Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Śmialiście się z kolejek po Crocsy w Lidlu? Ostatnio było to samo, tylko z kartami graficznymi – Co nowego w technologii?

68 448  
216   71  
W dzisiejszym odcinku zażądamy faktur od influencerów, zrobimy dobry deal z Amazonem oraz będziemy szpiegować uczniów.

#1. Szkoły w USA szpiegują swoich uczniów


Przymus uczęszczania na tzw. e-lekcje wyjawił bardzo nieprzyjemną prawdę o naszym świecie. Jak się okazało, bardzo wiele gospodarstw domowych nie posiada u siebie odpowiedniego sprzętu, aby ich dziecko mogło uczyć się zdalnie. Rozwiązaniem miały być wszelkiego rodzaju dofinansowania i pakiety pomocowe, które w jakimś tam stopniu funkcjonowały nawet u nas.

Podobne inicjatywy były obecne również w USA. Dzieciom udostępniano laptopy, na których mogli uczyć się zdalnie. Jak jednak podaje organizacja CDT, nie ma nic za darmo. Uczniowie byli kontrolowani przez nauczycieli za pośrednictwem udostępnionych urządzeń.

Wszystko tłumaczone jest oczywiście dobrem uczniów. Wszystko nadzorowane jest przez boty i moderatorów. Oprogramowanie szpiegujące wyłapuje niebezpieczne treści, jakie pojawiają się na laptopach uczniów. I nie chodzi tylko o strony internetowe, ale również o prywatne rozmowy.

Kiedy tylko uczeń mówi na przykład o samobójstwie lub o przemocy domowej, nauczyciele otrzymują odpowiednią informację i mogą zainterweniować.

Co jednak są w stanie zdziałać nauczyciele i moderatorzy? Bardzo dużo. Mogą podglądać pulpit ucznia, czy nawet przejąć kontrolę nad myszką i klawiaturą. Wiele osób twierdzi, że to za wiele, szczególnie że można podglądać uczniów również w ich czasie wolnym.

#2. W Gdańsku jeździ autobus bez kierowcy


Autonomiczny pojazd wożący pasażerów nie jest już żadną nowością dla mieszkańców Gdańska. Autobus był już obecny w nadmorskim mieście dwa lata temu w ramach projektu Sohjoa Last Mile na ul. Karwieńskiej. Miasto jednak uzyskało dofinansowanie na kontynuację przedsięwzięcia, przez co zostało ono przedłużone.

I tak od 7 października tego roku autobus znów jeździ. Tym razem jednak kursuje on na trasie Łostowicka – Sybiraków – Kolumbarium – Cedrowa z prędkością 13 km/h na Cmentarzu Łostowice. Trasa ma nieco ponad kilometr, a kursy odbywają się co około 20 minut, 7 dni w tygodniu przez 5 godzin dziennie. Kiedy można skorzystać z przejazdu? Od 7 do 29 października oraz od 3 do 9 listopada.

Co jednak najciekawsze, tylko przez pierwszy tydzień w autobusie znajduje się operator czuwający nad prawidłowym przebiegiem trasy. Po tym czasie nadzór będzie prowadzony zdalnie, a w autobusie będą obecni tylko pasażerowie.

#3. Śmialiście się z kolejek po Crocsy w Lidlu? Ostatnio było to samo, tylko z kartami graficznymi


Media Expert zorganizował ostatnio we współpracy z Nvidią coś takiego, jak RTX Day. W ramach wydarzenia można było kupić jedną z 400 kart graficznych w cenie zbliżonej do sugerowanej. Karty można było kupić w Warszawie w markecie przy ul. Łopuszańskiej 22. Jak to wszystko wyglądało?

Market otwierał się o godzinie 10:00. Można więc było się spodziewać, że już od wczesnoporannych godzin zaczną gromadzić się ludzie. Pomyślcie, jak wielkie było zaskoczenie pracowników, kiedy pierwsi ludzie pojawili się już… około godziny 20:00 dnia poprzedniego.

O godzinie 4 nad ranem ludzi było już całkiem sporo, a tuż przed otwarciem były tam już prawdziwe tłumy. Według doniesień pracowników, karty jako ostatni otrzymali ludzie, którzy pojawili się przed marketem około godziny 7 (a więc 3 godziny przed otwarciem). To dopiero poświęcenie… jednak przypomnę, że można było całkiem sporo zaoszczędzić.


#4. Jak UOKiK powiedział, tak zrobił, i wysłał do agencji listy z prośbą o podesłanie umów, jakie zawarto w 2021 roku


Odpowiednie listy otrzymały m.in. agencje: Tears of Joy, BBDO, GetHero i Szeri by DDOB. Podobny list otrzymał ponoć również Friz (założyciel Ekipy). Do informacji dotarli dziennikarze portalu Press.

Już w zeszłym tygodniu informowałem o decyzji podjętej przez szefa UOKiK. Chodzi o prześwietlenie influencerów, czy przypadkiem nie podejmują się współprac, które nie są wyraźnie oznaczone w odpowiedni sposób. Przypomnę tylko, że wrzucanie sponsorowanych postów, które nie są oznaczone, jest w Polsce nielegalne.

Jak to jednak wygląda w praktyce?

UOKiK sam nie do końca wie, czego chce, jakich oczekuje umów, a do tego mamy je wysłać zgrane na płytę CD, co jest problematyczne, bo nikt w firmie nie ma nagrywarki
- twierdzi pracownik jednej z agencji, która otrzymała pismo od UOKiK.

Dlaczego jednak wybrano akurat takie agencje? Na razie nie do końca wiadomo. Prawdopodobnie podobny list otrzyma większość agencji, które współpracują z influencerami. Na razie był to tylko przedsmak. Trzeba jednak podkreślić, że cała akcja musi być przeprowadzona sprawnie i z głową. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

#5. Amazon Prime w Polsce i potężna promocja dla wszystkich użytkowników


Pewnie nikt się nie spodziewał, ale Amazon Prime wszedł do Polski z ogromnym przytupem. W ramach jednej opłaty możemy korzystać z serwisu Prime Video, cieszyć się darmową dostawą z platformy sprzedażowej Amazon.pl, oraz darmową subskrypcją na Twitchu.

Przejdźmy jednak do najważniejszej części, a więc do ceny. Pierwsze 30 dni możemy dostać za darmo, a następnie zapłacić zaledwie 49 złotych za rok abonamentu. Tak, nie mylicie się – za cały rok. To dość spory spadek, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do tej pory Amazon wołał sobie za samą usługę Prime Video aż 25,99 zł.

Klienci Prime mają dostęp do DARMOWEJ i SZYBKIEJ dostawy, nawet następnego dnia, bez minimalnej kwoty zamówienia dla milionów produktów, nagradzanych filmów i seriali w Amazon Prime Video, darmowych gier PC i subskrypcji Twitch na Amazon Prime Gaming oraz ekskluzywnych ofert.
Jeśli więc nie macie już czego oglądać na Netflixie czy HBO, albo od dawna chcieliście obejrzeć serial The Boys, to teraz macie ku temu świetną okazję.

W poprzednim odcinku: Nowa afera związana z Polskim Ładem. Rząd chce ponoć śledzić nasze transakcje kartą

3

Oglądany: 68448x | Komentarzy: 71 | Okejek: 216 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało