Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

5 najbardziej tajemniczych skupisk kamieni na świecie

33 754  
194   18  
Starożytne megality, kamienne kule i pionowe kamienne płyty można znaleźć na całym świecie, ale w większości przypadków archeolodzy desperacko dyskutują o ich pochodzeniu: niezwykle rzadko można je dokładnie określić.

Kamienie z Carnac w Bretanii, Francja

We Francji, w regionie Bretanii, znajduje się małe miasteczko Carnac. To tutaj, w okolicach Carnacu, znajdują się tysiące starożytnych menhirów (pojedynczych pionowych monolitów), a także megalitów innych typów, powstałych około 3000 roku p.n.e. (dokładna data nie została jeszcze ustalona).


Na terenie o długości ponad 6 km rozrzucone są kurhany, megality i pozostałości ogrodzeń - przez długi czas wierzono, że budowle te pełniły jakieś funkcje rytualne lub religijne. Być może kamienne linie wyznaczają rodzaj świętej przestrzeni, być może wskazują drogę do miejsca kultu bogów. Kompleks mógł być również wykorzystywany jako obserwatorium astronomiczne do obserwacji Księżyca albo do przewidywania trzęsień ziemi. Według miejscowej legendy, gdy armia rzymska zbliżała się do Bretanii, czarodziej Merlin interweniował i zamienił żołnierzy wroga w kamienie.Tajemnicze kamienne kule z Kostaryki

Archeolodzy spierają się o dokładne pochodzenie i przeznaczenie tych kamieni. Chociaż w pobliżu tajemniczych kamiennych sfer (petrosfer) znaleziono pozostałości ceramiki prekolumbijskiej, niewiele mogą one wnieść w rozwiązanie zagadki pochodzenia i przeznaczenia sfer. Niektóre z nich wydają się być ułożone w pewnym astronomicznie istotnym porządku, co skłoniło niektórych archeologów do spekulacji, że mogły służyć jako kalendarz upraw lub do astronomicznych obserwacji i obliczeń.


Wiadomo na pewno, że kule zostały wykonane ze stałych skał wulkanicznych (zastygła lawa lub magma) i że zostały stworzone przez człowieka, a nie naturę.

Kamienie jeleni na Syberii i w Mongolii

Kamienie jeleni to ponad 1200 starożytnych kamiennych płyt ustawionych pionowo w różnych miejscach Mongolii i Syberii. Nazywano je „jeleniowymi” z powodu naniesionych na powierzchni płyt rzeźbionych wizerunków jeleni, co dziwne – latających jeleni. Rozmiary kamieni jeleni wahają się od 1 do 4 metrów wysokości i najczęściej są ułożone w grupach. Naukowcy sugerują, że płyty zostały umieszczone około 3000 lat temu, prawdopodobnie przez lokalnych nomadów żyjących w późnej epoce brązu.


Najczęściej na kamieniach przedstawiane są jelenie, ale można też znaleźć rysunki łosi, ludzi, Słońca i Księżyca. Rzeźba jest bardzo misterna i wymaga sporych umiejętności, dlatego przyjmuje się, że kamienie jelenia miały istotne znaczenie. Być może poświęcano je wielkim wojownikom i przywódcom.

Kamienne kręgi w Avebury, Anglia

W angielskiej wiosce Avebury, położonej niedaleko słynnego na całym świecie Stonehenge, można znaleźć największy na świecie prehistoryczny kamienny krąg. Pierwotnie składał się z około stu megalitów, otaczających dwa kamienne pierścienie o mniejszych rozmiarach. Kamienie są prawdopodobnie częścią ogromnego rytualnego krajobrazu zbudowanego i wykorzystywanego od około 2100 do 1650 roku p.n.e.


Archeolodzy uważają, że wcześniej na tym terenie znajdowały się nie tylko kamienne kręgi, ale także żywopłoty i alejki – razem tworzyły przestrzeń publiczną przeznaczoną na uroczystości, ale jakie i dlaczego pozostaje tajemnicą. W latach 30. XX wieku archeolog Alexander Keiler znalazł ludzki szkielet zmiażdżony przez jeden z megalitów. Eksperci ustalili, że szkielet należał do czternastowiecznego człowieka, który zginął prawdopodobnie podczas próby przesunięcia jednego z kamieni.


Dolmeny w Gochang, Hwasun i na wyspie Ganghwa, Korea Południowa

Ogromne prehistoryczne miejsce pochówku w Korei Południowej znajduje się aż na trzech obszarach: hrabstwach Gochang i Hwasun oraz na wyspie Ganghwa. Tutaj znaleźć można setki starożytnych dolmenów – grobowców wykonanych z ogromnych kamiennych płyt. Budowle te pochodzą z VII-III wieku p.n.e. i są to konstrukcje z dwóch lub więcej kamieni, zwieńczone trzecim, zwornikiem, wskazującym dokładną lokalizację pochówku. Nigdzie indziej na świecie nie znaleziono tylu dolmenów w jednym miejscu: są ich dosłownie tysiące! Nie ustalono jeszcze kto, kogo i kiedy dokładnie tu pogrzebał.3

Oglądany: 33754x | Komentarzy: 18 | Okejek: 194 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało