Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XIX - obalono zasadę pięciu sekund

42 174  
232   66  
W dzisiejszym odcinku "Garści weekendowych ciekawostek..." będzie o nieuczciwym kompozytorze, nieuczciwym biegaczu i nieuczciwym artyście. Zapraszamy, nie tylko nieuczciwych... :)

#1. Krokodyle łzy


W listopadzie 2006 roku wszyscy gracze Miami Hurricanes zebrali się, aby modlić się za swojego kolegę z drużyny – 22-letni Brian Pata został zastrzelony na parkingu przed swoim domem.


Prawie 15 lat później, w sierpniu 2021 roku, jeden z nich, 33-letni Rashaun Jones (numer 38, po lewej), został oskarżony o to morderstwo.

#2. Nie ma za co


W Chinach nie ma zwyczaju dziękowania, gdy usługa została opłacona. Na przykład słowa „dziękuję” nie mówi się taksówkarzom, sprzedawcom i kasjerom, kelnerom, fryzjerom itp.

#3. Zasada pięciu sekund


Badanie z 2016 roku wykazało, że bakterie potrzebują tylko pół sekundy, aby dostać się do jedzenia, które spadło na podłogę.

Tak więc „zasada pięciu sekund”, która mówi, że jeśli szybko podniesiesz kawałek, który spadł na ziemię, mikroby nie będą miały czasu na „wczołganie się” na niego, z pewnością nie działa.

#4. Oszustwo nie popłaca


W 1999 roku Sergio Motsoeneng przebiegł pierwsze 45 minut 89-kilometrowego Comrades Marathon, po czym wymienił kamizelki i buty ze swoim bratem bliźniakiem w mobilnej toalecie wzdłuż trasy.
Ponownie zamienili się później w wyścigu, aby umożliwić wypoczętemu Sergio jego ukończenie. Motsoeneng zajął 9. miejsce i wygrał nagrodę w wysokości niecałych 6000 ZAR (trochę ponad 400 USD).

Sergio i Fika Motsoeneng zostali przyłapani po tym, jak gazeta opublikowała zdjęcia pokazujące, że mieli zegarki na przeciwnych nadgarstkach. Po przyznaniu się do winy za pośrednictwem swojego prawnika, Clema Harringtona z Betlejem, Motsoeneng powiedział, że jego działania były działaniami zdesperowanego mężczyzny z biednej rodziny. Dwaj bracia zostali później zawieszeni na dziesięć lat w wyścigu przez Stowarzyszenie Comrades Marathon.

W 2010 roku, 11 lat od wykluczenia z Comrades Marathon, Sergio Motsoeneng ponownie wziął udział w maratonie. Zajął trzecie miejsce, ale w jego organizmie znaleziono zakazaną substancję.

#5. Amadeusz był piratem


Manuskrypt z zapisem utworu Allegriego „Miserere mei, Deus” był przechowywany w archiwum Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, a za jego skopiowanie i rozpowszechnienie groziła ekskomunika... Utwór wykonywano w Kaplicy dwa razy do roku: w Wielką Środę i Wielki Piątek.

W 1770 roku we Włoszech czternastoletni wówczas Mozart uczestniczył w Rzymie w wielkośrodowym nabożeństwie w Kaplicy Sykstyńskiej, na którym usłyszał „Miserere” Allegriego. Usłyszał, zapamiętał, a potem spisał nuty. Prawie idealnie. Po kolejnym wysłuchaniu utworu w Wielki Piątek poprawił jedynie kilka drobnych błędów (legenda głosi, że przemycił na nabożeństwo swój rękopis, żeby poprawiać go na bieżąco w trakcie wykonywania Miserere).

Papież Klemens XIV nie ekskomunikował Mozarta. Docenił jego geniusz i uhonorował Orderem Złotej Ostrogi.

#6. W ZSRR nie było nie tylko seksu...


W 1980 roku w Moskwie zorganizowano letnie igrzyska olimpijskie, ale władze ZSRR odmówiły organizacji igrzysk paraolimpijskich, twierdząc, że „w ZSRR nie ma inwalidów!”. Ostatecznie letnie igrzyska paraolimpijskie w 1980 roku odbyły się w Holandii.

#7. Nie ma takiego korzystania


Po śmierci Robina Williamsa Disney chciał nakręcić kontynuację kreskówki Aladyn. Twórcy filmu trzymali nagrany na taśmach głos aktora na wypadek gdyby ten chciał zerwać z nimi współpracę. Po śmierci Williamsa zaczęto mówić o wykorzystaniu nagrań. Tymczasem okazuje się, że aktor w testamencie umieścił specjalny zapis. Był to zakaz używania głosu i nazwiska Williamsa w nowych produkcjach Disneya.

#8. Dzięki Bogu i dredom


Rita Marley, żona Boba Marleya, została postrzelona w głowę podczas nieudanego zamachu na Boba Marleya, ale dzięki grubym i gęstym dredom udało jej się przeżyć.

#9. Czyste jak... Blue Lake


Obecnie najczystszym jeziorem na świecie jest Blue Lake położone w Nelson w Nowej Zelandii. Widoczność w tym jeziorze sięga 80 metrów, co oznacza, że woda w nim jest prawie tak czysta jak woda destylowana. Pływanie w nim jest zabronione.

#10. Ten mały oszust Dali


Piosenkarka Amanda Lear, w wywiadzie dla VSD Magazine, opowiadała:
Pewnego dnia sprzedał nawet Yoko Ono włosy z wąsów. W każdym razie prawie... Dalí myślał, że Yoko Ono jest czarownicą i bał się, że rzuci na niego zaklęcie. Wysłał mnie do ogrodu, abym znalazła jakieś wysuszone źdźbło trawy i włożyła je do ładnego pudełka. Ta idiotka zapłaciła 10 000 USD. Dalí lubił oszukiwać ludzi. Był moim nauczycielem sztuki, moim ojcem, moim kochankiem.
Lear została kochanką malarza w 1965 roku, kiedy on miał 61 lat, a ona 18.

#11. Czarna banda z „Titanica”


„Black gang” to określenie nadane palaczom, którzy pracowali na Titanicu. Każdego dnia 176 osób własnoręcznie wrzucało do pieca około 600 ton węgla i co 24 godziny wyrzucali do oceanu około 100 ton popiołu.

#12. Czerwone majtki na szczęście


We Włoszech, Hiszpanii, Boliwii i wielu innych krajach istnieje tradycja zakładania czerwonych majtek na Nowy Rok – na szczęście.

#13. Zapomniana ofiara


Polski imigrant Henryk Siwiak został zastrzelony krótko przed północą 11 września 2001 r., ale z powodu chaosu po ataku terrorystycznym i zawaleniu się wież WTC jego morderstwo nigdy nie zostało zbadane i nikt nie został oskarżony.

Henryka Siwiaka uważa się za jedyną ofiarę zabójstwa z dnia 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, a zarazem ostatnią zabitą osobę w Nowym Jorku tamtego dnia.

#14. Żył jak bezdomny


Były brytyjski żołnierz Ed Stafford przebrał się za włóczęgę i mieszkał na ulicy przez 60 dni!
Udawało mu się uzbierać od 100 do 200 funtów dziennie, czyli więcej niż przeciętny londyńczyk dostaje za swoją pracę. Nie trzeba było szukać jedzenia, bo wolontariusze rozdawali je za darmo, nawet przytył 5 kg...

#15. Filmowy zawrót głowy


Przed Wami ilustrowana mapa filmów, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, a dokładniej wszystkie filmy, które autor ilustracji upchnął na malutkim, 12-milowym kawałku Manhattanu. Jest tu dokładnie 91 filmów. Czy potraficie wymienić tytuły ich wszystkich?
A tu wszystko lepiej widać...


W poprzedniej części

5

Oglądany: 42174x | Komentarzy: 66 | Okejek: 232 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.10

25.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało