Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XVIII - przedmałżeńskie dylematy Karola Darwina

57 722  
287   70  
W dzisiejszym odcinku "Garści ciekawostek..." znajdziecie, między innymi, informacje o pewnej zadziwiającej liczbie, dowiecie się, gdzie jest Nemo oraz bliżej poznacie koreańskich przywódców.

#1. Zarobić na porażce


Przed meczem bokserskim między Mikem Tysonem a Juliusem Francisem w 2000 roku wszyscy byli tak pewni zwycięstwa Tysona, że angielska gazeta The Mirror wykupiła reklamę na podeszwach butów Francisa za 40 000 dolarów. Można ją było zobaczyć dopiero w momencie, gdy Francis leżał na deskach. Tyson powalił go na deski ringu 5 razy w 2 rundach i wygrał.

#2. Gdzie jest Nemo?


„Punkt Nemo” to wyznaczony przez Hrvoje Lukatela punkt położony najdalej od jakiegokolwiek lądu.
Najbliższe punkty lądowe są oddalone od niego o 2688 kilometrów. Gdyby tam dotrzeć, ludźmi najbliżej nas byliby astronauci ze stacji kosmicznej!
Przy okazji - "Punkt Nemo" jest idealnym miejscem na złomowanie starych satelitów.

#3. Małżeństwo - za i przeciw


Darwin sporządził przed ślubem listę zalet i wad zawarcia małżeństwa.
Lista zalet zawierała argumenty: „stały towarzysz” i „lepiej niż pies”. Lista wad zawierała „konieczność odwiedzania krewnych” i „mniej pieniędzy na zakup książek”.

#4. Carska talia kart


W 1911 roku, na 300. rocznicę panowania dynastii Romanowów, w niemieckiej fabryce gier karcianych Dondorf opracowano szkice kart z postaciami w kostiumach, przypominającymi kostiumy uczestników słynnego balu w Pałacu Zimowym w Petersburgu w 1903 roku.

#5. Oscar za Hansa, Oscar za Schultza.


Christoph Waltz zdobył w swojej karierze dwie nagrody Akademii, obie dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie Quentina Tarantino. Co ciekawe, Oscary zdobył za zupełnie odmienne role: ultrarasistę w Bękartach wojny i antyrasistę w Django.

#6. Kto zabijał?


Film Trop (ang. Clue) z 1985 roku miał trzy różne zakończenia. Film z różnymi zakończeniami trafił do kin losowo. Potem publiczność spierała się o to, jak się film zakończył i kto właściwie zabijał...

#7. Zadziwiające właściwości liczby 73


Matematycy Chris Spicer i Carl Pomerance udowadniają, że 73 to najbardziej niesamowita liczba. Naukowcy zainspirowali się Teorią wielkiego podrywu, w którym Sheldon wspomniał kiedyś o wyjątkowych cechach liczby.

Liczba 73 jest dwudziestą pierwszą liczbą pierwszą, jeśli policzysz w kolejności. Jeśli przestawić cyfry, otrzymamy 37. Ta liczba jest 12. liczbą pierwszą. 12 otrzymujemy po przestawieniu cyfr w 21. Ponadto iloczyn siedmiu i trzech wynosi 21. Binarna forma liczby 73 wygląda tak: 1001001. Jest to matematyczny palindrom, który można czytać od lewej do prawej i od prawej do lewej. Co więcej, liczba 73 wpisana alfabetem Morse'a jest również palindromem. Badania Spicera i Pomerance'a potwierdziły, że 73 to jedyna liczba, która ma te właściwości.

#8. Z historii Korei Południowej i jej przywódców:


1. Rhee Syng-man (okres sprawowania urzędu 1948-1960) – wobec niezadowolenia społecznego i protestów w parlamencie złożył urząd i uciekł do USA.
2. Yun Bo-seon (1960-1962) - obalony w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez prezydenta nr 3. Kilka razy skazywany na karę więzienia w zawieszeniu za podżeganie do obalenia rządu.
3. Park Chung-hee (1962-1979) – zginął zastrzelony podczas obiadu, przez szefa koreańskiego wywiadu. Prezydent nr 11 to jego córka.
4. Choi Kyu-ha (1979 - 1980) - obalony przez wojskowy zamach stanu
5. Chun Doo-hwan (1981-1988) - skazany na śmierć po zakończeniu kadencji prezydenckiej (po apelacji zmieniono na dożywocie) za zamach stanu.
6. Roh Tae-woo (1988-1993) – skazany po zakończeniu kadencji prezydenckiej za łapówkarstwo, korupcję, później dodano zarzuty zdrady, buntu przeciw legalnej władzy, na 22,5 lat więzienia (po apelacji 17 lat).
7. Kim Young-sam (1993-1998) – siedział w więzieniu za czasów prezydenta numer 3. Za czasów jego prezydentury osądzono dwóch jego poprzedników. Odszedł ze stanowiska prezydenta po wybuchu skandalu korupcyjnego w łonie jego partii.
8. Kim Dae-jung (1998-2003) – więziony za prezydenta nr 3, skazany na śmierć za prezydenta nr 5 (później ułaskawiony). Laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
9. Roh Moo-hyun (2003-2008) - impeachment. Po zakończeniu kadencji prezydenckiej wysuwano wobec niego zarzuty o korupcję. Popełnił samobójstwo w górach, skacząc w przepaść.
10. Lee Myung-bak (2008-2013) - po zakończeniu kadencji prezydenckiej aresztowany pod zarzutem korupcji. 17 lat więzienia.
11. Park Geun-hye (2013-2016) – pozbawiona urzędu na drodze impeachmentu. Aresztowana pod zarzutem korupcji. 22 lata więzienia.
12. Mun Jae-in jest obecnym prezydentem. Na razie na wolności...

#9. Prorok czy co?


W 1886 roku William Thomas Stead, brytyjski publicysta i osoba publiczna, napisał krótką historię o tonącym statku i braku wystarczającej ilości łodzi ratunkowych.

Fabuła opowiadania podąża za brytyjskim marynarzem o imieniu Thomas, który wsiada na nowo wybudowany liniowiec pasażerski. Statek wyrusza w swój dziewiczy rejs do Stanów Zjednoczonych. Po wypłynięciu Thomas zdaje sobie sprawę, że niewielka liczba łodzi ratunkowych na statku nie wystarczyłaby do uratowania wszystkich pasażerów i załogi. Nikt jednak nie traktuje jego uwag poważnie. Po kilku dniach podróży liniowiec uderza w zabłąkany żaglowiec, który z powodu gęstej mgły nie był widoczny, dopóki nie zbliżył się niebezpiecznie do liniowca. W panice, która następuje po kolizji, pasażerowie i załoga zdają sobie sprawę, że liniowiec jest rzeczywiście wyposażony w zdecydowanie za mało szalup ratunkowych. Spośród 916 osób na pokładzie liniowca, zaledwie 200 zdołało wejść na pokład szalup ratunkowych, a ponad 700 zginęło w katastrofie. Thomasowi udaje się uratować. Wskakuje do wody, po czym wspina się na jedną z szalup.

Po katastrofie Titanica, wiele osób zaczęło postrzegać tę historię jako niesamowitą przepowiednię, ponieważ podobieństwa między fabułą a wydarzeniami, które miały miejsce na Titanicu, były dość uderzające. Co więcej, w 1892 roku Stead napisał kolejne opowiadanie, które przedstawiało inną katastrofę morską. Druga historia, zatytułowana „Od Starego Świata do Nowego”, opowiada o załodze statku, który przybywa z pomocą ocalałym z RMS Majestic, fikcyjnego liniowca pasażerskiego, który wywrócił się po zderzeniu z górą lodową na Północnym Atlantyku. Po zatonięciu Titanica ta historia była również postrzegana jako przerażająca przepowiednia.

Jednak najdziwniejszym zbiegiem okoliczności był fakt, że William Thomas Stead zginął w katastrofie Titanica. Wszedł na statek jako pasażer pierwszej klasy i zamierzał wziąć udział w konferencji pokojowej w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Po katastrofie, ocalały Philip Mock twierdził, że widział Steada kurczowo trzymającego się czegoś z innym pasażerem, amerykańskim pułkownikiem, przedsiębiorcą i pisarzem Johnem Jacobem Astorem.

Ciała Steada nigdy nie znaleziono. Utonął w lodowatej wodzie Atlantyku wraz z wieloma innymi, którym nie udało się zająć miejsca w jednej z szalup ratunkowych Titanica.

#10. Bo powiem tacie!


Michael Douglas został obsadzony w sztuce "Summertree" na Broadwayu, ale później zwolniono go i zastąpiony Davidem Birney'em. Ojciec Michaela, Kirk Douglas, kupił prawa do sztuki i nakręcił na jej podstawie film ("Szczęśliwe dni") z Michaelem w roli, którą wcześniej stracił.

#11. Facet, który otrzymał tytuł „żelazne jaja” w konkursie międzyplanetarnym oraz tytuł „maksymalne zaufanie do inżynierów, którzy zbudowali to gówno”.


W 1984 roku Amerykanin Bruce McCandless wyszedł w przestrzeń kosmiczną z wahadłowca Challenger, wykorzystując plecak odrzutowy z ciekłym azotem (urządzenie nazywa się Manned Maneuver Unit). Z jego pomocą oddalił się od Challengera na niemal 100 metrów. Ten moment jest uchwycony na zdjęciu. Był to pierwszy spacer kosmiczny bez stałego połączenia z pojazdem kosmicznym.

Gdyby plecak był niesprawny, nie byłoby technicznej możliwości powrotu na statek.

#12. Prezenty dla stulatków

Kliknij i zobacz więcej!

Na Filipinach obowiązuje ustawa o „prezencie na stulecie” – każdy obywatel kraju, który ukończył 100 lat, otrzymuje od państwa w prezencie 100 000 pesos (ok. 7 600 zł)

#13. Tak przy okazji...

Kliknij i zobacz więcej!

Próbując złapać seryjnego mordercę Andrieja Czikatiło, radziecka policja często szła fałszywym tropem, co jednak nie zawsze okazywało się daremne.
W pogoni za tym jednym zabójcą rozwiązano po drodze sprawy kilkuset niepowiązanych ze sobą przestępstw, w tym 95 morderstw i 243 gwałty.

#14. Amerykańskie miasto o nazwie „Nothing” (Nic)

Kliknij i zobacz więcej!

Populacja amerykańskiego miasta „Nothing” wynosi dziś 0 osób. Tabliczka przy wjeździe do miasta głosi: „Miasto Nic, Arizona. Założone w 1977 roku. Charakterni obywatele Nic są pełni nadziei i wiary w etos pracy. Przez wiele lat ci oddani swej pracy ludzie wierzyli w Nic, pokładali nadzieję w Nic i pracowali na Nic.”

#15. Oszustwo metodą "na dziadka".

Kliknij i zobacz więcej!

Sōgen Katō był uważany za najstarszego mężczyznę w Tokio do 2010 roku (wg dokumentów miał 111 lat), kiedy urzędnicy w końcu weszli do jego mieszkania i znaleźli jego zmumifikowane ciało. Zbadano, że zmarł w wieku 79 lat w 1978 roku. Jego śmierć rodzina utrzymywała w tajemnicy przez 32 lata, by nadal pobierać jego emeryturę. Wnuczka Sōgena, 53-letnia Tokimi Katō, która bezprawnie pobrała od państwa kwotę około 9 500 000 jenów, została skazana za oszustwo na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu.
Ta afera spowodowała akcję weryfikacji innych stulatków w Japonii i okazało się, że policja nie miała informacji o tym, czy 234 354 osoby w kraju w wieku powyżej stu lat wciąż żyją. Według urzędników, gdyby 77 tysięcy z tych osób wciąż żyło, miałoby więcej niż 120 lat. Informacje z jednego z rejestrów sugerowały, że pewien mężczyzna nadal żył w wieku 186 lat.

W poprzedniej części

2

Oglądany: 57722x | Komentarzy: 70 | Okejek: 287 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało