Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXI - z rąk do rąk

51 403  
268   32  
Dziś w "Garści ciekawostek..." mamy, między innymi, historię kontaktów dziennikarzy z Facebookiem, zdemaskowania pewnych plagiatorów oraz odzywki bezczelnego błazna.

#1. "Pretty woman", romantyczna komedia z 1990 roku, we wczesnej wersji scenariusza kończyła się inaczej.


Roboczy scenariusz pod tytułem "$3,000" kończył się dla głównej bohaterki mniej bajkowo. Tytuł nawiązywał do kwoty, jaką miała zarobić główna bohaterka.
Ostatecznie Edward miał wyrzucić ją z samochodu, rzucić w nią pieniędzmi i po prostu odjechać, zostawiając ją w jakiejś brudnej alejce. Oryginalna wersja nigdy nie ujrzała światła dziennego. Małe niezależne studio - które wówczas miało film nakręcić - z niego zrezygnowało. Potem prawa do obrazu wykupił Disney i przerobił na bajkę z happy endem.

#2. Zachował zimną krew.


Opos zjada dziesiątki jadowitych węży, tysiące kleszczy w sezonie i rzadko choruje na wściekliznę, ponieważ ma niższą temperaturę ciała w porównaniu z innymi ssakami, a we krwi oposa znajduje się małe białko zwane śmiertelnym czynnikiem neutralizującym toksyny.

#3. Atrybut czarownicy.


W 1770 roku brytyjski parlament zakazał stosowania szminki, twierdząc, że ma ona moc nakłaniania mężczyzn do małżeństwa, co uważano za czary.

#4. Niewolnicze mrówki


Istnieje gatunek mrówek, gdzie mrówki „robotnice” nie pracują, ale porywają larwy z innych mrowisk i czynią z nich swoich niewolników.

#5. Niewiarygodne przygody pewnego penisa.


Uważa się, że w momencie pochówku organ był ukradziony przez doktora i przekazany księdzu Napoleona, Abbé Ange Vignali, który przemycił go na Korsykę. Po śmierci księdza penis trafił do jego rodziny. Brytyjski kolekcjoner Maggs Bros odkupił penisa od siostrzeńca księdza w 1916 roku. W 1924 roku sprzedał go amerykańskiemu antykwariuszowi dr. Rosenbachowi za 400 funtów. 23 lata później dr Rosenbach sprzedał penisa kolekcjonerowi Donaldowi Hyde'owi. Po śmierci Hyde'a wdowa po nim odsprzedała penisa następcy doktora Rosenbacha, Johnowi Flemingowi. Fleming następnie sprzedał penisa Bruce'owi Gimelsonowi. Gimelson wysłał go do Christie's w Londynie na aukcję, gdzie został kupiony przez urologa dr. Johna Lattimera za równowartość 3000 dolarów.

#6. Królowa Elżbieta jest właścicielką wszystkich delfinów i wielorybów w Wielkiej Brytanii.


Wiadomo, że wszystkie brytyjskie łabędzie są uważane za osobistą własność królowej, ale oprócz nich posiada ona wszystkie lokalne delfiny i wieloryby, które dlatego nazywane są „rybami królewskimi” (chociaż wcale nie są to ryby, ale ssaki).

#7. Oszustwo wyszło na jaw.


W 1913 roku gazeta The Daily Mail z Brisbane podejrzewała, że jej konkurent, Daily Standard, kopiuje od nich wszystkie wiadomości. Aby sprawdzić swoje przypuszczenia, Daily Mail opublikowała fałszywy artykuł, w którym twierdziła, że SS Waratah, parowiec, który zniknął bez śladu w 1908 roku, wraz z 211 pasażerami i załogą na pokładzie, został odnaleziony na Antarktydzie. Następnego dnia ta historia pojawiła się w Daily Standard, a do tej sensacyjnej informacji dodano nawet wywiad z kapitanem.

#8. Kokaina w muzeum.


W willi, w której zmarł 18. prezydent Stanów Zjednoczonych Ulysses Grant, mieści się obecnie muzeum ku jego pamięci. Wszystko pozostało na tych samych miejscach, na których było za czasów Granta. W szczególności na stole stała duża butelka kokainy w płynie, która za czasów Granta była sprzedawana jako lekarstwo. Opiekunowie muzeum bezwzględnie dbają o to, aby nikt nie zmieniał butelki ani jej zawartości.

#9. Kościół przeprasza Galileusza.


Wiele osób wie, że Galileusz został potępiony przez Kościół rzymskokatolicki za nauczanie heliocentryzmu i zaprzeczanie Pismu. Ale niewiele osób wie, że w 1992 roku, po 359 latach, a w 350 rocznicę śmierci uczonego, Kościół oficjalnie zrehabilitował Galileusza.

"Galileusz, człowiek głęboko wierzący, okazał więcej przenikliwości w tej kwestii (interpretacji Pisma) od swych teologów-adwersarzy. Większość teologów nie wyczuwała formalnej różnicy między Pismem Świętym a jego interpretacją, co doprowadziło ich do niewłaściwego przeniesienia w obszar doktryny wiary kwestii należącej de facto do badań naukowych. Ich błąd tkwił w wyobrażeniu, iż nasza znajomość struktury świata fizycznego była w pewien sposób narzucona przez dosłowny sens Pisma Świętego" - Jan Paweł II

#10. Pokrętna logika Facebooka.


Dziennikarze BBC poprosili o wywiad z kierownictwem Facebooka, aby zapytać, dlaczego sieć społecznościowa nie usuwa znalezionych zdjęć przedstawiających wykorzystywanie dzieci. Facebook poprosił o przesłanie tych zdjęć jako dowodów, a kiedy je otrzymał... trafił na policję z oświadczeniem o nielegalnej dystrybucji przez dziennikarzy BBC zdjęć przedstawiających molestowanie dzieci i odwołał zaplanowany wywiad.

#11. Dłużej niż Elżbieta II?


Starożytny egipski król Pepi II był u władzy przez rekordowo długi czas. Według niektórych historyków wstąpił na tron w wieku sześciu lat i rządził przez 94 lata, aż do śmierci.
Niektórzy autorzy poddają te dane w wątpliwość, szacując długość rządów Pepiego II na 64-70 lat.

#12.Trzy żony Toma Cruise'a.


Każda kolejna żona Toma Cruise'a była młodsza od swej poprzedniczki o 11 lat.
W momencie rozwodu panie były w wieku 33-35 lat.

#13. Przegrany zakład Chesterfielda.


W 1749 roku książę Portland założył się z hrabią Chesterfieldem, że zgromadzi w teatrze pełną salę londyńczyków na tyle głupich, aby zapłacić wysoką kwotę za sam przywilej bycia tam.
Rozpuszczono informację, że w tetrze odbędzie się pokaz sceniczny, podczas którego artysta ściśnie swoje ciało tak, aby zmieściło się w butelce wina. Bilety zostały wyprzedane w krótkim czasie i w dniu występu w teatrze zgromadził się ogromny tłum, rozgoryczony, gdy cudowny artysta nie pojawił się na scenie.

#14. Bezczelny cwany błazen.


Nicolas Ferrial, błazen króla Franciszka I, kiedyś tak bardzo się zapomniał, że dla żartu spoliczkował króla. Franciszek wpadł we wściekłość i kazał zabić błazna, ale później, uspokoiwszy się, obiecał mu wybaczyć, jeśli Nicolas wymyśli przeprosiny bardziej obraźliwe niż sam dokonany czyn. Ten odpowiedział: „Tak mi przykro, Wasza Wysokość, że cię nie poznałem! Wziąłem cię za Królową!”.

#15. Nike się wycofuje.


W 2013 roku firma Nike usunęła ze swojej strony reklamę z paraolimpijskim biegaczem Oscarem Pistoriusem i hasłem „Jestem kulą w komorze” po tym, jak oskarżono go o zastrzelenie jego dziewczyny, 29-letniej modelki Reevy Steenkamp.


W poprzedniej części

4

Oglądany: 51403x | Komentarzy: 32 | Okejek: 268 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.12

30.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało