Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawych eksperymentów naukowych, o których być może nie słyszeliście

47 127  
249   45  
Dlaczego lemury się nie upijają? Dlaczego żołnierze są zmuszani do marszu? Czy można wywołać jąkanie u osoby, która się nie jąka? Zapraszamy!

#1. Mit, że trzeba robić 10 000 kroków dziennie, aby zachować zdrowie, został obalony podczas eksperymentu na 17 000 starszych kobiet.


Okazało się, że około 4400 kroków wykonywanych dziennie ma korzystny wpływ na organizm. Przekroczenie tej liczby nie daje żadnego dodatkowego efektu.

#2. Eksperymenty wykazały, że lemury się nie upijają.


Ich ciała wytwarzają szybką wersję enzymu dehydrogenazy alkoholowej, która neutralizuje alkohol. Enzym ten jest również obecny w ludzkim ciele, ale zaczyna być wytwarzany, gdy już rozpoczęło się odurzenie.

#3. Charles Blagden przeprowadzał eksperymenty stojąc w pokoju-piekarniku.


Brytyjski lekarz i naukowiec Charles Blagden eksperymentował w pokoju-piekarniku, w którym sam się znajdował, a także umieszczał tam psa i surową karmę. Po podwyższeniu temperatury w pokoju, stek, befsztyk i jajecznica usmażyły się, podczas gdy naukowiec i pies czuli się normalnie. Tak Blagden odkrył rolę potu w termoregulacji organizmu.

#4. Eksperyment z 1964 roku wykazał, że możliwe jest stworzenie bomby atomowej na podstawie publicznie dostępnych informacji.

W 1964 r. trzem amerykańskim fizykom po doktoratach powierzono zadanie opracowania bomby atomowej przy użyciu wyłącznie nieutajnionych, publicznie dostępnych informacji. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy kraje bez amerykańskich badań naukowych mogą stworzyć własną broń jądrową. Fizycy poradzili sobie z tym w 2,5 roku.

#5. Marsz wyrabia odwagę


Badania wykazały, że zsynchronizowane ruchy, takie jak przy maszerowaniu, zwiększają pewność siebie u małp człekokształtnych, w tym ludzi. Podczas eksperymentu jedna grupa mężczyzn została poproszona o przemarsz, a druga o normalny spacer. Następnie obu grupom pokazano zdjęcia „niebezpiecznych przestępców” i poproszono o określenie na oko ich wzrostu, wagi i siły fizycznej. Ci, którzy maszerowali, oceniali niebezpieczeństwo „złoczyńców” znacznie niżej niż ci, którzy tylko spacerowali.

#6. Nie ma dokładnego sposobu, aby stwierdzić, czy ktoś kłamie.


Pomimo licznych badań i eksperymentów ludzie nie znaleźli dokładnego sposobu na ustalenie, czy dana osoba mówi prawdę, czy kłamie. Meta-badanie, które objęło 206 badań z udziałem 24 000 osób, wykazało, że ochotnicy, zwracając uwagę na takie szczegóły, jak uciekanie wzrokiem, zmiana tonu, nerwowy śmiech lub wiercenie się rozmówcy, potrafili wykryć kłamstwo jedynie w 54% przypadków – nieco lepiej niż zwykłe zgadywanie. Doświadczeni policjanci rozpoznali kłamstwo nieco lepiej: w 64% przypadków.

#7. Jak podtrzymać się na duchu

Eksperyment na 89 ochotnikach, których naukowcy najpierw zdenerwowali nieprzyjemnymi wspomnieniami, a następnie poprosili o to, by porozmawiali sami ze sobą, przyniósł nieoczekiwany wynik. Ci z uczestników, którzy mówili do siebie w trzeciej osobie - na przykład „Jurek, dlaczego jesteś zdenerwowany?” - uspokoili się niemal natychmiast, w przeciwieństwie do tych, którzy mówili w pierwszej osobie - „Dlaczego jestem zdenerwowany? - i tych, którzy w ogóle nie rozmawiali ze sobą. Najwyraźniej mózg bardziej ceni wsparcie innej osoby niż samopomoc i reaguje silniej na naśladowanie apelu osoby z zewnątrz niż na apel do samego siebie.

#8. Kapucynki płacą za seks

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy naukowcy w ramach eksperymentu nauczyli małpy kapucynki pojęcia pieniędzy, małpy zaczęły okradać się nawzajem i kupować seks za pieniądze.

#9. Jak trudno jest stworzyć typowy blok Wielkiej Piramidy?

Zaledwie cztery osoby i cztery dni zajęło stworzenie typowego 2,5-tonowego bloku Wielkiej Piramidy przy użyciu tych samych narzędzi, których używali starożytni Egipcjanie – miedzianych dłut, drewnianych młotków itp.

#10. Czy możliwe jest wywołanie jąkania u zdrowej osoby?

Kliknij i zobacz więcej!

W 1939 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono eksperymenty mające na celu wywołanie jąkania u normalnie mówiących sierot. Testerzy chcieli dowiedzieć się, jak pojawia się i rozwija ta dolegliwość. Dzieci przestraszano i próbowano wmówić im, że się jąkają. W rezultacie żaden z badanych nie zaczął się jąkać, ale wiele z tych dzieci doznało zaburzeń psychicznych i neurologicznych na całe życie.

3

Oglądany: 47127x | Komentarzy: 45 | Okejek: 249 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało