Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kto dzwonił? Czy można to sprawdzić po numerze telefonu?

Dzisiejszy świat opanowały nowe technologie. Doskonale widać to chociażby na przykładzie telefonów komórkowych, które dziś są niemal wszechobecne. Liderem na rynku wydają się być smartfony - znaleźć je dziś można w niemal każdej kieszeni, plecaku czy torebce. Nic więc dziwnego, że dziennie na całym świecie wykonywane są miliardy połączeń. Zazwyczaj numer dzwoniącego pojawia się na ekranie naszego smartfonu - zdarza się jednak, że jest on nam nieznany lub zastrzeżony. Czy można sprawdzić, kto do nas dzwonił?

Czy odbierać połączenia od nieznanych numerów?

Nieznany numer na wyświetlaczu naszego telefonu niemal zawsze budzi wątpliwości. Zazwyczaj jest to bowiem połączenie, którego w ogóle się nie spodziewamy i nie mamy pojęcia, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. Wiele osób zwyczajnie nie decyduje się na odbieranie tego rodzaju połączeń i zostawia je bez odpowiedzi. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia pewnego rodzaju spokój i nie wymaga konfrontacji z niespodziewanym rozmówcą. Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Na pewno stuprocentową gwarancję, że nie zostaniemy oszukani, naciągnięci lub natkniemy się na nachalnych przedstawicieli handlowych. Okazuje się jednak, że wcale nie musi to być najlepsze rozwiązanie. Może się bowiem okazać, że połączenie jest zupełnie niegroźne - lub nawet przydatne z naszego punktu widzenia. Czy można to sprawdzić? Jak poradzić sobie z niechcianymi połączeniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Kto może dzwonić z nieznanego numeru?

Z nieznanego numeru dzwonić może do nas tak naprawdę każdy. Nadal najczęstszą przyczyną takiego połączenia jest zwyczajna pomyłka. Często wówczas telefon dzwoni jedynie raz lub sprawa szybko się wyjaśnia po kilkusekundowej rozmowie. Dzwonić może też chociażby przedstawiciel usługodawcy, którego jesteśmy abonentem. Zdarza się, że z nieznanych numerów dzwonią między innymi banki czy operatorzy sieci komórkowych (ci ostatni telefonują szczególnie często pod koniec trwania naszej umowy). Za połączenie z nieznanego numeru może także odpowiadać doskonale znana nam osoba, która zmieniła swój dotychczasowy numer lub po prostu chwilowo utraciła do niego dostęp i dzwoni z innego urządzenia. W 2021 roku możemy się również spodziewać telefonów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który potrwa do końca września. Warto więc sprawdzić - na przykład za pośrednictwem sieci - z jakich numerów mogą kontaktować się z nami rachmistrzowie. Nieznane numery to jednak często niechciane połączenia. Telefonować mogą akwizytorzy czy przedstawiciele handlowi, z których usług wcale nie zamierzamy korzystać. Z tej formy kontaktu korzystają także niestety oszuści i naciągacze, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub bardzo młode. Dziś nie jesteśmy jednak bezradni w obliczu połączeń z nieznanych numerów - okazuje się bowiem, ze w wielu przypadkach można po prostu sprawdzić, kto do nas dzwonił.

Jak sprawdzić kto dzwonił?

Z pomocą w tym przypadki może przyjść nam oczywiście internet. To w sieci można dziś bowiem znaleźć informacje na niemal każdy temat i informacje o numerach telefonów nie są tutaj wyjątkiem. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że nie zawsze ustalenie właściciela danego numeru jest możliwe. Warto jednak zajrzeć chociażby na stronę internetową Infonumer.pl, która za opłatą daje dostęp do bazy numerów, o których informacji udzielili sami internauci. Dzięki temu w prosty sposób możemy sprawdzić, czy dzwoniący do nas numer jest powiązany z jakąś firmą czy usługodawcą. Użytkownicy sieci często też ostrzegają się przed potencjalnie szkodliwymi i nękającymi numerami, od których warto trzymać się jak najdalej. Oczywiście można też skorzystać ze standardowej wyszukiwarki - jeśli numer skojarzony jest z jakąś firmą to prawdopodobnie otrzymamy satysfakcjonujące wyniki. Nieco inaczej może być natomiast w przypadku numerów, które należą do osób prywatnych - takich informacji raczej nie znajdziemy w sieci. Warto wtedy na przykład spytać znajomych lub współpracowników, którzy być może będą potrafili skojarzyć dany numer z konkretną osobą. Zidentyfikowany numer nadal może być jednak uciążliwy - powtarzających się telefonów i SMS-ów można jednak całkiem łatwo uniknąć.

Jak zabezpieczyć się przed niechcianymi połączeniami?

Najprostszym sposobem na uniknięcie rozmowy z nieznanym numerem jest po prostu odrzucenie połączenia. Zdarza się jednak, że jego właściciel jest zdeterminowany i nachalny. Wówczas w pierwszej kolejności warto oczywiście zidentyfikować osobę dzwoniącą - być może jest to chociażby pracownik banku czy przedstawiciel usługodawcy, którego kontakt może przydać się nam w przyszłości. W przeciwnym wypadku warto dodać taki numer na czarną listę naszego urządzenia i numeru - straci on wówczas możliwość dzwonienia do nas. Po połączeniu na ekranie naszego telefonu zostanie jedynie wyświetlony stosowny komunikat, że próbował się z nami skontaktować zablokowany numer. Warto też pamiętać, że jako internauci możemy dodać swoje opinie dotyczące danego połączenia - być może pomogą one komuś lub ustrzegą przed problemami. Dzięki temu wspólnie zadbać możemy o jakość i kulturę połączeń telefonicznych.

Oglądany: 918x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.07

04.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało