Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Przestępcy zrobili sobie z Twitcha pralnie brudnych pieniędzy - W co jest grane?

47 261  
174   36  
W dzisiejszym odcinku zrobimy przekręt na Twichu, znów pogramy Wiedźmina 3, a na koniec zablokujemy Steama w Chinach.

#1. Gracz New World ofiarą zmasowanego ataku na tle homofobicznym


W New World nie dzieje się zbyt dobrze. Mimo iż od jej premiery minęło już trochę czasu, to jednak gra wciąż posiada swoje bolączki. Jedną z nich jest m.in. system umożliwiający zgłaszanie innych graczy i całych gildii za rzekome łamanie zasad obowiązujących w grze.

Ofiarą takiego ataku padł ostatnimi czasy znany streamer LGBTQIA, Isacon. Podobny los spotkał jego gildię zrzeszającą jemu podobne osoby, Queers.

Blokada została nałożona wprawdzie zaledwie na 14 godzin, jednak rozpoczęła szeroko zakrojoną dyskusję w sieci. Isacon jest przekonany, że atak był celowy i został wymierzony w niego i jego gildię, ponieważ zrzesza ona ludzi LGBT+. Rzekomym powodem blokady była… „obraźliwa nazwa”.

Twórcy gry nie odnieśli się do całej sprawy w najmniejszym stopniu. Jednak jeszcze w listopadzie ubiegłego roku twierdzili, że bany nie są rozdawane z automatu przez wzgląd na dużą liczbę zgłoszeń, a każdej pojedynczej sprawie przygląda się moderator, który podejmuje ostateczną decyzję.

#2. Wiedźmin 3 znów popularny na Steamie


Twórcy Wiedźmina 3 powinni być wdzięczni Netflixowi, ponieważ wyraźnie widać kolejny wzrost zainteresowania grą zaraz po premierze drugiego sezonu serialu. W grudniu ubiegłego roku liczba osób jednocześnie grających w grę wynosiła ponad 78 tys. To ponad dwa razy więcej niż w miesiącach poprzedzających.

Wcześniej podobny skok można było zauważyć w styczniu 2020 roku – czyli wtedy, kiedy premierę miał pierwszy sezon Netflixowego Wiedźmina.

Tym razem na pewno pomogła również zimowa wyprzedaż na Steamie, dzięki której można było dostać rozbudowaną wersję gry Wiedźmin 3 za śmiesznie niskie pieniądze.

#3. Cyberpunk nagrodzony w plebiscycie Steam Awards


Wielu z was pewnie uważa, że Cyberpunk 2077 nie należał do najbardziej udanych gier ubiegłego roku. Musicie jednak wiedzieć, że są tacy, którzy uważają wręcz przeciwnie. Najlepszym na to dowodem jest plebiscyt nagród Steama.

Gracze mogli głosować na swoje ulubione tytuły w kilku kategoriach dokładnie przez dwa tygodnie. Cyberpunk 2077 okazał się zwycięzcą w kategorii „Gra ze znakomitą fabułą”.

W głównej kategorii „Gra roku” zwyciężył Resident Evil Village. Warto jednak tutaj wspomnieć, że Cyberpunk znalazł się na wysokim, piątym miejscu.

Jeśli natomiast zastanawiacie się, jak wyglądała lista zwycięzców w pozostałych kategoriach, to tutaj macie małą ściągawkę:

  • Gra roku VR - Cooking Simulator VR
  • Owoc miłości - Terraria
  • Razem raźniej - It Takes Two
  • Znakomity styl wizualny - Forza Horizon 5
  • Najbardziej innowacyjna rozgrywka - Deathloop
  • Najlepsza gra, w której jesteś do bani - Nioh 2: Complete Edition
  • Najlepsza ścieżka dźwiękowa - Guardians of the Galaxy
  • Usiądź i zrelaksuj się - Farming Simulator 22

#4. Przestępcy zrobili sobie z Twitcha pralnie brudnych pieniędzy


Na Twitchu istnieje specjalna, wewnętrzna waluta za pośrednictwem której widzowie mogą wspierać swoich ulubionych streamerów. Są to tzw. „bity” i jeden bit przekłada się na jednego centa. Każdy może nabyć pakiet waluty, aby następnie rozdysponować ją między swoich ulubieńców.

Turecka policja w ostatnim czasie zatrzymała aż 40 osób zamieszanych w proceder prania brudnych pieniędzy właśnie za pośrednictwem Twitcha i bitów. Cała sprawa pewnie nie wyszłaby nawet na jaw, gdyby nie wyciek plików strony, do którego doszło w zeszłym roku.

Dociekliwi użytkownicy zauważyli kilku streamerów, którzy dosłownie zbijają kokosy na bitach, mimo stosunkowo małej publiki. Po nagłośnieniu przez społeczność sprawą zajęła się lokalna policja, która szybko namierzyła całą siatkę. Działali oni na terenie całego kraju w jedenastu różnych prowincjach.

Pieniądze z procederu pochodziły w większości z kradzionych kart kredytowych. Złodzieje za ich pośrednictwem nabywali bity na Twitchu, a następnie przesyłali odpowiednie kwoty streamerom, z którymi mieli umowę. Taki streamer następnie odpalał część złodziejowi i wszyscy byli zadowoleni, a pieniądze wyprane. Według wstępnych ustaleń udało się w ten sposób przepuścić nawet 10 mln dolarów.

#5. Steam zbanowany w Chinach


Wygląda na to, że władze Chin nie życzyły sobie obecności globalnej wersji Steama w swoim kraju. Została ona bowiem całkowicie zablokowana na terenie całych Chin. Co ciekawe władze pozostawiły dostęp do specjalnej, mocno ograniczonej wersji platformy.

Steam China zawiera w sobie zaledwie 103 zatwierdzone przez władze gry. Wśród nich znajdują się m.in.: Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2. Brakuje jednak również całej masy podstawowych funkcji, którymi może pochwalić się globalna wersja Steama.

W tym tygodniu w Epic Games Store za darmo do zgarnięcia gra Gods Will Fall. Polecam jednak również odwiedzić Prime Gaming od Amazonu i zgarnąć dla siebie za darmo kod do gry Star Wars Jedi Upadły Zakon na platformę Origin.

W poprzednim odcinku: Polacy po raz kolejny dokonali czegoś niesamowitego w Tibii

5

Oglądany: 47261x | Komentarzy: 36 | Okejek: 174 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało