Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Sypialnia z antresolą - wady i zalety

Dom to nasz azyl, ostoja oraz miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu. Mówi się często, że sercem domu jest kuchnia, jednak jego duszą jest sypialnia. To w niej regenerujemy siły i nabieramy energii na kolejny dzień. Choć głównie w niej śpimy, to spędzone tam chwile powinny kojarzyć się ze spokojem i wyciszeniem. Co jednak zrobić, gdy sypialnia daleka jest od ideału i bliżej jej do garderoby lub biura z funkcją spania niż wymarzonej alkowy? Z pomocą może przyjść odpowiednia aranżacja i zagospodarowanie np. przy pomocy antresoli.

Ciasne, ale własne

Własne lokum to chyba największe marzenie każdego człowieka. Kupno mieszkania czy domu to często dopiero początek długiej i niekiedy wyboistej ścieżki ku znalezieniu odpowiedniego miejsca dla siebie. Najłatwiej, ale też najdrożej żyje się w dużych miastach, jednak nawet nowe mieszkania w Trójmieście czy innej dowolnej aglomeracji nie zawsze gwarantują dużą i przestronną powierzchnię. Konieczne są wtedy kreatywne oraz efektywne rozwiązania w celu optymalnej aranżacji i rozplanowania przestrzeni. Często na małym metrażu musimy godzić się na łączenie kuchni z salonem lub salonu z sypialnią. Nie wszyscy jednak rezygnują z oddzielnego miejsca do spania. Nie chodzi tylko o intymność, która jest kluczowa dla tego miejsca, lecz także o walory estetyczne. Sypialnia powinna różnić się, a zarazem współgrać z resztą pomieszczeń, przebywając w niej, powinno dominować uczucie spokoju i harmonii. Chcąc zagwarantować sobie zarówno strefę prywatności, jak i relaksu, warto rozważyć sypialnię z antresolą.

Jak antresola zmienia pomieszczenie?

Czym jest antresola? To inaczej półpiętro, które powiększa możliwości mieszkalne naszego lokum bez zmiany ogólnego obrysu. Najczęściej są one obecne w małych jednopokojowych mieszkaniach bądź w loftach. Dzięki niej można skutecznie podzielić pomieszczenie bez użycia ścian. Jednym z podstawowych warunków stworzenia antresoli jest odpowiednia wysokość pomieszczenia. W zależności od jej funkcji może być ona wysoka lub nieco niższa. Rozróżniamy różne rodzaje antresol, np. meblową, mieszkalną czy bardzo modną ostatnio dziecięcą. Klasyczna antresola oparta na solidnej konstrukcji z belek, słupów i płyt to idealne rozwiązanie do powiększenia pokoju dziennego z funkcją spania na górze. Może być wykonana na przykład z drewna. Z kolei antresola podwieszana nie ingeruje w wystrój dołu, wymaga jednak konsultacji z fachowcem. Ważna jest również droga prowadząca na górę. Tu istnieje szereg interesujących rozwiązań, od standardowych schodów, po drabinki.

Sypialniana antresola, czyli wady i zalety podniebnych snów

Idealnym miejscem na zbudowanie antresoli jest sypialnia. Miejsce, które w wielu domach traktowane jest po macoszemu, może dzięki niej zyskać nowe życie i niesamowitą oprawę. Zanim jednak zdecydujemy się na jej budowę w sypialni, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Po obu stronach znajdziemy wiele argumentów, które pozwolą podjąć odpowiednią decyzję bez ponoszenia późniejszych kosztów.

Zalety sypialni z antresolą

Do niewątpliwych zalet antresoli w sypialni należą:
  • powiększenie powierzchni użytkowej sypialni - nie zawsze sypialnia to miejsce, w którym tylko śpimy. Antresola to idealne rozwiązanie, kiedy w niej również pracujemy i nie chcemy mieszać ze sobą tych dwóch światów;
  • dodatkowe miejsce do przechowywania - gdy w brakuje w domu garderoby, dodatkowa przestrzeń, zwłaszcza taka, której nie widać, wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem;
  • efektywne wykorzystanie kubatury sypialni - jeśli mamy tzw. wysokie sufity i mały metraż, aż żal tego nie wykorzystać. Odpowiednio zaplanowana antresola nada sypialni odpowiednie proporcje i będzie pełnić również efektowną ozdobę.

Wady sypialni z antresolą

Niestety jak każde niestandardowe rozwiązanie antresola również niesie za sobą pewne niedogodności. Głównymi jej wadami w sypialni są:
  • nierównomierne ogrzewanie sypialni - ponieważ ciepłe powietrze idzie ku górze, strefa ta będzie dużo bardziej ogrzana niż pozostała część pomieszczenia. Generuje to zwiększony wydatek energetyczny grzejników usytuowanych na dole. Powietrze na antresoli jest przez to zbyt gorące i suche, co niekorzystnie wpływa na jakość snu. Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które pozwoli kontrolować rozprowadzanie ciepłego powietrza;
  • niechciane dźwięki - zdarza się bardzo często, że na antresolę dochodzą dźwięki, których byśmy nie chcieli słyszeć. Może to dotyczyć np. włączonego na dole telewizora lub hałasów dochodzących z innych pomieszczeń na niższym poziomie. By zminimalizować nadmierny hałas, warto do sypialni wstawić podwójne drzwi, które oddzielą ją od reszty pomieszczeń;
  • kłopoty z oświetleniem - wysokość na jakiej jest antresola, wymaga specjalnego oświetlenia. Chcąc zapewnić optymalną i efektywną jasność potrzebne jest mocne światło sufitowe. Dolną część należy doświetlać lampami stojącymi lub ściennymi;
  • dostęp tylko dla dużych - jeśli antresola ma być zamontowana w dziecięcej sypialni, konieczne jest maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Zbyt duża wysokość może okazać się przeszkodą w przypadku małych dzieci. Wchodzenie i schodzenie z antresoli wymaga bowiem koncentracji i uwagi. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy łóżko na wyższej platformie, solidnie zabezpieczone, w którym dziecko będzie tylko spać.
Bez względu na to, czy antresola znajdzie się w sypialni, czy też nie, jest to bardzo ciekawe i oryginalne rozwiązanie warte zastanowienia. Spokojne i rozważne podejście do tematu pozwoli dobrze zaplanować oraz dostosować antresolę do potrzeb domowników.

Oglądany: 78x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało