Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wybieramy najlepszy fotelik dla dziecka – 5 porad

Wybór fotelika samochodowego to jedna z ważniejszych decyzji rodziców – od tego jaki model wybierzemy zależy bezpieczeństwo dziecka. Żaden rodzic nie naraziłby świadomie dziecka na niebezpieczeństwo. Na rynku jest mnóstwo różnych modeli, jak więc wybrać najlepszy fotelik dla dziecka?
Decyzja zależy przede wszystkim od dziecka – istotna jest waga, wiek i wzrost, a także od samochodu, w którym będzie zamontowany. Istotne więc, aby zwrócić uwagę na przedział wagowy poszczególnych fotelików i rodzaje modeli. Warto uwzględnić też testy bezpieczeństwa, oraz sposób montażu fotelika. Poniżej widnieje kilka rad, które powinny pomóc w wyborze tego najlepszego fotelika samochodowego.
Wybór kategorii wagowej
Aby fotelik samochodowy skutecznie chronił dziecko podczas ewentualnej kolizji czy gwałtownego hamowania, należy wybrać model dopasowany do wagi, wzrostu i wieku dziecka. W związku z tym dobrze jest wybierać foteliki z małym zakresem wagowym. Im precyzyjniej dobierzemy grupę wagową, tym fotelik lepiej jest przygotowany by chronić dziecko. Na początek najlepiej zacząć od nosidełka, czyli fotelika 0-13 kg (dla najmłodszych dzieci). Dobrze, by następny model był montowany tyłem do kierunku jazdy i w przedziale 0-18 kg (do 4. roku życia) lub 9-18 kg (od 9. miesiąca do 4. roku życia). Jako ostatni sprawdzi się model 15-36 kg (od 4. do 12. roku życia).
Dostępne są również, nieco mniej popularne foteliki z kategorii wagowych 0-25 kg, 9-36 kg czy 0-36 kg - łatwo przejrzymy je na stronie sklepu boboking. Są to modele które posłużą dłużej, od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu. Jest to wygodna opcja i jednorazowy wydatek, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa i wygody dziecka. Decydując się na taki fotelik, trzeba pamiętać że model musi mieć wkładkę dla noworodka, opcję regulacji, aby móc go dostosowywać do rosnącego dziecka oraz możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia.
Fotelik dla dziecka FWF czy RWF?
Warto zwrócić uwagę, czy fotelik ma możliwość montowania tyłem do kierunku jazdy. Przystosowane do tego są foteliki typu RWF oraz foteliki obrotowe. Taki sposób przewożenia dziecka aż pięciokrotnie zwiększa jego bezpieczeństwo w podróży w stosunku do jazdy przodem w foteliku FWF. Podróż tyłem jest niezwykle ważna z uwagi na kręgosłup maluszka – dopóki mięśnie chroniące szyję nie są rozwinięte podróż tyłem jest najbezpieczniejsza. Im dłużej dziecko będzie jeździło tyłem, tym lepiej – czyli od urodzenia do około 4 roku życia.
Niezależne testy bezpieczeństwa
Najważniejsze w foteliku samochodowym jest to, żeby zapewniał jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. W związku z tym, należy sprawdzić, czy konkretny model fotelika posiada rzetelne testy zderzeniowe. Najlepiej wybierać foteliki z testami od niezależnych instytucji, czyli takie, które przeszły testy ADAC lub TEST PLUS (w przypadku fotelików RWF) albo posiadają oznaczenie I-Size.
Wyposażenie fotelika dla dziecka
Najlepszy fotelik samochodowy powinien być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa (w przypadku fotelików z grup 0-13 kg i 0-18 kg); system montażu ISOFIX i Top Tether; systemy chroniące na wypadek zderzenia bocznego; regulację kąta nachylenia oparcia oraz jednoczesną regulację wysokości zagłówka z pozycją pasów bezpieczeństwa. Foteliki wygodnie przefiltrujemy przez wspomniane parametry w sklepach specjalistycznych jak np. abc GPS.pl
Sposoby montowania fotelika
  • ISOFIX – system pozwalający wpiąć fotelik w uchwyty znajdujące się między oparciem a siedzeniem w samochodzie. Niektóre modele fotelików mają wbudowany Isofix, a inne mają osobne bazy przeznaczone do takiego montażu, bazy posiadają nogę stabilizującą.
  • ISOFIX + Top Tether – dodatkowe zabezpieczenie górnej części fotelika w postaci specjalnych pasów przypinanych do tylnej kanapy w miejscu kotwiczeń .
  • Pasy samochodowe – uniwersalne rozwiązanie, fotelik można zamontować do każdego auta wyposażonego w pasy bezpieczeństwa.
Jeśli auto posiada Isofix, warto z niego skorzystać. Takie mocowanie bardzo poprawia stabilizację fotelika dla dziecka i pozwala na szybki montaż. Dobrze też, jeśli fotelik posiada zarówno system ISOFIX, jak i Top Tether. Zamiast pasa Top Tether niektóre modele fotelików posiadają nogę stabilizującą. Na rynku są modele, które można montować na kilka sposobów – można montować fotelik zarówno na Isofix jak i pasami samochodowymi – dobrze jest przed zakupem zapoznać się ze sposobem montażu, by wybrać najlepszy dla siebie.
Jak zatem wybrać najlepszy fotelik samochodowy? Po pierwsze musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, a także do samochodu. Po drugie powinien przejść niezależne testy zderzeniowe i posiadać wyposażenie, które zwiększy stopień bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy. Po trzecie musi być zamontowany stabilnie i odpowiednio do wieku dziecka. Warto przygotować się przed podjęciem decyzji, aby wybrać najlepszy model.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Studio Fotograficzne WhiteStudio

Oglądany: 67x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało