Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zdjęcia z tych katastrof obiegły cały świat

64 141  
427   60  
Katastrofy towarzyszą ludziom od zawsze. Obecnie żyjemy w czasach, w których takie zdarzenia są dobrze dokumentowane za pomocą aparatów czy kamer. I właśnie dzięki takim zdjęciom możemy poznać prawdziwy ogrom ludzkiej tragedii.

#1. 28 kwietnia 1988. Kadłub samolotu Aloha Airlines został rozerwany na wysokości 7400 metrów

W wyniku dekompresji śmierć poniosła jedna stewardessa, która została wyssana z samolotu. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

#2. 7 maja 2021 r.: Turysta uwięziony na wysokości 100 m na chińskim szklanym moście po tym, jak szklane panele tworzące podłogę popękały

#3. Zawalenie się mostu Tacoma Narrows, 1940 rok

#4. Spijkenisse, Holandia, 2 listopada 2020. Pociąg metra przebił się przez barierę i wypadł z estakady kolejowej. Wagon zawisł na wystającej ze zbiornika poniżej wiaduktu rzeźbie, przedstawiającej wielorybią płetwę. Uchroniło to pociąg przed runięciem na ziemię.

#5. Po awarii systemu wentylacji w fabryce czekolady w mieście Olten w Szwajcarii spadł "śnieg" z proszku kakaowego - 14 sierpnia 2020

#6. 31 lipca 2014 - wybuch gazu w Kaohsiung, w południowo-zachodnim Tajwanie

#7. 7 grudnia 2019, Detroit. Ze składowiska chemikaliów z powodu niewłaściwego magazynowania wyciekła duża ilość chromu(VI)

Środek wykryto, jak zaczął wyciekać na pobliską autostradę. Chrom(VI) działa drażniąco na skórę i błony śluzowe i jest najprawdopodobniej rakotwórczy.

#8. Sierpień 2019. Samochody transportowane na otwartym pokładzie zapalają się po tym, jak słona woda powoduje zwarcie w instalacji elektrycznej jednego z pojazdów

#9. Oderwanie się rury od silosu, w którym było czerwone wino. Sycylia, data nieznana (to nie jest słynna awaria z 28 września 2018)

#10. 17 stycznia 2021: Ostatnie sekundy ukraińskiego statku towarowego. Statek pękł na pół i zatonął koło Bartin na Morzu Czarnym

#11. 28 stycznia 1986 - Katastrofa promu Challenger

Do zbadania przyczyn katastrofy powołano Prezydencką Komisję ds. Wypadku Promu Kosmicznego Challenger, lub w skrócie, komisję Rogersa, od nazwiska jej przewodniczącego. Komisja stwierdziła, że bezpośrednią przyczyną katastrofy promu Challenger było uszkodzenie uszczelki O-ring, łączącej elementy prawej rakiety dodatkowej na paliwo stałe. Uszkodzenie to spowodowało wydostanie się sprężonych gorących gazów i ewentualnie płomieni, które zaczęły padać na sąsiadujący zbiornik zewnętrzny, co spowodowało jego uszkodzenie. Uszkodzenie pierścienia O-ring jest przypisywane błędowi projektowemu, ponieważ właściwości uszczelki mogły być zbyt łatwo zmienione przez czynniki takie jak niska temperatura w dniu startu. W katastrofie zginęła 7-osobowa załoga promu. Przyczyną śmierci prawdopodobnie nie był wybuch, bowiem kabina oderwała się od promu w momencie eksplozji, tylko zderzenie się owej kabiny z powierzchnią oceanu.

#12. 21 lutego 2021 - na wysokości 4000 metrów w Boeingu 777 rozpada się silnik. Na szczęście nikt ani w samolocie, ani na ziemi nie zginął, bowiem części silnika spadły na podwórka domów w położonej 30 kilometrów od Denver miejscowości Bloomfield

#13. 28 stycznia 2018 r. w New Carlisle nastąpiło rozerwanie silosu przechowującego kukurydzę

#14. 19 sierpnia 1980 około godziny 4:30 - katastrofa kolejowa pod Otłoczynem

Było to czołowe zderzenie pociągu osobowego relacji Toruń Główny – Łódź Kaliska z pociągiem towarowym relacji Otłoczyn – Wrocki, na odstępie Otłoczyn – Brzoza Toruńska, do którego doszło 19 sierpnia 1980 około godziny 4:30. W wypadku śmierć poniosło 67 osób, ranne zostały 64 osoby. Pod względem liczby osób, które poniosły śmierć, była to największa katastrofa w powojennej historii polskich kolei. Około godziny 4:20 ze stacji kolejowej Otłoczyn bez zezwolenia i po nieprzygotowanej dla niego drodze przebiegu odjechał pociąg towarowy nr 11599. Maszynista pociągu towarowego Mieczysław Roschek uruchomił pociąg, minął sygnał Sr 1 Stój na semaforze wyjazdowym ze stacji w kierunku Torunia Głównego i wskutek rozprucia rozjazdu krzyżowego nr 10 wyjechał na szlak na tor nr 2 – niewłaściwy, tj. przeciwny do zasadniczego kierunku ruchu. Wyjazd bez zezwolenia pociągu towarowego nr 11599 został zasygnalizowany w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym na nastawni wykonawczej Oc1 stacji Otłoczyn. Pełniąca służbę nastawniczej Zofia Wróblewska zawiadomiła o tym fakcie Jana Woźniaka, dyżurnego ruchu dysponującego stacji Otłoczyn.

Dyżurny dysponujący stacji Otłoczyn bezzwłocznie skontaktował się z posterunkiem odstępowym Brzoza Toruńska w celu poinformowania, że ze stacji Otłoczyn, bez zezwolenia, po torze niewłaściwym („pod prąd”) odjechał pociąg towarowy i w celu uzgodnienia działań w związku z poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

W czasie rozmowy dyżurny dysponujący stacji Otłoczyn został poinformowany przez pełniącą służbę w Brzozie Toruńskiej dyżurną ruchu odstępową, iż semafor z sygnałem Sr 2 Wolna droga na jej posterunku minął właśnie pociąg osobowy nr 5130 zmierzający torem nr 2 do Otłoczyna. Jakiekolwiek działania w celu powiadamiania maszynistów bądź zatrzymania pociągów były niewykonalne z braku środków, które by to umożliwiały.

Po około sześciu minutach jazdy pociągu towarowego i około dwóch minutach od minięcia przez pociąg osobowy Brzozy Toruńskiej, około godziny 4:30 w kilometrze 99,312 linii kolejowej nr 18, nastąpiło czołowe zderzenie pociągu osobowego nr 5130 z pociągiem towarowym nr 11599. Prędkość pociągu osobowego w momencie zderzenia wynosiła około 85 km/h, a towarowego około 33 km/h. W wyniku zderzenia obie lokomotywy, trzy wagony pociągu osobowego i trzy wagony pociągu towarowego zostały zniszczone w stopniu kwalifikującym je do kasacji.

Maszynista pociągu towarowego poniósł śmierć na miejscu, a pomocnik maszynisty zmarł w szpitalu, zaś w pociągu osobowym maszynista odniósł ciężkie obrażenia, ale przeżył, natomiast pomocnik maszynisty zmarł. W wypadku poniósł także śmierć kierownik pociągu osobowego.

Po tej katastrofie został wprowadzony na lokomotywach PKP system Radio-Stop. System umożliwia zatrzymanie będących w ruchu pojazdów trakcyjnych w miejscu, gdzie zachodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. System może być uruchomiony zarówno przez maszynistów, jak i dyżurnego ruchu.

#15. Pożar holenderskiego wiatraka, który funkcjonował od roku 1848

#16. 20 kwietnia 2010 - eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon

Katastrofa ekologiczna zapoczątkowana wyciekiem ropy naftowej na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej, który ok. godz. 22.00 wywołał wybuch i pożar. W wyniku tych zdarzeń 11 pracowników uważa się za zaginionych lub zabitych wskutek eksplozji, 17 zostało rannych, a platforma zatonęła dwa dni później. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii USA. Wyciek trwał 87 dni i w tym czasie do wody wydostało się 4,9 mln baryłek ropy.

