomiast na wiatr i mróz dobrym wyborem będzie krem ochronny, który dzięki właściwym składnikom skutecznie zabezpieczy skórę zarówno przed podrażnieniami, jak i utratą wody.

Oglądany: 107x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.03

20.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało