Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Witamy w 2021 roku, gdzie CEO zwalnia 900 pracowników za pomocą Zooma - Co nowego w technologii?

54 563  
224   107  
W dzisiejszym odcinku poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2021, zwolnimy 900 pracowników przez Zooma oraz zobaczymy, czym jest ten cały Operator Narodowy.

#1. Messenger chce być BLIK-iem


Facebook – a w zasadzie Meta – zapowiedział niedawno nową funkcję, która za jakiś czas ma pojawić się na Messengerze. Chodzi o Split Payments (podział płatności), który ma być całkiem podobny do tego, jaki oferuje Apple użytkownikom iPhone’ów.

Jeśli borykasz się z problemami z dzieleniem się rachunkiem za grupową kolację, wydatkami na gospodarstwo domowe czy płatnością miesięcznego czynszu, wkrótce stanie się to łatwiejsze. Już za kilka dni rozpoczniemy testowanie funkcjonalności Split Payments, która będzie dostępna w komunikatorze Messenger.
Testy oczywiście rozpoczną się jedynie na terenie USA i nawet w zasadzie nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) funkcja ta dotrze do Polski. Dla Facebooka jesteśmy krajem trzeciego świata, więc całkiem prawdopodobne, że o funkcji tej możemy jedynie pomarzyć.

Jeśli jednak chcecie, aby wasze marzenia miały nieco więcej szczegółów, to może krótko opiszę, jak to ma wyglądać w praktyce. Na czacie grupowym lub na czacie z jedną osobą w aplikacji Messenger klikamy Rozpocznij. Przeniesie nas to do centrum płatności, gdzie będziemy w stanie wysłać do swojego przyjaciela prośbę o płatność. Wszystko oczywiście za pośrednictwem Facebook Pay.

Pomyślicie pewnie, że Messenger jest od pisania wiadomości, a nie od dzielenia płatności. Od tego przecież mamy BLIK-a, który podobną funkcję posiada od dawna. I tutaj macie rację, jednak Meta chce zrobić z Messengera coś więcej i całkiem prawdopodobne, że im się to uda.

#2. Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2021


Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 został rozstrzygnięty. Walka była zacięta, a konkurencja bardzo mocna. Jednak głosami niemal 70 000 internautów ostatecznym zwycięzcą zostało słowo śpiulkolot, co oznacza po prostu tyle, co miejsce do spania (w nawiązaniu do mema, gdzie śpiulkać to spać).

Na drugiej pozycji uplasowało się słowo naura (rozpropagowane przez kanał Masno – skrót od na razie), a na trzeciej twoja stara (tego chyba nikomu nie muszą tłumaczyć). Jeśli jednak zastanawiacie się, jak wyglądały pozostałe słowa, które dotarły do finału plebiscytu i jakie są ich znaczenia, to odsyłam tutaj. Tam zaspokoicie swoją ciekawość.

#3. YouTube pokazał nam, co najchętniej oglądali Polacy w 2021 roku


Grudzień to czas podsumowań. Nie inaczej jest też w przypadku serwisu YouTube, gdzie zaprezentowano najchętniej oglądane przez Polaków filmy w 2021 roku. Jeśli spodziewacie się ujrzeć tutaj wykłady naukowe, lub przynajmniej jakieś ciekawostkowe wideo, to niestety muszę was rozczarować.

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych filmów zajmuje kawałek 3kipa od Ekipy (wiecie, ci od Friza). Drugie miejsce również zajmuje Friz ze swoim wideo Influencerzy bez cenzury. Ostatnią pozycję na podium zajął z kolei Mateusz Socha ze swoim występem Masochista.

 1. EKIPA - 3KIPA EKIPA
 2. Karol Friz Wiśniewski - INFLUENCERZY BEZ CENZURY (FILM DOKUMENTALNY)
 3. Mateusz Socha - Mateusz Socha - "Masochista" | Stand-up | 2021
 4. Patryk Vega - „OCZY DIABŁA” - CAŁY DOKUMENT PATRYKA VEGI - PREMIERA
 5. STOP CHAM - Stado jeleni przeskakuje nad BMW #574 Wasze Filmy
 6. Rafał Pacześ - Rafał Pacześ - "ZOBA CO JES" (2021) (całe nagranie)
 7. Kanał Sportowy - HEJT PARK - PRZEJDŹMY NA TY 158 - JAŚ KAPELA I KRZYSZTOF STANOWSKI O OPŁACIE REPROGRAFICZNEJ
 8. Jay Lee Painting - How to Draw a Couple Walking in the Rain / Red Acrylic Painting
 9. Łukasz Lotek Lodkowski - Łukasz Lotek Lodkowski - "BANG 2" (2021) (całe nagranie) | Stand-Up
 10. Natsu - NITRO UCZY MNIE HISZPAŃSKIEGO!