#17. 4 sierpnia 2020 - eksplozja w Bejrucie

Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 w porcie w Bejrucie. Eksplodowała składowana w magazynie portowym saletra amonowa skonfiskowana w 2014 roku z zatrzymanego w porcie statku. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Zginęły 204 osoby, a ponad 7,5 tys. odniosło obrażenia. Co najmniej 250–300 tys. ludzi w wyniku eksplozji straciło swoje domy. Niecały tydzień po wybuchu do dymisji podał się premier Libanu Hassan Diab wraz ze swym rządem, oświadczając przy tym, że powodem zaniedbań prowadzących do katastrofy była potężna korupcja. W ramach bonusu poniżej fotografia magazynu, w którym była składowana saletra amonowa, wykonana na kilka dni przed wybuchem.

#18. 9 maja 2019 - Mandalay Bay Event Center w Las Vegas. Podczas demontażu upada ściana monitorów LED warta ponad 300 000 dolarów (a szacuje się, że jej cena dochodzi nawet do 700 000 dolarów)

#19. 20 maja 1976 - pożar Montreal Biosphère

Biosfera – znana również jako biosfera z Montrealu – to zbudowana na Expo w 1967 roku kopuła geodezyjna z wystawami poświęconymi środowisku. Podczas remontu konstrukcji zapaliło się pokrycie z przezroczystego akrylu, choć stalowa konstrukcja przetrwała. Po tym zdarzeniu muzeum było zamknięte aż do 1990 r.

#20. Kontenerowiec One Apus przybywa do Japonii do portu Kobe

Kontenerowiec w drodze do Japonii trafił na ogromne fale, a z jego pokładu spadło 1816 kontenerów. Do wypadku doszło 30 listopada, na środku Oceanu Spokojnego, ok. 1600 mil morskich (ok. 2960 km) na północny zachód od Hawajów. Za burtą znalazło się ponad 1800 kontenerów, w tym 64 z niebezpiecznymi ładunkami. Jak poinformował w komunikacie prasowym armator: w 54 kontenerach znajdowały się fajerwerki, kolejnych osiem zawierało baterie, a dwa ciekły etanol.

#21. 28 marca 2021. Widok z drona na eksplozję rafinerii ropy w Indonezji w Indramayu

Do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan, zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia, doszło prawdopodobnie o 0:30 w nocy 28 marca. Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina. Ewakuowano 1000 osób. Co najmniej 5 osób zostało rannych, a jedna zmarła z powodu zawału serca. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna.

#22. Rostów nad Donem, Rosja, 6 grudnia 2020 r. Pożar i wybuch w sklepie z fajerwerkami

#23. 5 lipca 2014. Pociąg przewożący nowe kadłuby Boeingów 737 wykoleja się

Do wykolejenia doszło 30 km na wschód od Superior w stanie Montana. Wykolejeniu uległo 19 z 90 wagonów pociągu. Na trzech z nich przewożone były kadłuby Boeingów 737 i wraz z wagonami wpadły one do rzeki Clark Fork.

#24. 30 listopada 2020 r. radioteleskop Arecibo został nieodwracalnie uszkodzony

Na talerz radioteleskopu z wysokości około 150 metrów spadła ważąca 900 ton gondola zawierająca kolektor sygnału i podtrzymujące ją elementy. Wskutek tego upadku czasza radioteleskopu została nieodwracalnie uszkodzona i jej naprawa jest nieopłacalna.

#25. 11 września 2001 roku. World Trade Center

#26. 28 stycznia 2006 - katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

Zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej w Chorzowie, przy granicy Katowic i Chorzowa (województwo śląskie), które miało miejsce 28 stycznia 2006 podczas ogólnopolskiej wystawy gołębi pocztowych.

W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych znalazło się 10 cudzoziemców – Czesi, Słowacy, Niemcy, Belg, Węgier oraz Holender. Była to największa tego typu katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.
3

Oglądany: 64141x | Komentarzy: 60 | Okejek: 427 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało