Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jakie pomoce do nauki języków warto mieć?

Nauka języków obcych jest jedną z najbardziej wszechstronnych umiejętności, która może być przydatna w każdej branży, a dla niektórych staje się… sposobem na życie. Jeśli uczysz się języka, sprawdź, jakie pomoce warto wykorzystać, by szybciej zapamiętać słówka i reguły gramatyki.
Znajomość języków obcych to obecnie duży atut, którego nie da się przecenić. Oznacza łatwiejsze podróże, stanowi cenną umiejętność umożliwiająca zdobycie ciekawej pracy, a także dostęp do zagranicznych źródeł wiedzy i tekstów kultury. Co więcej, nauka języków pozytywnie wpływa na nasz umysł, a dla niektórych osób staje się podstawową umiejętnością wykorzystywaną w pracy (np. w kontaktach z klientami zagranicznymi). Bez względu na to, czy uczysz się języka obcego z powodu szkoły lub studiów, czy też poszerzasz swoje kwalifikacje lub zwyczajnie lubisz języki — z pewnością szukasz sposobów na efektywną naukę. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym pomocom do nauki języków.

#1. Podręcznik do nauki języka — najlepsze źródło uporządkowanej wiedzy

Podręczniki do nauki języków obcych wydają się mało atrakcyjną metodą nauki, jednak zawierają najlepiej uporządkowane informacje. Co więcej, wydawcy (np. wydawnictwo Nowa Era, którego podręczniki są dostępne na stronie TaniaKsiazka.pl) dbają o pokazanie najważniejszych zagadnień w prosty i przystępny sposób, a informacje podawane w podręcznikach są wiarygodne, bo pracują nad nimi eksperci. Dzięki temu podręczniki przydają się zarówno na samym początku, jak i na późniejszym etapie nauki, gdy chcemy szybko sprawdzić jakąś informację. Warto mieć je pod ręką!

#2. Płyty lub pliki audio — sposób na poznanie właściwej wymowy

Są szczególnie istotne w przypadku języków, w których właściwa wymowa ma kluczowe znaczenie. Ponadto słuchanie języka, którego się uczymy, jest równie ważne, jak czytanie. Oswajając się z brzmieniem, stopniowo rozumiemy coraz więcej. Na dodatek niektóre osoby znacznie lepiej radzą sobie z zapamiętywaniem usłyszanych informacji. Wówczas pliki audio, filmiki w internecie, podcasty czy audiobooki w danym języku okazują się świetnym uzupełnieniem. Mają jeszcze jedną zaletę — możemy słuchać ich wszędzie. Wystarczy mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu i słuchawki.

#3. Fiszki — niezawodne do nauki słówek

Niemal każdy, kto próbował nauki z fiszkami, docenia ich skuteczność. Ta metoda jest niezwykle prosta — wykorzystujemy małe karteczki lub kartoniki ze słówkiem, odmianą lub regułą gramatyczną zapisanymi na jednej stronie i tłumaczeniem na drugiej. Fiszki możemy zrobić samodzielnie lub kupić gotowe (np. wydawnictwo Nowa Era ma w swojej ofercie zestawy fiszek). W ten sposób szybko możemy opanować duży zakres słownictwa i z łatwością oddzielimy poznane słówka od tych, które wciąż sprawiają nam trudności.

#4. Aplikacje na telefon — element grywalizacji w nauce

Busuu, Babbel, Duolingo, Memrise, HelloTalk, Rosetta Stone — do wyboru mamy wiele darmowych i płatnych aplikacji, dzięki którym możemy uczyć się języka, wykorzystując nasze smartfony. Aplikacje działają na różnych zasadach, przykładowo, Duolingo przypomina grę, w której przechodzimy na kolejne etapy, tracimy życia w przypadku błędu i idziemy w górę w rankingu, jeśli sprzyja nam dobra passa. Aplikacje umożliwiają uczenie się zawsze i wszędzie, są proste w obsłudze i potrafią być naprawdę wciągające — dzięki temu nauka idzie jak z płatka.

#5. Własne notatki — zaskakują skutecznością

Pisanie odręczne na wiele zalet — ułatwia zapamiętywanie, pobudza kreatywność i sprzyja koncentracji, dzięki czemu doskonale wpływa na proces uczenia się. Zapisanie ważnych informacji odręcznie oznacza ich łatwiejsze przyswajanie i działa lepiej niż notowanie na komputerze. Co więcej, własne notatki tworzymy, samodzielnie wybierając najważniejsze dla nas (lub najtrudniejsze) zagadnienia. Dzięki temu tworzymy własną pomoc naukową, idealną do utrwalania wiedzy, powtórek i sprawdzania potrzebnych informacji.
Te pomoce oczywiście nie są obowiązkowe. Można uczyć się języków wyłącznie w szkole językowej lub innym miejscu, czy korzystać z jednej lub dwóch pomocy. Jednak połączenie wszystkich metod pozwala na wykorzystanie różnych sposobów nauki i zapamiętywania, a stosowanie ich naprzemiennie pozwala zachować wysoki poziom motywacji i szybciej obserwować efekty. Zresztą, najlepiej przekonać się o tym samodzielnie!

Oglądany: 232x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało