Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CDVII - Stanfordzki eksperyment, który wymknął się spod kontroli

80 374  
494   59  
Dzisiaj pokażemy wam m.in. najmniejszy seryjnie produkowany samochód osobowy, opowiemy historię koszykarza NBA, który na swoje nieszczęście przewidział przyszłość oraz dowiecie się, co pokazał swoim przeciwnikom w 1979 roku wiceprezydent USA...

#1. Inżynier Alexandre Gustave Eiffel pozuje wysoko na szczycie ukończonej wieży Eiffla w 1889 roku (Eiffel stoi w cylindrze na dole schodów).


#2. Zakładniczka przetrzymywana w autobusie linii 174 pisze na szybie "On jest szalony. Zabije mnie". Rio de Janeiro, Brazylia, 2000 rok.


12 czerwca 2000 roku około godziny 14:30,miało miejsce porwanie autobusu miejskiego linii 174 w prestiżowej dzielnicy Rio de Janeiro, Jardim Botânico. Porywacz, 22-letni Sandro Barbosa do Nascimento, miał w planach zwykły napad, ale widząc, że policja szybko otoczyła pojazd, ogłosił, że bierze zakładników. Zażądał kierowcy i broni. Natychmiast na miejscu zdarzenia pojawiły się ekipy telewizyjne, a trwające jeszcze cztery godziny porwanie oraz negocjacje były transmitowane "na żywo”. W tym czasie porywacz kazał Janaínie, jednej z zakładniczek (sam był niepiśmienny), napisać na szybach autobusu swoje żądania oraz groźby, że zabije zakładników.

Około godziny 18:50, wyraźnie zmęczony i bez pomysłu na rozwiązanie sytuacji, wyszedł z autobusu, używając młodej nauczycielki Geísy Firmo Gonçalves jako żywej tarczy. Jeden z policjantów podbiegł do nich i oddał kilka strzałów w kierunku porywacza. Nauczycielka została śmiertelnie ranna, a Sandro został zabrany przez policjantów do radiowozu. W radiowozie 22-latek umarł uduszony przez "stróżów prawa" w drodze do szpitala.

#3. Żony marynarzy z „Kurska” w miejscu zatonięcia łodzi podwodnej. Morze Barentsa, Rosja, 2000 r.


#4. 8 sierpnia 1899 roku amerykański wynalazca Albert Marshall opatentował pierwszy automatyczny aparat chłodzący (nr patentu US630616A), czyli lodówkę.

#5. Rick Astley spotyka księżnę Dianę, 1988 rok.


28 lipca 2021 roku wideoklip do piosenki "Never gonna give you up" osiągnął miliard odsłon na YouTubie.

#6. John Wayne na planie filmu The Alamo, 1959 rok.


#7. Uczestnicy niesławnego stanfordzkiego eksperymentu więziennego, 1971 rok.


Stanfordzki eksperyment więzienny miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego. Przeprowadziła go grupa psychologów Uniwersytetu Stanforda pod przewodnictwem Philipa Zimbardo w 1971 roku. Podczas selekcji kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psychofizyczną oraz brakiem kryminalnej przeszłości. Selekcję przeszło 24 studentów, z których 18 ostatecznie wzięło udział w eksperymencie (pozostała szóstka stanowiła rezerwę). 9 osób miało odegrać rolę strażników, a 9 - więźniów. Eksperymentalne więzienie skonstruowano w piwnicy wydziału psychologii w Stanfordzie.

Studenci-więźniowie byli poddani takim samym procedurom jak normalni aresztanci. Zatrzymano ich w ich domach, przewieziono do komisariatu, skuto i przedstawiono zarzuty. Po przekroczeniu bram więzienia rozebrano ich do naga, odwszono za pomocą aerozolu i ubrano w więzienne stroje.

Eksperyment przerwano już po sześciu dniach. Strażnicy zaczęli dopuszczać się coraz bardziej brutalnych i gorszących zachowań wobec aresztowanych. Ci z kolei zaczęli odczuwać psychiczne problemy w związku z zaistniałą sytuacją. Eksperyment ten miał na celu m.in. skonfrontowanie tezy o radykalnej zmianie zachowania zwyczajnych, zdrowych psychicznie ludzi, kiedy stają się anonimowi i mogą przedmiotowo traktować innych. Okazało się, że zaburzenie i ułomność psychiki ludzkiej bardzo szybko może skłonić "normalnych obywateli" do nieludzkich i brutalnych zachowań.

#8. Francuski gabinet ministerialny w resorcie spraw zagranicznych w latach 1855-1860. W centrum siedzi Aleksandr Walewski, nieślubny syn Napoleona Bonaparte i Marii Walewskiej, minister spraw zagranicznych pod rządami cesarza Napoleona III. Fotografia wykonana w 1859 roku.


#9. Lionel Messi świętuje wraz z Ronaldinho zdobycie swojego pierwszego oficjalnego gola w meczu Barcelony, 1 maja 2005 roku.


Swojego pierwszego gola Messi strzelił w 8. ligowym występie dla Barcelony, aczkolwiek większość tych występów to były kilku-, kilkunastominutowe epizody w końcówkach spotkań. 1 maja 2005 roku Messi zmienił Samuela Eto'o i już kilka minut później, po podaniu Ronaldinho, strzelił swoją pierwszą oficjalną bramkę. Mecz rozgrywany był na stadionie Camp Nou przeciwko drużynie Albacete.

Ogólnie w latach 2005-2021 Messi rozegrał 778 oficjalnych spotkań w barwach Blaugrany. Strzelił 672 bramki i asystował swoim kolegom 268 razy.

#10. Wiceprezydent Nelson Rockefeller pokazuje środkowy palec swoim gwiżdżącym przeciwnikom, Birmingham, stan Nowy Jork, 16 września 1976 roku.


#11. Czechosłowaccy żołnierze protestują przeciwko radzieckiej inwazji, sierpień 1968 roku.


#12. Talibowie przy pomocy czołgu niszczą "odrażające zło" w postaci alkoholu znalezionego w Kabulu, Afganistan, 1996 rok.


#13. Zatłoczony okręt wojskowy przybywa do Norfolk w Wirginii podczas pandemii grypy ok. 1918 roku.


Nowy wirus grypy przybył do Wirginii późnym latem 1918 roku, najwyraźniej przyniesiony przez żołnierzy przybywających, by zabrać statki z Norfolk i Newport News na wojnę w Europie. Szybko pojawił się wśród personelu w obiektach marynarki wojennej i armii USA szkolących rekrutów do działań wojennych.

We wrześniu 1918 roku zaczął rozprzestrzeniać się już w całym stanie. Do końca września w bazie marynarki wojennej w Norfolk zmarło na grypę trzynastu mężczyzn. Po tym, jak 2 października w mieście Norfolk zgłoszono 350 nowych przypadków, urzędnicy Norfolk zamknęli szkoły i publiczne miejsca spotkań. Szkoły, kościoły i publiczne miejsca zgromadzeń w Norfolk zostały zamknięte. W Norfolk otwarto również szpital ratunkowy, a miejscowi lekarze, aptekarze i zakłady pogrzebowe pracowali dzień i noc. Pandemia w bazie Norfolk przypominała "wielki pożar lasu", pojawiła się błyskawicznie, zabrała ze sobą straszne żniwo (175 ofiar, wśród których średnia wieku to zaledwie 20 lat) i odeszła już w drugiej połowie listopada 1918 roku.

#14. Prezydent Jean Bedel Bokassa podczas ceremonii koronacji na cesarza Bokassę Pierwszego, 4 grudnia 1977 roku. Ceremonia koronacji pochłonęła jedną trzecią całego rocznego budżetu Republiki Środkowoafrykańskiej, która od momentu koronacji została przemianowana na Cesarstwo Środkowoafrykańskie.


#15. Młodzież z Hitlerjugend zachęca do recyklingu, 1938 rok.


#16. "Pistol" Pete Maravich, 1977 rok.


Pete Press Maravich do dzisiaj jest liderem wszech czasów ligi NCAA (National Collegiate Athletic Association) w liczbie zdobytych punków w jednym sezonie, całkowitej liczby zdobytych punktów oraz średniej zdobytych punktów na mecz w sezonie. Jego rekordy zostały ustanawiane pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia.

W profesjonalnej karierze w NBA jego wybitne indywidualne statystyki nie przełożyły się na osiągnięcia drużynowe, tylko raz drużyna, której barwy reprezentował wyszła poza pierwszą rundę rozgrywek play-off i to wtedy, gdy sterany kontuzjami Pistol Pete więcej czasów siedział na ławce rezerwowych, niż przebywał na parkiecie. Pomimo tego stał się jednym z najmłodszych graczy, którzy zostali wybrani do Galerii Sław ligi NBA.

W 1974 toku udzielił wywiadu gazecie Beaver County Times, w którym stwierdził: "Nie chcę być kimś, kto rozegra 10 sezonów w NBA i umrze na zawał serca w wieku 40 lat". Niestety, "Pistol" Pete Maravich rozegrał dokładnie 10 sezonów (1970-1980) i zmarł w wieku 40 lat w wyniku niewykrytego zawału serca.

#17. Tłumy wyszły na ulicę przed Whitehall, aby usłyszeć przemówienie Churchilla z okazji zakończenia II wojny światowej, maj 1945 roku.


#18. Raquel Welch i Cher, 1975 rok.

#19. Peel P50 - najmniejszy seryjnie produkowany samochód osobowy, 1963 rok.


Peel P50 był produkowany seryjnie w latach 1962-1965 przez angielską firmę Peel Engineering Co. na Wyspie Man. Autko miało 134 cm długości, 132 cm wysokości i 99 cm szerokości. Jego waga to zaledwie 59 kg. Do środka mieściła się oczywiście tylko jedna osoba. Silnik miał oszałamiającą pojemność 49 cm sześciennych, co pozwalało maszynie rozwinąć prędkość do 61 km/h.

Auto posiadało 3-biegową manualną skrzynię biegów, ale nie miało biegu wstecznego. W razie konieczności zawrócenia, należało wyjść z samochodu i... obrócić go ręcznie. To plus mała prędkość i spory hałas w środku były przyczynami niewielkiej jednak popularności samochodziku.

Model z 1963 roku kosztował w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki około 35 tysięcy złotych.

#20. Niemieccy okupanci rozbierają i niszczą pomnik Adama Mickiewicza, Kraków, 17 sierpnia 1940 roku.


Po wojnie pomnik został zrekonstruowany z elementów odnalezionych w 1946 roku na złomowisku w Hamburgu. Odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika nastąpiło 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci wieszcza.

W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 80374x | Komentarzy: 59 | Okejek: 494 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało