Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXII - teoria wiadra krabów

49 899  
342   52  
W dzisiejszej odsłonie "Ciekawostek...", między innymi, człowiek, który nie wszedł na szczyt, pawian na etacie oraz tajemnicza Pani Babuszka.

#1. Cwany profesorek


Kiedy amerykański pisarz i psycholog Timothy Leary został skazany za posiadanie narkotyków, w celu wyznaczenia miejsca zamknięcia przedłożono mu standardowy test, który kilka lat wcześniej był opracowany przez samego Leary'ego. Więzień wypełnił test w taki sposób, aby przyporządkowano go jako osobę najlepiej nadającą się do prac sadowo-polowych. Po analizie rezultatów wyznaczono go do prac w sadzie w więzieniu o lekkim rygorze, z którego zbiegł pół roku później.

#2. Pawian pracownikiem kolei


James Wide był znany ze swoich umiejętności wskakiwania i wyskakiwania z pociągów. Dzięki tym umiejętnościom zdobył tytuł „Skoczka”.
Jednak pewnego dnia Wide popełnił błąd. W 1877 r. nie udało mu się prawidłowo wymierzyć skoku. Przeżył, ale obie jego nogi musiały zostać amputowane.
W 1881 roku James kupił pawiana o imieniu Jack i nauczył go, jak obsługiwać sygnały kolejowe. Kierownictwo kolei przeprowadziło kontrolę, ostatecznie dochodząc do wniosku, że Jack jest kompetentnym pracownikiem. Pawian został oficjalnie zatrudniony jako asystent niepełnosprawnego sygnalisty kolejowego, płacono mu 20 centów i pół butelki piwa tygodniowo. Przez 9 lat służby Jack nie popełnił ani jednego błędu.

#3. Notatnik Marii Skłodowskiej-Curie


Ponieważ rzeczy osobiste Marii Skłodowskiej-Curie będą radioaktywne przez co najmniej 1500 lat, naukowcy chcący zapoznać się z jej notatkami muszą podpisać zrzeczenie się roszczeń w przypadku problemów zdrowotnych spowodowanych promieniowaniem.

#4. Leonardo da Vinci był sądzony za sodomię


Leonardo da Vinci został osądzony za sodomię w wieku 24 lat. Wraz z trzema innymi młodymi ludźmi został aresztowany z powodu anonimowego donosu, który podczas procesu został uznany za fałszywy, a oskarżeni zostali zwolnieni.

#5. Ile długów ma Carrie Bradshaw?


Fani szacują, że w trakcie trwania serialu „Seks w wielkim mieście” jego główna bohaterka Carrie Bradshaw zadłużyła się na 1 221 984 USD. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Carrie uwielbiała drogie ubrania, jeździła tylko taksówkami, nigdy nie gotowała w domu i wynajęła mieszkanie na Manhattanie – i wszystko to za honorarium dziennikarki.

#6. Król Miękki Miecz


Król Anglii Jan Bez Ziemi był nazywany „Miękkim Mieczem” ze względu na liczne porażki.

#7. Istnieje syndrom przeciwny do sztokholmskiego


Syndrom limski jest przeciwieństwem syndromu sztokholmskiego, w którym zakładnik rozwija emocjonalną więź z porywaczem. W przypadku syndromu limskiego porywacz zaczyna wczuwać się w sytuację ofiar lub współczuć swoim ofiarom.

#8. Dlaczego w stolicy Austrii jest plac Meksyku?


Meksyk był jedynym krajem na świecie, który zaprotestował przeciwko aneksji Austrii przez Niemcy. Na pamiątkę tego faktu w Wiedniu, stolicy Austrii, jeden z placów nazwano Mexikoplatz.

#9. Co było do udowodnienia...


Margaret Keane to amerykańska artystka malarka. Zyskała światową sławę, malując portrety ludzi z charakterystycznymi „wielkimi oczami”.
Do 1960 roku jej prace były sprzedawane pod nazwiskiem jej męża – Waltera Keane'a, który twierdził, że są one jego dziełem. Na rozprawie, która trafiła aż do sądu federalnego, Margaret zakwestionowała twierdzenia Waltera i sama, w niecałą godzinę, namalowała obraz przed sędzią, aby udowodnić, że to ona jest autorem prac. Walter odmówił malowania przed sądem, powołując się na ból barku. W 1986 roku sąd przyznał jej rację, pozwalając jej malować pod własnym nazwiskiem.

#10. Najdłuższa i najbardziej poprawiana konstytucja na świecie


Konstytucja stanu Alabama w USA jest najdłuższą z istniejących konstytucji. Jest 51 razy dłuższa niż Konstytucja Stanów Zjednoczonych, a 90% jej treści to poprawki wyszczególniające i regulujące każdy aspekt administracji państwowej, aż do wynagrodzeń określonych urzędników. 977 poprawek sprawia, że Konstytucja Alabamy jest również najbardziej zmienianą ze wszystkich, jakie kiedykolwiek istniały.

#11. Kim jest "Pani Babuszka"?


"Babushka Lady" to niezidentyfikowana kobieta, która mogła sfotografować zabójstwo Kennedy'ego. Kiedy 22 listopada 1963 rozległy się strzały, większość ludzi zaczęła biec, ale jedna z kobiet, z głową zakrytą chustą, dalej robiła zdjęcia, po czym przeszła przez ulicę i wtopiła się w tłum. FBI otrzymało wiele amatorskich zdjęć i materiałów filmowych z zabójstwa prezydenta, ale nigdy nie zdobyto zdjęć Pani Babuszki.
Być może trzymała lornetkę, a nie aparat, co wyjaśniałoby, dlaczego nigdy nie znaleziono jej materiału fotograficznego lub wideo. Ale ponieważ nigdy nie zgłosiła się, aby powiedzieć organom ścigania co widziała (w przeciwieństwie do innych widzów, którzy byli świadkami oddanych strzałów), jej tożsamość (i to, co może wiedzieć) pozostaje tajemnicą.

#12. Zadziwiająca metoda aborcji


Do 1870 roku jednym z najczęstszych sposobów na aborcję było wyrwanie zdrowego zęba. Uważano, że ból może przyczynić się do samoistnego poronienia.

#13. Człowiek, który nie wszedł na Everest


Izraelczyk Nadav Ben Yehuda został pierwszym alpinistą na świecie, który zasłynął z tego, że nie wspiął się na Everest.
W 2012 roku w drodze na szczyt zobaczył umierającego tureckiego himalaistę, Aydina Irmaka.
Nadav miał tylko 300 metrów do zdobycia szczytu, ale rzucił wszystko i zniósł Turka, ratując mu życie.
Podczas trwającej ponad 8 godzin akcji ratunkowej sam Ben Yehuda mocno odmroził sobie palce i groziła mu amputacja.

#14. Rządzący różnymi krajami w ciągu ostatnich 70 lat.#15. Teoria wiadra z krabami


W skrócie teoria wiadra krabów mówi, że kraby jeden po drugim mogłyby z łatwością wydostać się z wiadra, ale kiedy jeden z nich próbuje wydostać się z wiadra, pozostałe przywierają do niego i ciągną go z powrotem.
Mentalność kraba ma też odzwierciedlenie w zachowaniach ludzi. Kiedy ktoś próbuje rzucić palenie, a jego przyjaciele mówią „i tak nie dasz rady” i wyciągają papierosa – zachowują się dokładnie jak kraby z wiadra.

W poprzedniej części

2

Oglądany: 49899x | Komentarzy: 52 | Okejek: 342 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.02

27.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało