Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o milionerach i miliarderach – byłych, obecnych, a może i przyszłych

46 862  
216   19  
Ponieważ zaglądanie innym do portfela to jedna z najbardziej fascynujących czynności, jakie wymyśliła ludzkość, zróbmy to i tym razem.

#1. Chłopiec, który dał nieźle zarobić

193784682d138bf1.jpg

„To dowód na to, że potrzeba ciężkiej pracy, by się wzbogacić”, powiedział królewski historyk Robert Lacey, komentując medialne doniesienia o tym, że J.K. Rowling, autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera, stała się bogatsza od królowej Anglii. Niezależnie od tego, co sądzić by o ciężkiej pracy pisarza, warto podkreślić fakt – Brytyjka rzeczywiście jako pierwsza w historii została miliarderką wyłącznie za sprawą swojego pisania. Warto też dodać, że wkrótce potem oddała dużą część swojej fortuny na cele dobroczynne.

#2. Zarobić miliardy i rozdać wszystko

19378548cff3b782.jpg

Cło – oraz, rzecz jasna, inne daniny – to zmora sprzedających, kupujących… i wszystkich, którzy chcieliby robić biznes na większą, mniejszą, w gruncie rzeczy jakąkolwiek skalę. Rozwiązanie tego problemu znalazł Chuck Feeney – i założył największą na świecie sieć sklepów bezcłowych Duty Free Shoppers. Amerykański biznesmen zarobił łącznie ponad 8 miliardów dolarów, po czym… cały majątek przekazał na cele charytatywne, przede wszystkim na cele edukacyjne. Wspierał również walkę o prawa człowieka i dostęp do ochrony zdrowia. Sam zaś Feeney wydaje się w ogóle nie przejmować pieniędzmi – rozdał dosłownie wszystko, co miał. Nawet mieszkanie tylko wynajmuje.

#3. Po co komu wnuczek…

1937848f39db6b63.jpg

Zdecydowanie nie wszyscy miliarderzy są jednocześnie filantropami. Wielu z nich obok filantropa nawet nie stało – i do tej grupy właśnie zalicza się Jean Paul Getty, przedsiębiorca, a poza tym syn milionera i potentata naftowego. W 1973 r. wnuk Getty’ego został porwany dla okupu przez włoską mafię. Przestępcy zażądali 17 milionów dolarów, a miły dziadzio… odmówił, wymawiając się, że „zaraz pozostała trzynastka jego wnuków zostanie porwana”. Wierzył, że to spisek aż do momentu, w którym gangsterzy przysłali mu ucho wnuka, ale i tak zapłacił dopiero, gdy żądania obniżone zostały do 3 milionów. I nie zapłacił nawet tych trzech. Jedynie 2,2 mln dolarów, bo tyle mógł „odliczyć sobie od podatku”, a resztę – 800 tys. dolarów – oficjalnie pożyczył wnukowi. I to na 4%.

#4. Bogacz, który został prezydentem

1937849b98525be4.jpg

Były – i być może, jeśli wierzyć ostrzeżeniom niektórych ekspertów – także i przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych to postać zdecydowanie kontrowersyjna. I zdecydowanie daleka od jakichkolwiek ideałów filantropii. Złośliwi określają go mianem najmniej dobroczynnego spośród miliarderów, ale czy jest to uzasadnione określenie, trudno powiedzieć. Konkurencja w tej kategorii zdecydowanie nie śpi. Jednak sam Trump zasłynął z tego, że z całej swojej sięgającej miliardów fortuny na cele charytatywne przekazał zaledwie 3,7 miliona dolarów. I to na rzecz swojej własnej fundacji. I żeby całość nabrała jeszcze bardziej kuriozalnego wymiaru, warto odnotować fakt, że to mniej niż jego fundacji przekazała chociażby organizacja WWE. I to w samym tylko 2007 roku.

#5. A jednak nie wszystko da się kupić

1937850a92648385.jpg

Powyżej pewnego pułapu ekonomicznego, człowiekowi zaczyna wydawać się, że wszystko na świecie jest kwestią pieniędzy. I choć z pewnością mnóstwo rzeczy można kupić, to jednak nie wszystkie. Tym większe oburzenie wywołała oferta wystosowana przez Cecila Chao, miliardera z Hongkongu, który zaoferował nagrodę w wysokości 65 milionów dolarów za poślubienie jego córki. Prawdopodobnie nie byłoby w związku z tym większych kontrowersji, gdyby zrobił to za zgodą samej zainteresowanej. Tym bardziej że ta – jak się okazuje – wcale zainteresowana nie była. Przeciwnie – już jakiś czas wcześniej, we Francji, wzięła ślub. Ze swoją partnerką, Sean Eav. Małżeństwo co prawda nie przetrwało próby czasu – ale przynajmniej pokazało, że pieniędzmi nie da się zmienić chociażby orientacji seksualnej własnego dziecka.

#6. Miliarderzy świata mieszkają w Azji

19378510729c7ff6.jpg

Gdyby chcieć spotkać na ulicy milionera – w celach inwestycyjnych, nie matrymonialnych bynajmniej – gdzie najłatwiej byłoby tego dokonać? Ranking miast, w których mieszka najwięcej miliarderów jest dość wyrównany, a liderzy zmieniają się co kilka lat. Jeszcze w 2012 roku w zestawieniu przodowała Moskwa, później jednak spadła na dalsze pozycje, ustępując między innymi Nowemu Jorkowi. Ale i ten ostatnio musiał pogodzić się z utratą tytułu, a wszystko przez to, że na prowadzenie – z równą setką miliarderów – wysunął się Pekin. Za nim – z 99 miliarderami – jest Nowy Jork, później Hongkong (80) oraz wspomniana już Moskwa (79). Dalsze pozycje to ponownie miasta Chin – Szanghaj i Shenzhen. Za nimi, na siódmej lokacie, uplasował się Londyn.

#7. Komu rybę, komu wędkę

1937852ea9b6eee7.png

Stwierdzenie, że zarobił fortunę wyłącznie na inwestowaniu w przedsięwzięcia swoich studentów jest może nieco przesadzone, ale z całą pewnością takie właśnie inwestycje miały ogromne znaczenie w budowie szacowanego na niemal 9 miliardów dolarów majątku. Koniec końców David Cheriton, profesor na Stanford University, był jedną z pierwszych osób, które na samym początku zdecydowały się wesprzeć… Google. Zainwestował również między innymi w VMware i Arista Networks. Łącznie założył ponad dwadzieścia firm… i na tym nie poprzestaje. Prof. Cheriton hojnie wspiera edukację. Zasłynął między innymi hojnym gestem z 2016 r., kiedy 12 milionami dolarów wsparł wydział w Stanford, na którym sam pracuje. Zadbał o wyposażenie pracowni oraz stypendia dla studentów.

I jeśli z zaglądania innym do portfela miałoby wyniknąć coś dobrego, to niech będzie tym czymś poznanie właśnie Davida Cheritona, bo to postać wyjątkowo interesująca.
5

Oglądany: 46862x | Komentarzy: 19 | Okejek: 216 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.05

19.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało