Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jaka pompa ciepła jest najlepsza?

1  
Jeśli budujemy dom lub zastanawiamy się nad zmianą ogrzewania w już istniejącym budynku z pewnością chcemy wiedzieć ile będzie nas kosztować instalacja zasilana takim czy innym źródłem ciepła. W ciągu ostatnich 2 lat okazuje się, że pompa ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi staje się jednym z najtańszych źródeł pozyskiwania ciepła. Idąc dalej jeśli już wiemy, że chcemy ogrzewać dom za pomocą pompy ciepła to kluczowe pozostaje wybór producenta i ekipy, która taki montaż nam wykona. Pomocny w podejmowaniu takich decyzji będzie ranking, o którym między innymi poniżej trochę napiszemy.

Która pompa ciepła będzie dla mnie najlepsza?

Rozważania zacząć musimy od odpowiedzi na pytania takie jak: jakie będzie przeznaczenie pompy ciepła? Mamy 3 podstawowe konfiguracje:
  • będziemy ogrzewać budynek
  • będziemy podgrzewać wodę do mycia
  • będziemy zarówno ogrzewać budynek (instalacja c.o.) oraz podgrzewać wodę do mycia (instalacja c.w.u.)
Drugim kryterium jest to w jaki sposób będziemy pobierać "ciepło" z zewnątrz. Tutaj wyróżniamy dwa główne czynniki:
  • powietrzne pompy ciepła
  • gruntowe pompy ciepła
Obecnie najbardziej popularne zestawienie to połączenie ogrzewania budynku i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z pracą powietrznej pompy ciepła. Popularność powietrznych pomp ciepła związana jest przede wszystkim z niższym kosztem i tym, że urządzenia te zajmują tyle miejsce co klimatyzacja - czyli niewiele.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny wariant przyszedł czas na kolejne dwie analizy. Pierwsza dotyczy firmy montażowej, która wykona nam montaż/wymianę ogrzewania. Druga to jaki producent pompy ciepła będzie nam najbardziej odpowiadał. W obu przypadkach pomocny będzie ranking pomp ciepła 2022, w którym zobaczymy najlepiej oceniane modele i firmy na rynku.Dzięki takiemu zestawieniu będziemy mogli np. wysłać zapytanie ofertowe do większej liczby firm z rankingu, aby mieć pewność, że nasz finalny wybór będzie najlepszym z możliwych.
To na którą firmę i jednostkę się finalnie zdecydujemy zależy także od innych kryteriów.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Jeśli chodzi o samą nazwijmy to techniczną stronę wyboru pompy ciepła powinniśmy nasze rozważania zaczynać od odpowiedzi na poniższe pytania:
  1. Czy mamy w domu ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki
  2. Jaką średnią temperaturę w domu chcemy utrzymywać
  3. Ile osób będzie w domu mieszkać
Odpowiedzi na te pytania pozwolą na określenie jaka musi być temperatura w obiegu, a także jaki zasobnik wodny będzie dla nas idealny abyśmy mieli komfort z korzystania z tego typu ogrzewania.

Polski czy zagraniczny producent będzie najlepszy?

Wybór pompy ciepła można także różnicować z punktu widzenia producenta i jego lokalizacji. Mocny rozwój rynku pomp ciepła powoduje, że w naszym kraju jest sporo producentów, których oferta jest nie tylko konkurencyjna cenowo, ale także jakościowo.

Gwarancja jaka jest udzielana, dostęp do serwisu nie odbiega od tego co oferują największe na świecie firmy produkujące pompy ciepła. Częściej to producenci z Polski z powodzeniem radzą sobie na zagranicznych rynkach świetni. Dzięki czemu produkcja tego typu urządzeń nakręca lokalny przemysł.

Narodowy patriotyzm w tym wypadku w żadnym stopniu nie oznacza gorszej jakości. Oznacza konkurencyjny produkt, dzięki któremu mamy możliwość negocjacji cen z innymi podmiotami oferującymi ten sam produkt.

Dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale liczba polskich producentów pomp ciepła jest naprawdę spora. Warto porównać to co oferują z tym co do zaoferowania mają największe na świecie firmy. Wynik może okazać się miłym zaskoczeniem.

Oglądany: 149x | Komentarzy: 0 | Okejek: 1 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.12

08.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało