Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CDXXXII - Fotografia zakazana przez reżim faszystowski

85 271  
514   55  
Dzisiaj opowiemy wam o wyczynie (dwukrotnym!) Thomasa Fitzpatricka, przybliżymy postać Giorgio Perlaski oraz spróbujemy znaleźć na fotografii okręt Abraham Crijnssen...

#1. Żołnierze 8 Dywizji Piechoty USA przygotowują się do wystrzelenia pocisku 155 mm z napisem: „Dla Adolfa, Nieszczęśliwego Nowego Roku” podczas bitwy o Ardeny, 31 grudnia 1944 roku.


#2. Wioska Korcho, Dolina Omo, Etiopia, 2011


#3. Gadżet z salonu kosmetycznego – gumowa maska, która zawierała szereg cewek grzewczych, które rzekomo „roztapiały” zmarszczki, 1939 rok.


#4. Jawaharlal Nehru zwiedza Disneyland z Waltem Disneyem, 1961 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Trałowiec Hr. Ms. „Abraham Crijnssen”, luty 1942 roku.


Hr. Ms. Abraham Crijnssen to trałowiec typu Jan van Amstel, zbudowany w 1936 roku na zlecenie holenderskiej Koninklijke Marine. Okręt znajdował się w porcie w miejscowości Surabaja, kiedy Japonia rozpoczęła ofensywę podczas wojny na Pacyfiku pod koniec 1941 roku. Po porażkach aliantów w bitwie na Morzu Jawajskim oraz bitwie w Cieśninie Sundajskiej wszystkie okręty alianckie otrzymały rozkaz wycofania się do Australii. W celu uniknięcia wykrycia przez japońskie lotnictwo, okręt został bardzo dokładnie zakamuflowany przy pomocy specjalnych siatek. Załoga okrętu zamocowała drzewa, gałęzie, liany i inną roślinność ściętą z pobliskich terenów, dzięki czemu z lotu ptaka okręt wyglądał na niewielką wysepkę, której widok nie wzbudzał zainteresowania japońskich pilotów. Kadłub okrętu został pomalowany w sposób imitujący skały. W celu zwiększenia skuteczności kamuflażu, okręt poruszał się tylko nocą, a w ciągu dnia stał zakotwiczony w pobliżu brzegu.
Hr. Ms. „Abraham Crijnssen” dotarł do Fremantle 20 marca 1942 roku. Był to ostatni okręt, któremu udało się wycofać z okolic Jawy.

#6. Jedyny w swoim rodzaju, zbudowany na zamówienie traktor gąsienicowy, USA, 1910 rok.


#7. Zamieszki na plaży między modsami i rockersami, Margate, Kent, 18 maja 1964 roku.


Modsi to subkultura młodzieżowa powstała w Wielkiej Brytanii z końcem lat 50. XX wieku. Wywodzili się głównie ze środowisk robotniczych i charakteryzowali się pedantycznym sposobem ubioru, nienawiścią do edukacji, zainteresowaniem najnowszymi trendami mody oraz muzyką eksperymentalną. Często nosili bujne włosy – bądź to ścięte na sposób "studencki", bądź też ułożone w ekstrawaganckie fryzury. Lubili szokować pełnym jaskrawych barw, krzykliwym i prowokującym wyglądem.
Rockersów charakteryzowała pogarda wobec wzorów i norm, odrzucenie pościgu za karierą i chęcią stabilizacji, brak dążenia do pokonywania społecznej drabiny. Żyli z dnia na dzień. Wyznawali kategorię nieustannej walki, zasadę: silniejszy i bardziej cyniczny zwycięża. Rockersi nosili długie włosy (tzw. kaczy kuper), ubierali się niedbale, charakterystyczne cechy ich ubioru to podarte dżinsy i czarne skórzane kurtki.
Angielskie południowe kurorty nadmorskie były miejscami częstych walk pomiędzy modsami a rockersami (m.in. „druga bitwa pod Hastings”, starcia w Brighton). Walki te stały się bardzo modne, a w pierwszej połowie lat 60. już większość nadmorskich kurortów często musiała stawiać czoła tego rodzaju problemom.

#8. Dr Dre, Eminem i Xzibit – MTV Spring Break, 1999 rok.


#9. Thomas Fitzpatrick wylądował na ulicy w centrum Nowego Jorku, 1956 rok.


Thomas Fitzpatrick urodził się w Nowym Jorku w 1930 roku, prawdopodobnie w dzielnicy Washington Heights na górnym Manhattanie. Służył w amerykańskim korpusie piechoty morskiej na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Po tym, jak został honorowo zwolniony z piechoty morskiej, zamiast porzucić życie wojskowe, Fitzpatrick wstąpił do armii amerykańskiej i brał udział w wojnie koreańskiej. Ranny podczas walk, otrzymał Purpurowe Serce i wrócił do cywila.
W pewnym momencie Thomas Fitzpatrick zainteresował się lataniem i zapisał się do szkoły lotniczej w Teterboro School of Aeronautics w New Jersey. W wieku 26 lat Fitzpatrick pracował już jako mechanik lotniczy. 30 września 1956 roku, po kilku drinkach w lokalnej tawernie w Washington Heights, Thomas Fitzpatrick pojechał do swojej szkoły latania, „pożyczył” jeden z jednosilnikowych samolotów i poleciał z powrotem do baru St. Nicholas Avenue, gdzie pił tego wieczoru wcześniej.
Podobno Fitzpatrick próbował najpierw wylądować samolotem w pobliskim parku, ale stwierdził, że jest zbyt ciemno, więc zamiast tego wybrał ulicę. Dokonał precyzyjnego lądowania po pijanemu około 3 nad ranem na St. Nicholas Avenue w pobliżu ulicy 191.
5 października 1958 roku — zaledwie dwa lata po swoim pierwszym powietrznym „wyczynie” — Thomas Fitzpatrick wylądował na ulicy Manhattanu kolejnym samolotem, tym razem jednosilnikową Cessną 120 na Amsterdam Ave w pobliżu 187. Jego „drugi raz” miał miejsce tylko dlatego, ponieważ pewien nieznany mężczyzna z Connecticut nie uwierzył w opowieść Fitzpatricka o jego pierwszym lądowaniu na Manhattanie...

#10. Mussolini i jego córka Edda w latach 30. podczas parady wojskowej. Krótko przed zrobieniem zdjęcia Mussolini został zmoczony przez ogrodowy zraszacz. Ta fotografia została następnie zakazana przez reżim faszystowski.


#11. Prowizoryczny diabelski młyn w Varanasi, Indie, lata 60. XX wieku.


#12. Zdjęcie Giorgio Perlaski (po prawej) w Yad Vashem po ogłoszeniu go Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, 1989 rok.


Podczas początkowej fazy wojny Perlasca zaangażowany był w aprowizacji armii włoskiej walczącej na Bałkanach. 8 września 1943 roku generał Dwight Eisenhower ogłosił bezwarunkową kapitulację Włoch. Włosi musieli wybierać czy przyłączyć się do nowo utworzonej Włoskiej Republiki Socjalnej Mussoliniego czy też pozostać wiernymi królowi i walczyć po stronie aliantów. W pełni rozczarowany co do faszyzmu Perlasca, który przebywał wówczas w Budapeszcie, wybrał tę drugą możliwość, co kosztowało go wolność.
13 października 1944 roku uciekł i poprosił o azyl w ambasadzie hiszpańskiej powołując się na swój status weterana wojny hiszpańskiej. Z „Giorgio” stał się „Jorge”, a ponieważ Hiszpania była państwem neutralnym, znów był wolnym człowiekiem.
Pracował z hiszpańskim Chargé d’affaires Ángelem Sanz Brizem i innymi dyplomatami z krajów neutralnych przy szmuglowaniu Żydów z Węgier. Stworzył system, w ramach którego Żydom wydawano „karty chroniące”, które dawały im ochronę różnych państw neutralnych, a także tworzono dla nich bezpieczne domy w budynkach o statusie eksterytorialnym.
Przez całą zimę 1944-1945 Perlasca aktywnie ukrywał, chronił i karmił tysiące Żydów w Budapeszcie. Wydawał też im przepustki na przejazd na podstawie hiszpańskiej ustawy z 1924 roku, która dawała Żydom pochodzenia sefardyjskiego prawo do obywatelstwa. W grudniu 1944 roku Perlasca ocalił dwóch chłopców od załadunku do pociągu, odważnie przeciwstawiając się obecnemu tam podpułkownikowi niemieckiemu. Raoul Wallenberg, który też tam wówczas był, powiedział później Perlasce, że był to sam Adolf Eichmann. W okresie około 45 dni między 1 grudnia 1944 roku a 16 stycznia 1945 Perlasca z własnej inicjatywy ocalił ponad pięć tysięcy Żydów, mniej więcej cztery razy więcej niż słynny Oskar Schindler.

#13. Prezydent Bill Clinton i Pearl Jam w Gabinecie Owalnym, 9 kwietnia 1994 roku.


#14. Uczestniczki Miss World 1972, Anita Marques (Portugalia), Stephanie Elizabeth Reinecke (RPA), Jennifer Mary McAdam (Wielka Brytania), Lynda Carter (Stany Zjednoczone), Ingeborg Marie Sorensen (Norwegia), Anneli Björkling (Finlandia), Amalia Heller Gómez (Wenezuela).


#15. Shakira i Ricky Martin, 1993 rok.


#16. Ocaleni z "Titanica" przygotowują się do wejścia na pokład statku "Carpathia", 15 kwietnia 1912 roku.


"Carpathia" płynęła z Nowego Jorku, kiedy kapitan Arthur Henry Rostron otrzymał wezwanie o pomoc SOS od tonącego w pobliżu "Titanica". Od razu wydał rozkaz skierowania statku w odległą o 60 mil okolicę ostatniej znanej pozycji tonącego transatlantyku, płynąc z prędkością, której "Carpathia" nigdy przedtem ani nigdy potem nie osiągnęła. Pomimo tego statek przypłynął na miejsce katastrofy dopiero o godzinie czwartej nad ranem, a "Titanic" poszedł na dno około 2:25.
Kapitan Rostron okazał się bardzo przewidującym i doświadczonym dowódcą statku. Natychmiast po otrzymaniu sygnału z "Titanica" zorganizował prowizoryczne pomieszczenia dla rannych i wyziębionych, przygotował oliwę (która mogłaby ułatwić utrzymanie się na wodzie ewentualnym rozbitkom), zorganizował pomoc lekarską, przygotował dźwigi i szalupy na wypadek konieczności użycia. Mechanicy "Carpathii" zamknęli dopływ pary i ciepła do kabin, by ta była zużyta przez silniki do osiągnięcia jak największej prędkości. Rostron wystawił dodatkowo wielu obserwatorów, by płynący przez pole lodowe statek nie podzielił losu liniowca White Star Line. "Carpathia" zabrała na pokład wszystkich 705 rozbitków z szalup. Kapitan został odznaczony Złotym Medalem Kongresu za szczególną odwagę i roztropność.
Statek zatonął 17 lipca 1918 roku w okolicach wybrzeży Irlandii, po storpedowaniu przez niemieckiego U-Boota SM U-55. 157 pasażerów zostało uratowanych przez HMS "Snowdrop" następnego dnia. Wrak "Carpathii" został odnaleziony w 1999 przez pisarza Clive'a Cusslera.

#17. Sean Connery, stały bywalec Esplanade Snooker Hall, Bray, Irlandia, 1973 rok.


#18. Główny plac w San Antonio w Teksasie, 1872 rok.


#19. Aleksandr Iwanowicz Lebied´ rozgrywa partię szachów z Szirwanim Basajewem, jednym z czeczeńskich przywódców i bratem Szamila Basajewa, w trakcie przerwy w rozmowach o statusie czeczeńskiej republiki, 1996 rok.


#20. Wojciech Pokora i jego żona Hanna, zdjęcie ślubne, Warszawa, 1957 rok


W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 85271x | Komentarzy: 55 | Okejek: 514 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało