Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XX - przeznaczenia nie oszukasz

75 700  
414   73  
W kolejnej odsłonie "Garści ciekawostek..." znajdziecie, między innymi, spore nagromadzenie "trzynastek", kobietę wychodzącą z trumny oraz czarnoskórego Adolfa Hitlera. Zapraszamy!

#1. Nie byle jacy królowie

Każdy król, przedstawiony na kartach do gry, to realna historyczna postać.
Król Trefl – Aleksander Wielki, król Macedonii
Król Pik – Dawid, król Izraela
Król Kier – Karol Wielki, cesarz Imperium Rzymskiego
Król Karo – Juliusz Cezar, wódz rzymski

#2. Cóż za spojrzenie!


W języku Indian Yamana, mieszkańców Ziemi Ognistej, istnieje słowo „mamihlapinatapai”, wpisane do Księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej zwięzłe, najtreściwsze i uważane za jedno z najtrudniejszych słów do przetłumaczenia.

Oznacza to: „Spojrzenie między dwojgiem ludzi, które wyraża nadzieję, że druga zainicjuje to, czego oboje chcą, ale żadna nie chce być pierwsza”.

#3. Maskotka, która przynosiła pecha


Podczas II wojny światowej niemieccy marynarze zaokrętowali kota Oscara na okręcie liniowym „Bismarck”. „Bismarck” został zatopiony przez brytyjską eskadrę 9 dni po wyjściu w morze, uratowano tylko 115 z 2200 członków załogi, plus kota. Kot został zabrany przez brytyjskich marynarzy na pokład niszczyciela HMS „Cossack”, który po 5 miesiącach został storpedowany i zatonął. Następnie kot, nazwany Niezatapialnym Samem, został przekazany na lotniskowiec Ark Royal, który również zatonął. Kot przeżył, ale nikt już nie chciał takiej maskotki. Na lądzie kot żył aż do 1955 roku.

#4. Karma wraca


W 1883 roku Henry Siegland porzucił swoją długoletnią dziewczynę. Ta, nie mogąc przeboleć rozstania, powiesiła się. Brat dziewczyny poprzysiągł ją pomścić. Chwycił pistolet, próbował zabić Henry'ego i uznając, że kula dosięgła celu, sam się zastrzelił. Siegland upadł na ziemię, ale przeżył. Kula tylko drasnęła mu policzek i utkwiła w pobliskim drzewie. Kilka lat później Siegland próbował ściąć to samo drzewo. Wpadł na genialny pomysł użycia dynamitu i w wyniku eksplozji kula, która tkwiła w drzewie przez te wszystkie lata, trafiła go prosto w głowę... zabijając go.

#5. Adolf przewraca się w grobie...


Mężczyzna o ciekawym imieniu – Adolf Hitler Uunona – został przewodniczącym rady zarządzającej regionem Oshana w północnej części Namibii. Uuona zdobył 85% głosów.
Jego ojciec nadał mu to imię, ponieważ uważał, że Adolf Hitler to po prostu jakaś znana osoba. Widocznie był słaby z historii.

Adolf Hitler z Namibii powiedział w jednym z wywiadów, że dopiero jako nastolatek zdał sobie sprawę, czyje imię nadał mu ojciec.

#6. Jak podwyższyć wartość nieruchomości?


W 2020 roku mieszkanka angielskiego Bristolu wystawiła swój dom na sprzedaż. Znalazła już kupca, który chciał go kupić za 350 000 dolarów, ale wydarzyła się jedna, zupełnie nieoczekiwana rzecz.


Pewnej nocy na ścianie domu pojawiło się graffiti Banksy'ego, najsłynniejszego artysty ulicznego na świecie. Obraz został nazwany „Apsik!”, ponieważ przedstawia kichającą starą kobietę.


Praca Banksy'ego jest warta miliony dolarów. Kobieta wstrzymała sprzedaż – i postąpiła słusznie. W rezultacie dom został wyceniony na 5,5 miliona dolarów – 17 razy więcej niż pierwotna cena.

#7. Kiedy kot ma dla właściciela niespodziankę


Kiedyś kot Johna Lennona sprawił mu niespodziankę...
John Lennon uwielbiał koty – przez całe życie miał ich co najmniej kilkanaście. Lennon wspominał, że pierwszym kotem, którego miał jako dziecko, był Elvis. Co prawda pewnego razu okazało się, że Elvis jest w ciąży, a następnie powił kilka kociąt. Stało się jasne, że Elvis jest kotką, ale mimo to imienia jej nie zmieniono.

#8. To są dopiero temperatury!


46,5°C to najwyższa temperatura ciała odnotowana w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych. Amerykanin Will Jones (52 lata) doznał udaru cieplnego i został przewieziony do szpitala. Pacjent nie zmarł i po leczeniu został wypisany ze szpitala trzy tygodnie później.

Najniższą temperaturę ciała ludzkiego zanotowano w 1994 roku u dwuletniej Karlie Kozolofsky, która przebywała na zimnie przez 6 godzin w temperaturze -22°C. Kiedy lekarze zmierzyli jej temperaturę ciała, wynosiła 14,2°C.

#9. Osama bin Laden miał 55 braci i sióstr


Osama bin Laden miał 55 braci i sióstr, ponieważ jego ojciec, saudyjski przedsiębiorca milioner, miał łącznie 22 żony. Muhammad ibn Ladin nigdy nie miał więcej niż czterech żon jednocześnie – islam zabrania przekraczania tej liczby – dlatego biorąc młodą żonę, rozwodził się z najstarszą z żon. Matka Osamy była 11. żoną Muhammada.

#10. Chwilowa przerwa w pogrzebie


W miejscowości Moinesti odbywał się pogrzeb Anny Bochinski. Nie wiadomo, czy lekarze dobrze ją zbadali, ale kobieta okazała się żywa i podczas pogrzebu usiadła w trumnie. Osłupiali krewni zamarli z przerażenia, a Anna spokojnie wyszła z trumny i odeszła. Szła nie rozglądając się i została potrącona i zabita przez pierwszy przejeżdżający samochód. Krewni włożyli ją z powrotem do trumny i kontynuowali pogrzeb.

#11. Pierwszy nieamerykański "Pulitzer"


W 1960 roku, podczas transmisji na żywo w telewizji, 17-letni ultranacjonalista Otoya Yamaguchi zabił mieczem samurajskim japońskiego polityka Inejirō Asanumę. Fotograf Yasushi Nagao, który zrobił zdjęcie tego incydentu, otrzymał Nagrodę Pulitzera – po raz pierwszy w historii tej amerykańskiej nagrody otrzymał ją zagraniczny fotograf.

#12. Palenie mu nie szkodziło


Walter Brüning rzucił palenie cygar w wieku 103 lat, ponieważ stały się zbyt drogie. Ale w wieku 108 lat otrzymał w prezencie tyle cygar, że postanowił wrócić do swojego złego nawyku. Brüning żył 114 lat 205 dni i do końca swoich dni zachował zdrowy umysł i doskonałą pamięć.

#13. Trzynastego w piątek...


W 2017 roku 13-letni Finnair Airbus Jet, odbywający rejs nr 666, wylądował bezpiecznie na lotnisku w Helsinkach w piątek, trzynastego o godzinie 13:00. Przedstawiciele linii lotniczych powiedzieli, że zbieg wszystkich tych liczb był całkowicie przypadkowy.

#14. Netflix będzie bulił?


Mistrzyni świata w szachach Nona Gaprindaszwili pozwała Netflix. W serialu "Gambit królowej" pada stwierdzenie, że Gaprindaszwili nigdy nie rywalizowała z mężczyznami w szachach.
Radziecka szachistka, pochodząca z Gruzji, twierdzi, że jej osiągnięcia w szachach zostały celowo zaniżone przez scenarzystów, aby wynieść główną bohaterkę w oczach widzów. W rzeczywistości Gaprindaszwili rozegrała ponad pięćdziesiąt meczów z mężczyznami, a nawet została pierwszą kobietą arcymistrzem wśród mężczyzn na poziomie międzynarodowym. Nona jest również urażona faktem, że została przedstawiona jako „rosyjska szachistka”.

Kwota roszczenia wobec Netflix – 5 milionów dolarów

#15. Trochę czekała...


Dobra wiadomość dla tych, którzy martwią się, że jeszcze się nie ożenili/nie wyszły za mąż: pamiętajcie, że Arwena w momencie ślubu miała 2778 lat.

W poprzedniej części3

Oglądany: 75700x | Komentarzy: 73 | Okejek: 414 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.12

30.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało