Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CDXXII - Prawdopodobnie jedyny czarnoskóry mężczyzna na pokładzie Titanica. Jak potoczyły się jego losy?

72 453  
517   45  
Dzisiejszą podróż w czasie i przestrzeni rozpoczniemy w Wietnamie. Odwiedzimy Stany Zjednoczone, Meksyk, Anglię, Indonezję i Rosję, by na koniec zobaczyć jedne z wartościowszych dzieł, które Niemcy zrabowali z ziem polskich podczas II wojny światowej.

#1. Wietnamski farmer na tle wraku bombowca Boeing B52 Stratofortress, Wietnam, lata 80. XX wieku.


#2. W tych czasach, kiedy nie było jeszcze maszyn do ustawiania kręgli, USA, początek XX wieku.


#3. Katherine Johnson, matematyczka, która obliczyła trajektorie dla niektórych najważniejszych misji NASA, 1962 rok.


Katherine była odpowiedzialna między innymi za wyznaczenie okien startowych i trajektorii lotów kosmicznych Programu Mercury i Programu Apollo w czasie wyścigu kosmicznego. W 1969 roku była zaangażowana w zaplanowanie pierwszego załogowego lotu na Księżyc w misji Apollo 11. W 1970 roku przygotowane przez nią awaryjne karty nawigacyjne i obliczane doraźnie mapy astronomiczne pomogły w bezpiecznym powrocie misji Apollo 13.
Jak dobra była pani Johnson w swojej pracy? Kiedy NASA użyła po raz pierwszy komputera do wyznaczenia misji na misji Mercury-6, pilot John Glenn zażądał, aby właśnie ona zweryfikowała poprawność tych obliczeń.

#4. Traktat z Tlatelolco, który ustanowił denuklearyzację krajów amerykańskich, Meksyk, 1967 rok.


Traktat o zakazie broni jądrowej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach został podpisany 14 lutego 1967 roku i był to pierwszy tego typu układ w historii. Zakładał ustanowienie strefy bezatomowej na obszarze Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów. Ratyfikowały go 33 państwa z regionu. Porozumienie weszło w życie 25 kwietnia 1969 roku.

#5. Wiktoria Eugenia Battenberg, królowa Hiszpanii, król Edward VII, cesarzowa Augusta Wiktoria, cesarz Wilhelm II, królowa Aleksandra, królowa Portugalii Amelia, król Alfons XIII i królowa Norwegii Maud spotkali się w Londynie w 1907 roku.


#6. Dr Maurice Hilleman otrzymuje nagrodę, 18 kwietnia 1957 roku.


Hilleman, którego matka zmarła w trakcie porodu, wychowywany był wraz z siedmiorgiem rodzeństwa na farmie. Pomimo ciężkich warunków, dzięki pieniądzom podarowanym przez starszego brata udało mu się pójść na studia. Był na tyle bystrym uczniem, że w wieku 22 lat obronił swoją pracę... doktorską na uniwersytecie w Chicago.
Hilleman opracował ponad 30 szczepionek, w tym osiem z czternastu najczęściej używanych na świecie. Jest m.in. twórcą szczepionek przeciw wirusom odry, ospy wietrznej, świnki, różyczki, dwoince zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, dwoince zapalenia płuc oraz kombinowanej szczepionki przeciw odrze, różyczce i śwince (MMR). Zapoczątkował także badania nad szczepionkami przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A (HAV) i wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). W swoich badaniach nad wirusami odkrył kilka ich rodzajów i zaobserwował zmiany genetyczne wirusa grypy.

#7. Sklepy należące do etnicznych Chińczyków są plądrowane, a towary palone na ulicach w Dżakarcie w Indonezji, 14 maja 1998 roku.


W wyniku pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego mieszkańcy stolicy Indonezji Dżakarty już w styczniu 1998 roku zaczęli dewastować sklepy, aby zaopatrzyć się w zapasy żywności. Szczególną nienawiścią darzyli chińską mniejszość, która stanowiła najprężniej działającą część branży sklepów spożywczych.
4 maja 1998 roku wybuchła kolejna fala protestów, tym razem na Sumatrze. W tym wypadku powodem była kolejna już w tamtym roku podwyżka cen oleju opałowego i elektryczności. Kolejną przyczyną była ogólna nienawiść do ówczesnego prezydenta Suharto, który to w oczach mieszkańców był odpowiedzialny za pogrążenie kraju w kryzysie. Protesty zamieniły się w manifestacje, a te z kolei w zamieszki. W wyniku starć z policją w ciągu majowych protestów zginęło ponad 1000 osób.
Prezydent Suharto podał się do dymisji 21 maja, a już w drugiej połowie tego samego roku rozpoczęto reformy gospodarcze.

#8. Samantha Fox i Freddy Krueger (Robert Englund) podczas promocji filmu Koszmar z ulicy Wiązów 5, 1989 rok.


#9. Żołnierze niemieccy i rosyjscy tańczą razem na froncie wschodnim I wojny światowej po podpisaniu traktatu brzesko-litewskiego, 1918 rok.


#10. Tonący japoński niszczyciel widziany przez peryskop okrętu podwodnego USS Nautilus, 1942 rok.


#11. Pociąg spada z nabrzeża rzeki Mur w Salzburgu w Austrii, 9 lipca 2021 rok.


W chwili wypadku, krótko po godzinie 7 rano, w trzech wagonach pociągu przebywały 54 osoby, w tym 45 dzieci i młodych osób. Krótko przed przejazdem pociągu w regionie przeszła burza, która spowodowała, że jedno z rosnących nieopodal drzew spadło na tory pomiędzy stacjami Kendlbruck i Predlitz. Pociąg wjechał w dość duże drzewo i w efekcie tego doszło do wykolejenia stosunkowo lekkiego pojazdu. Jeden z wagonów wpadł do rzeki Mur.
Jak podaje miejscowa policja, lekko rannych zostało 15 dzieci, 4 osoby musiały być hospitalizowane. Zostały zabrane do szpitala śmigłowcem. Woda w miejscu, gdzie wpadł wagon, ma obecnie na szczęście tylko około 1,5 metra głębokości. Cudem nikt nie zginął.

#12. Punkah wallahs, Indie Brytyjskie, początek XX wieku.


Punkah to duży wachlarz z liści, piór lub materiału, służący do wentylacji pomieszczeń. Służący (wallah) mieli za zadanie umilać czas państwa w taki sposób, że poruszali ogromnym wachlarzem, który powodował ruch powietrza w gorącym i dusznym pomieszczeniu.

#13. Prezes Sony Corp., Akio Morita, śmieje się podczas spotkania, na którym pokazuje walkmana, Tokio, Japonia, 2 lutego 1982 roku.


#14. William Van Alen, architekt Chrysler Building, z żoną na balu Society of Beaux Arts Architects, 1931 rok.


#15. Joseph Laroche, prawdopodobnie jedyny czarnoskóry na pokładzie Titanica, fotografia wykonana najprawdopodobniej w 1912 roku.


Laroche był inżynierem i pochodził z Haiti. W 15. roku życiu przypłynął do Beauvais do Francji, by kontynuować naukę na studiach. Tam poznał Juliette Lafargue, z która miał dwie córeczki. Z powodu swojego koloru skóry, mimo tytułu inżyniera, miał problem ze znalezieniem pracy. Sfrustrowany takim obrotem sytuacji postanowił przenieść się wraz z rodziną na Haiti. Jego wuj Cincinnatus Leconte, który był ówcześnie prezydentem Haiti, obiecał mu posadę nauczyciela matematyki.
Podróż zaplanowali na drugą połowę 1912 roku, ale z powodu trzeciej ciąży Juliette postanowili przyspieszyć przeprowadzkę. Matka Josepha wykupiła im bilet na pokładzie SS France. Rodzina postanowiła jednak sprzedać te bilety i wybrać się w podróż drugą klasą na pokładzie RMS Titanic.
14 kwietnia 1912 roku Titanic zderzył się z górą lodową. Juliette i jej dwie córki zostały uratowane i podjął je RMS Carpathia. Ciała Josepha nigdy nie odnaleziono. Córka Josepha Louise Laroche (2 lipca 1910 – 28 stycznia 1998) była jedną z ostatnich ocalałych z zatonięcia RMS Titanic.

#16. Lego bikini girl - plakat stworzony przez agencję graficzną Lego w 1981 roku jako wewnętrzny żart biurowy i wydrukowano w kilkunastu egzemplarzach, które przez krótki okres wisiały w biurze. Wiadomo, że przetrwał tylko jeden egzemplarz.


#17. Steve Wozniak i David Lee Roth, 1983 rok.

#18. William Denby Hanna i Joseph Ronald Barbera omawiają proces produkcji kreskówki „Dwaj myszkieterowie”, 1952 rok.


„Dwaj myszkieterowie” okazali się kolejnym wielkim sukcesem studia filmów animowanych Hanna-Barbera. Ogółem seria kreskówek o przygodach sprytnej myszy i niezdarnego, pechowego kociaka zgarnęła na przełomie 10 lat aż siedem Oscarów. Po kolei były to produkcje „Gry wojenne” (1943), „Mysie kłopoty” (1944), „Proszę o ciszę” (1945), „Koncert na cztery łapki” (1946), „Mała sierotka” (1948), „Dwaj myszkieterzy” (1951), „Johann Mouse (1952).

#19. Paryżanie niszczą akcesoria Hitlera po kapitulacji nazistowskiego garnizonu w 1944 r.


#20. Amerykański oficer w podziemiach Zamku Norymberskiego obok 500-letnich rzeźb zrabowanych przez Niemców z Katedry Mariackiej w Krakowie, 1945 rok.W poprzednim odcinku
3

Oglądany: 72453x | Komentarzy: 45 | Okejek: 517 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.01

27.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało