Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXV - Do czego zdolny jest wkurzony Czech

W kolejnym odcinku "Garści weekendowych ciekawostek..." znalazły się, między innymi, roztargniona Azjatka, piłkarze strzelający do własnych bramek i dym papierosowy, który maskował co nieco...

#1. W końcu nie marudzą...

Gdy siedemdziesięcioletniego Bernarda Shawa zapytano, jak się czuje, odpowiedział: „Świetnie, świetnie, tylko lekarze mi dokuczają, twierdząc, że umrę, bo nie jem mięsa”. A kiedy dziewięćdziesięcioletni Shaw został zapytany o stan zdrowia, odpowiedział: „Świetnie. Nikt mi już nie przeszkadza. Wszyscy lekarze, którzy mi dokuczali, mówiąc, że nie dam rady przeżyć bez mięsa, już umarli” - George Bernard Shaw, 69 lat bez mięsa.

#2. Nietypowe hobby.

Indonezyjczyk Welin Kusuma ma jedno z najbardziej satysfakcjonujących hobby na świecie - od ponad 20 lat zbiera dyplomy. W 1999 roku, gdy miał 18 lat, uzyskał dyplom z inżynierii przemysłowej i od tego czasu Welin nie przestał się uczyć. Obecnie posiada licencjat z 11 przedmiotów, 3 magisterki i aż 18 certyfikatów zawodowych.

#3. Cóż za dziwny mecz...

27 stycznia 1994 w ramach kwalifikacji do Pucharu Karaibów odbył się mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Barbadosu i Grenady. Organizatorzy turnieju wprowadzili zasadę, że w każdym meczu musi być wyłoniony zwycięzca. W przypadku remisu o zwycięstwie decydowała dogrywka z zasadą złotego gola, liczonego podwójnie. Barbados, aby zakwalifikować się do Pucharu Karaibów, potrzebował zwycięstwa dwiema bramkami. Podczas meczu Barbados strzelił dwa gole. Jednak w 83 minucie Grenada zdobyła bramkę, zmieniając wynik na 1:2, co w tamtym momencie zapewniało jej awans. Przez następne kilka minut Barbados bezskutecznie próbował powiększyć prowadzenie. Wówczas piłkarze Barbadosu wpadli na pomysł, by wbić gola samobójczego, zakończyć mecz remisem i zawalczyć w dogrywce. Po samobójczym golu Barbadosu i ustaleniu wyniku na 2:2, teraz z kolei piłkarze Grenady zorientowali się, że dla nich również w tym momencie gol samobójczy rozwiązuje sprawę (Barbados musiał wygrać dwiema bramkami). Doprowadziło to do sytuacji, w której Barbados bronił obu bramek. Grenada mimo starań nie zdołała zdobyć bramki, choćby i samobójczej, i 90 minut spotkania (plus 3 minuty doliczonego czasu) zakończyło się remisem 2:2.
W dogrywce gola zdobył piłkarz Barbadosu Trevor Thorne, co zgodnie z przepisami ustaliło wynik meczu na 4:2 i dało awans tej reprezentacji. Zasada złotego gola liczonego podwójnie została użyta w trakcie eliminacji do Pucharu Karaibów 1994 pięciokrotnie, jednak po wyżej opisanym meczu została zniesiona.

#4. Luty 1865 roku to jedyny odnotowany miesiąc bez pełni Księżyca

Zwykle obserwujemy jedną pełnię Księżyca w miesiącu, ale w rzadkich przypadkach może wystąpić dwukrotnie: na początku miesiąca i na jego końcu. Luty 1865 roku był jednak pod tym względem wyjątkowy: pełnia Księżyca miała miejsce 31 stycznia 1865, a następna wypadła 1 marca 1865 r.

#5. Na Islandii zaginiona kobieta szukała siebie.

W 2012 roku pewna Azjatka wzięła udział w wyprawie do kanionu Eldgjá na południu Islandii. Po zakończeniu trasy wróciła do autobusu, przebrała się i odświeżyła... tak bardzo, że zmieniła się, najwyraźniej nie do poznania. Przynajmniej kierowca jej nie rozpoznał i zgłosił jej zaginięcie. Zorganizowano więc poszukiwania „Azjatki, około 160 cm wzrostu, w ciemnym ubraniu i mówiącej bardzo dobrze po angielsku”. Podczas gdy szukali jej turyści i ratownicy, sama zaginiona aktywnie uczestniczyła w poszukiwaniach, nie wiedząc, kogo dokładnie szukają. W końcu kobieta nabrała podejrzeń, że może chodzić o nią i zgłosiła to kierowcy. Ten przeliczył grupę - i voila! Wszystko się zgadzało. Poszukiwania odwołano.

#6. Wszystkiego po równo.

Firma Warner Brothers zgodziła się, żeby Królik Bugs pojawił się w filmie "Kto wrobił Królika Rogera" pod warunkiem, że Królik Bugs i Myszka Miki, również występujący w filmie, będą mieć jednakową ilość czasu ekranowego i dialogów. To jedyny raz, kiedy te postacie pojawiły się razem na ekranie.

#7. Najdłuższy mecz hokejowy.

W 2017 roku odbył się najdłuższy mecz hokejowy w historii, który trwał 8,5 godziny Mecz play-off pomiędzy Storhamar i Sparta Warriors w Norwegii trwał tak długo, że rodziny kibiców zaczęły dzwonić na policję w sprawie ich zniknięcia. Jeśli chodzi o końcowy wynik, to mecz zakończył się rezultatem 96 - 93 na korzyść drużyny Storhamar.

#8. Elżbietę II budzi dudziarz.

Każdego ranka, o 9, królowa jest budzona dźwiękami dud. Melodia trwa 15 minut. Dudziarz stoi pod oknami sypialni i gra, zgodnie z tradycją sięgającą 1843 roku.

#9. Jak obiecał, tak zrobił.

Po tym, jak Bill Bradford, odsiadujący wyrok za gwałt, został zwolniony za kaucją, poznał młodą dziewczynę Shari Miller, której obiecywał przyszłość w Hollywood, jeśli ta zgodzi się mu pozować. Dziewczyna chętnie się zgodziła. Po zrobieniu kilku zdjęć Bill udusił Miller, a następnie udał się do Hollywood, gdzie wrzucił jej zwłoki do śmietnika, ponieważ obietnice muszą być dotrzymywane.

#10. Nie wkurzaj Czecha.

W 1894 roku księgarzowi Václavowi Klementowi z czeskiego miasta Mladá Boleslav (wówczas część Austro-Węgier) zepsuł się rower. Zwrócił go producentowi – niemieckiej firmie „Seidel & Naumann”, której przedstawicielstwo znajdowało się w Czechach, wraz z pismem, w którym prosił o naprawienie szkody zgodnie z gwarancją. W odpowiedzi otrzymał list, w którym było napisane po niemiecku: „Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na swoją prośbę, musisz pisać w języku, który rozumiemy”. Obraza była tak silna, że Vaclav, mimo braku umiejętności technicznych, postanowił otworzyć warsztat naprawy rowerów, znalazł wspólnika, a następnie zaczął produkować własne rowery i motocykle, od 1905 r. samochody osobowe, a po I wojnie światowej ciężarówki. Tak rozpoczęła się historia Škoda Auto.

#11. Zapach papierosów maskuje inne zapachy.

Krótko po tym, jak kanadyjskie miasto Winnipeg uchwaliło prawo zakazujące palenia w barach, prawie zmumifikowane ciało zaginionego DJ-a zostało znalezione w jednym z całodobowych barów. Wcześniej dym papierosowy ukrywał zapach rozkładu.

#12. Człowiek-szkielet

Isaac Sprague, słynny w XIX wieku „człowiek-szkielet”, podróżował po całym świecie i zadziwiał publiczność swoim niezwykłym wyglądem. Do 12 roku życia rósł i rozwijał się normalnie, ale nagle jakaś wciąż nieznana dolegliwość sprawiła, że szybko schudł. Będąc już dorosłym mężczyzną o wzroście 167 cm, ważył tylko 19,5 kg. Jednocześnie czuł się świetnie, miał doskonały apetyt i dobrze jadał. Isaac zamienił swoją chorobę w atut, dobrze zarabiał w cyrkach i na jarmarkach, a nawet się ożenił. Z żoną mieli troje całkowicie zdrowych dzieci. Z biegiem czasu popularność szkieletowego mężczyzny zaczęła spadać, rzucił pracę, zmarł w 1887 roku w swoim domu w wieku 45 lat.

#13. Pierwszy prezydent Zimbabwe nosił nazwisko Banana.

Za jego rządów w kraju obowiązywała ustawa zakazująca żartów z nazwiska głowy państwa.

#14. Nessie z Loch Ness ma siostrę - Morag z Loch Morar.

Odnotowano 34 przypadki, kiedy widziano Morag, a więcej niż jedna osoba uczestniczyła w ponad połowie spotkań.

#15. Sceptyczny sędzia.

W 1712 roku w Anglii kobieta o imieniu Jane Wenham została oskarżona o czary. Świadkowie w sądzie twierdzili, że widzieli ją latającą na miotle. Przysięgli uznali Jane winną, jednak sędzia odnosił się do tego sceptycznie. "W Anglii nie istnieje prawo zabraniające latania" - oznajmił i poprosił o łaskę królewską. Jane została uwolniona.