Tutaj lista najpopularniejszych teledysków w Polsce w 2021 roku:
 1. sanahVEVO - sanah, Vito Bambino - Ale jazz!
 2. Sobel - Sobel "Fiołkowe pole"
 3. SBM Label - Mata - Kiss cam (podryw roku)
 4. Kizo MyToSukces - Kizo - DISNEY (prod. Sergiusz & Leśny)
 5. SBM Label - Mata - Patoreakcja
 6. sanah - sanah – ten Stan (Official audio)
 7. Sobel - Sobel "Bandyta" (prod. PSR)
 8. sanah - sanah – etc. (na disco) (Official video)
 9. SBM Label - Mata - Papuga ft. Quebonafide, Malik Montana
 10. sanah - sanah - 2:00

I na koniec lista najpopularniejszych kanałów w Polsce:
 1. EKIPA
 2. TEAM X
 3. Fusialka
 4. Tobiasz
 5. GENZIE
 6. WATAHA - Krulestwo
 7. Fairout
 8. REMBOL
 9. MĄDRA SOWA
 10. Karol Friz Wiśniewski

#4. Witamy w 2021 roku, gdzie CEO zwalnia 900 pracowników za pomocą Zooma


Pewnych rzeczy nie powinno się robić za pośrednictwem mediów i na odległość. Na przykład takie zerwanie przez Messengera albo przez SMS jest, delikatnie mówiąc, w złym guście. Podobnie nie powinno się w taki sposób zwalniać pracowników, a jednak Vishal Garg – 43-letni CEO better.com – zaprosił na wideorozmowę (czy może raczej wideomonolog) 900 pracowników, aby ich zwolnić.

https://youtu.be/gpjqbvLkPUw
CEO zwolnił w ten sposób aż 15% pracowników swojej firmy. Powiedział im, że jeśli są uczestnikami tej konferencji, to zostają zwolnieni ze skutkiem natychmiastowym. Wszyscy dostali informację, że dostaną odprawę w wysokości 4 tygodni pracy i pełen pakiet świadczeń na miesiąc oraz ubezpieczenie w ramach tego samego pakietu.

Jeśli wydaje wam się, że nie może być już bardziej żenująco, to muszę was zaskoczyć, bowiem ten sam CEO pisał później „anonimowo” w komentarzach w serwisie Blind, że zwolnieni pracownicy okradali jego firmę, bo pracowali tylko 2 godziny dziennie, a mieli płacone jak za 8 godzin.

#5. Internet pod kontrolą rządu w Polsce? Są takie plany


W Gazecie Wyborczej można było ostatnio natrafić na artykuł, w którym opisywano rzekome plany polskiego rządu. Dziennikarze wywęszyli kilka istotnych poprawek wprowadzonych do przygotowywanej od kilku lat ustawy o cyberbezpieczeństwie, gdzie znalazł się przepis powołujący podmiot o nazwie Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB). Ta spółka skarbu państwa ma być operatorem telekomunikacyjnym.

OSSB ma mieć zarezerwowane na własny użytek częstotliwości obsługujące sieć komórkową 5G. Oznacza to tyle, że każdy operator komórkowy w Polsce, który chciałby korzystać z tych częstotliwości, musiałby to robić za pośrednictwem OSSB.

Bez niego nie będą miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy - czyli ich klienci - przesyłają, a nawet gdzie się znajdują – piszą dziennikarze GW.
Dalej możemy wyczytać, że OSSB może w ten sposób manipulować rynkiem, dyktując różne ceny dla różnych usług i decydując o tym, kto będzie zarabiał, a kto nie. Operator narodowy będzie posiadał pełen monopol i – co za tym idzie – pełną kontrolę.

Będzie działał jak hurtownik, który może sprzedawać towar lub nie.
Czy dziennikarze GW mają rację i ich mroczna wizja się spełni? To okaże się w przyszłości, bowiem OSSB może być po prostu operatorem wewnętrznych sieci rządowych i nie ma powodu do paniki.

W poprzednim odcinku: Już wiemy, dlaczego zamknięto Roksę

7

Oglądany: 54563x | Komentarzy: 107 | Okejek: 224 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało