Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

5 najlepszych filmów o prawdziwych seryjnych mordercach

45 276  
146   45  
Horrory przyzwyczaiły nas do nierzeczywistych zagrożeń, jak zombie, mutanci, czy duchy i raczej ciężko o uczucie strachu przy wyimaginowanych potworach. Nawet slashery, w których zazwyczaj źródło zagrożenia jest z krwi i kości rzadko wywołują uczucie dyskomfortu. A co powiecie na seans filmów, w których zagrożenie, nie dość, że jest jak najbardziej rzeczywiste, to historie w nich przedstawione wydarzyły się naprawdę?

#1. Deranged (1974)Stany Zjednoczone, lata 50. Ezra Cobb mieszka wraz z matką na odludnej farmie. Gdy matka umiera, Ezra zostaje całkiem sam i stopniowo popada w obłęd. Postanawia wykopać zwłoki rodzicielki i przenieść je do domu, by wieść pozory dawnego życia. Wkrótce zaczyna znosić do domu więcej trupów. Gdy te mu nie wystarczają rozpoczyna się jego morderczy proceder.

Ed Gein to jeden z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii. Nie miał dużej liczby ofiar na koncie, ale był wyjątkowo odrażający. Wykopywał trupy z cmentarza, był nekrofilem, a z części ciał wykonywał ozdoby do swego domu, jak abażur na lampy, zastawę stołową z kości, czy w końcu elementy ubioru.
Jego postać była inspiracją dla m.in. Leatherface’a z “Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną”, Buffalo Billa z “Milczenia Owiec”, czy Normana Batesa z “Psychozy”.

O Geinie powstało kilka filmów, ale to "Deranged" jest z pewnością najmocniejszym i najwierniejszym z nich. Pokazuje stopniowe popadanie w szaleństwo Geina, jego odrażające praktyki w postaci porywania zwłok z cmentarzy, a w końcu wykonywania z ich części przedmiotów użytku codziennego.

W "Deranged" mamy ponurą, grobową atmosferę, przez większość czasu przygrywają nam pogrzebowe organy, trupy wyglądają na prawdziwe zgniłe zwłoki, a kilka scen jest faktycznie odrażających. Za efekty specjalne odpowiadał Tom Savini – charakteryzator znany z dziesiątek horrorów.

Na uwagę zasługuje też świetny Roberts Blossom w roli Ezry, który jest fizycznie podobny do Geina i ma ten błysk szaleństwa w oku. Blossoma możecie kojarzyć jako śnieżnego dziada z “Home Alone”. Swoją drogą ciekawe, czy Kevin wiedział, że zanim Marley rozpocząć karierę dozorcy wykopywał trupy z grobów.

"Deranged" to stonowane, ponure studium rozpadu ludzkiej psychiki przedstawione w formie quasi-reportażu.

#2. Oszukana (2008)Los Angeles, 1928 rok. Gdy młoda, samotna telefonistka Christine wychodzi do pracy, jej dziesięcioletni synek znika. O śledztwie robi się głośno i po jakimś czasie policja odnajduje zgubę, ale kobieta nie rozpoznaje w chłopcu syna. Postanawia walczyć o jego odnalezienie, ale policja pozostaje bierna. Kobieta musi stawić czoła opieszałości wymiaru sprawiedliwości.

"Changeling" jest ciekawym filmem z dwóch powodów. Z jednej strony to historia kanadyjskiego, seryjnego mordercy Gordona Stewarta Northcotta, który w latach 20. XX wieku wabił na swoją farmę młodych chłopców, molestował ich i zabijał. Z drugiej jest to przede wszystkim dramat matki, w tej roli znakomita Angelina Jolie, która wciąż wierzy, że jej syn może się odnaleźć.

W pewnym momencie film skręca w stronę dramatu sądowego, w którym Christine pozywa policję Los Angeles i prowadzi nierówną batalię o sprawiedliwość. Jolie gra tu z pozoru kruchą kobietę, która, gdy sytuacja staje się dramatyczna, potrafi pokazać swoją siłę i stanąć do walki z dosłownie całym miastem.
Na uwagę zasługuje niezłe aktorstwo, prócz Jolie zobaczymy tu również Johna Malkovica, zręczne budowanie napięcia i wierne odwzorowanie Los Angeles lat 20.

"Changeling" w reżyserii Clinta Eastwooda trzyma w napięciu i porusza - tym bardziej, gdy wiemy, że to wydarzyło się naprawdę.

#3. Seryjny morderca (2019)Historia Tomasa Quicka, najbardziej znanego szwedzkiego seryjnego mordercy odsiadującego wyrok za morderstwo chłopca, choć na przestrzeni kolejnych lat przyznał się do trzydziestu nierozwiązanych zbrodni – morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu. Dziennikarzowi śledczemu Hannesowi jednak nie do końca wszystko się zgadza. Zaczyna prowadzić śledztwo, które ujawnia największy skandal sądowniczy w historii Szwecji.

"Quick", w Polsce wydany jako "Seryjny Morderca", jest dramatem skupiającym się na pracy dziennikarza podążającego po nitce do kłębka, aby rozwiać wątpliwości co do winy Quicka. Hannes studiuje karty pacjenta prowadzone w szpitalu, zapiski policjantów i niepublikowane raporty śledcze, a także osobiście rozmawia z Quickiem, który przyznał się do wielu szokujących zbrodni.

Scenariusz jest co prawda chaotyczny, ale historia wciągająca i warto o niej wiedzieć, gdyż w naszym kraju w ogóle się o niej nie mówi, a powinno, biorąc pod uwagę niedawne rozwiązanie sprawy Tomasza Komendy. Fabuła przedstawia losy Tomasa Quicka, jego motywacje i przebieg śledztwa, wizje lokalne z miejsc morderstw, oraz silnie rysuje jego portret psychologiczny. Wskazuje na zaniedbania i nadużycia policjantów i prokuratorów, ale również pokazuje ciężką pracę dziennikarza Hannesa Råstama, który po zakończonym śledztwie wydał książkę, dostępną także w języku polskim.

Mimo 30 śmiertelnych ofiar seryjnego mordercy - nie jego zbrodnie są w "Quicku" najważniejsze, a chęć poznania prawdy za wszelką cenę.

#4. Karla (2006)Młoda dziewczyna Karla zakochuje się Paulu i para zaczyna wieść wspólne życie. Wymagania seksualne Paula zaczynają być coraz bardziej wygórowane. Wkrótce mężczyzna wyjawia Karli, że lubi gwałcić obce kobiety. Dziewczyna nawet wtedy go nie opuszcza i pomaga spełniać jego chore fantazje.

Karla Homolka i Paul Bernardo to ewenement wśród seryjnych morderców. Nazywani byli morderczą Barbie i Kenem. Ona ładna blondynka o kobiecych kształtach, on przystojny i czarujący. Jednak Paul skrywał mroczny sekret. Był seryjnym gwałcicielem, a wkrótce też zaczął zabijać. Film przedstawiony jest w formie opowieści Karli osadzonej w więzieniu za pomoc w zabójstwach męża.

Mimo że film nie jest specjalnie mocny, to przedstawia bardzo ciekawą sprawę. Mówi o mordercy, dla którego ludzkie uczucia czy życie nie znaczą nic, a ważne jest tylko zaspokajanie własnych żądz. Ale to też opowieść o chorej miłości, dla której można zrobić dosłownie wszystko bez względu na cenę. A dzięki aktorstwu i urodzie Laury Prepon, która fizycznie przypomina prawdziwą Karlę, ogląda się go z prawdziwym zainteresowaniem.

Przekonaj się na własnej skórze, czy Karla to morderczyni i manipulatorka, czy sama jest ofiarą psychopatycznego męża.

#5. Złota rękawiczka (2019)Hamburg, rok 1974. Fritz jest brzydalem, alkoholikiem, impotentem, zboczeńcem, gwałcicielem i seryjnym mordercą. W melinie nieopodal swojego mieszkania na poddaszu kamienicy poznaje bezdomne alkoholiczki, które zaprasza do domu na wódkę, gdzie je gwałci, zabija, ćwiartuje i składuje w szafie. Jak długo będzie trwał proceder Fritza?

To jest dopiero dobry gagatek. "Złota Rękawiczka" przedstawia historię Fritza Honki zwanego "Rozpruwaczem z Hamburga". Film dość wiernie przedstawia zbrodnie Fritza, a także wygląd jego mieszkania. Odrażający dewiant ściągał do domu stare, zapuchnięte menelice, by je poić wódką, a następnie gwałcić i zabijać. Cały film tak jak sam Honka - jest odstręczający. Wszystko jest w nim zgniłe, śmierdzące wódą i niedopałkami.

Z mrocznym procederem seryjnego mordercy kontrastuje kilka scen humorystycznych (o ile ktoś lubi tak wisielczy humor), gdy Fritz przesiaduje w knajpie "Złota Rękwiczka" (nota bene lokal wciąż istnieje) razem z innymi pijakami.

Film jest świetnie nakręcony i zagrany, przedstawia ciekawą historię, a atmosfera jest tak gęsta od smrodu alkoholu i gnijących trupów, że nawet skrzynka choinek Wunderbaum niewiele tu pomoże.

* * * * *
Materiał ten obejrzycie także na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=m-crPN8NjoQ
4

Oglądany: 45276x | Komentarzy: 45 | Okejek: 146 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.09

15.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało