Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Seksualność a niepełnosprawność ruchowa. Czy to się wyklucza?

3 448  
Seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową, czyli o konferencji Sekson.
2-3 października tego roku miała miejsce konferencja Sekson organizowana przez fundację Avalon. Od trzech lat fundacja Avalon raz w roku organizuje tę konferencję, a z każdym rokiem cieszy się ona coraz większą popularnością. W tym roku zainteresowani mogli nie tylko uczestniczyć w wydarzeniu, będąc na miejscu, ale również będąc online, ponieważ oba dni były transmitowane na żywo. Na uczestników czekało w ten weekend wiele atrakcji. Mieli oni okazję uczestniczyć w ciekawych prelekcjach i warsztatach, a także wziąć udział w dwóch konkursach, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody. Jednym ze sponsorów zarówno prezentów dla uczestników, jak i nagród był butik N69.pl, który wraz z marką Satisfyer przygotował dla gości miłą niespodziankę.Oba dni konferencji były zaplanowane co do godziny. Oprócz zaplanowanych prelekcji czy warsztatów uczestnicy konferencji w międzyczasie mogli dodatkowo podziwiać zorganizowaną wystawę fotografii, która była jednym z projektów fundacji Avalon "Pełnosprawni w miłości". Na zdjęciach można było zobaczyć osoby z niepełnosprawnością ruchową w towarzystwie ich partnerów czy rodzin. Celem wystawy było obalenie mitów dotyczących osób z ograniczeniami ruchowymi i pokazanie innym, że takie osoby mogą prowadzić normalne życie, mieć rodziny, partnerów i być szczęśliwe.

Seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową

Pierwszy dzień skupiał się właśnie na seksualności osób z niepełnosprawnością ruchową. Prelegentami wydarzenia były zarówno osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, jak i specjaliści. Prelegenci skupiali się głównie na obalaniu mitów i stereotypów oraz na łamaniu wszelkich barier w kwestii seksualności każdego człowieka. Wśród zaproszonych na konferencję znalazł się między innymi Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, który przedstawił i omówił swoje badanie naukowe dotyczące seksualności Polaków, a także zmian w relacjach międzyludzkich, jakie zaszły podczas pandemii. Swoją prelekcją zaszczycił również Dr n.med. Dariusz Świniarski, który skupił się na męskiej erekcji i sposobach na jej poprawę.Swoją wiedzą podzielił się również Profesor Remigiusz Kijak, który aktywnie pracuje w obszarze rozwijania aktywności seksualnej osób z niepełnosprawnością ruchową. Jest on autorem książki "Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina". Dodatkowo na konferencji mogliśmy spotkać również specjalistkę seksuologii Barbarę Płaczek, która na co dzień zajmuje się percepcją seksualności dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Zarówno Profesor Remigiusz, jak i Barbara to wybitni i unikalni specjaliści w zakresie seksualności osób niepełnosprawnych.


Konferencja Sekson 2021

Jednym z partnerów konferencji, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, był butik erotyczny N69.pl. Przedstawicielki butiku pojawiły się tam nie tylko ze swoim stoiskiem, ale poprowadziły również warsztaty dla uczestników. Ich tematem przewodnim było zwiększenie aktywności seksualnej z użyciem sprzętów pomocowych. Podczas ich warsztatów mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat poszczególnych produktów, a także poznać rekomendowane gadżety dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Stoisko, które przygotowały, cieszyło się dużym zainteresowaniem gości. Butik N69 wraz z marką Satisfyer byli sponsorami nagród w konkursach, a także sponsorami prezentów dla uczestników. Każda osoba będąca na konferencji trzymała gadżet marki Satisfyer.Drugi dzień konferencji Sekson skupiał się na macierzyństwie i rodzicielstwie. Prelekcje dotyczyły rodzicielstwa z perspektywy osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zahaczono również o tematy związane z położnictwem i ginekologią. Te wykłady z pewnością dostarczyły sporo wiedzy uczestnikom, rozwiały ich wątpliwości na dany temat, a także obawy z nim związane. Prelegenci chętnie dzielili się swoimi historiami, co pozostałym dodawało otuchy i wiary.

Seks i niepełnoprawność

Na konferencji pojawiło się również Stowarzyszenie Program Stacja oraz autorka bloga helloseks.pl, które od lat prężnie działa na rzecz edukacji seksualnej. Przedstawicielki uświadamiały uczestników na temat bezpiecznego seksu, odpowiednich zabezpieczeń, a także profilaktyki w przypadku HIV czy AIDS. Od nich również uczestnicy otrzymali mały prezent w postaci prezerwatyw.Normalizowanie seksualności jest niesamowicie istotne, dlatego warto brać udział w takich wydarzeniach i otwarcie rozmawiać na tematy, które przez większość społeczeństwa są uznawane za tabu. Mamy nadzieję, że za jakiś czas się to zmieni, oraz że dostęp nie tylko do produktów, ale również do wiedzy będzie taki sam dla każdego w naszym kraju.

Oglądany: 3448x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.12

30.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało