Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zastosowanie toksyny botulinowej - nie tylko do wygładzania zmarszczek

1 522  
Toksyna botulinowa, czyli botox to preparat, który zrewolucjonizował rynek medycyny estetycznej. Wykonanie zaledwie kilku iniekcji pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne - i to na wiele miesięcy. Ale to nie jedyne zastosowanie toksyny botulinowej, gdyż preparat ten jest z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu takich dolegliwości jak nadpotliwość, bruksizm czy migreny.

Czym jest toksyna botulinowa?

Botoks to inaczej jad kiełbasiany - neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywane są preparaty zawierające toksynę w niewielkich dawkach, dzięki czemu działanie preparatu jest jedynie miejscowe i całkowicie bezpieczne. Działanie toksyny botulinowej sprowadza się do hamowania przewodnictwa nerwowo - mięśniowego, dzięki czemu możliwe jest złagodzenie zmarszczek mimicznych. Botoks idealnie sprawdza się w celu wygładzenia takich zmarszczek jak kurze łapki, zmarszczki na czole, bruzda między brwiami, zmarszczki palacza czy zmarszczki na szyi. To właśnie jest najczęstsze zastosowanie toksyny botulinowej - umożliwia ona czasowe wygładzenie zmarszczek mimicznych. Ostrzykiwanie zmarszczek botoksem prowadzi do rozluźnienia mięśni mimicznych, wygładzenia zmarszczek i złagodzenia rysów twarzy. Efekt zredukowania widoczności zmarszczek pojawia się po kilku dniach od zabiegu i utrzymuje się przez kilka miesięcy. W tym czasie zmarszczki mimiczne nie są widoczne, a dodatkowo się nie pogłębiają. Zatem ostateczny efekt jest bardziej długotrwały niż czas działania toksyny. Najczęściej po upływie około pół roku warto jest powtórzyć zabieg.

Botoks kontra migrena

Bóle migrenowe to jedne z najdotkliwszych bólów głowy, które dotykają sporego odsetka osób. Tradycyjne metody walki z migreną sprowadzają się do przewlekłego stosowania leków, jednak taka forma leczenia obciążona jest występowaniem licznych działań niepożądanych. Ponadto u wielu osób takie leczenie nie przynosi pożądanego efektu. Obecnie rekomendowaną metodą leczenia migren przewlekłych jest właśnie botoks https://www.medestetis.pl/zabiegi/leczenie-migreny-toksyna-botulinowa/ . Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie sygnałów bólowych płynących z zakończeń nerwu trójdzielnego. W celu zablokowania bodźców bólowych konieczne jest wykonanie iniekcji w okolice czoła, skroni, potylicy oraz karku. Efekt przeciwbólowy pojawia się trzy dni po wykonaniu zabiegu i utrzymuje przez średnio 3 - 6 miesięcy. Niektórzy pacjenci powinni powtórzyć zabieg, a u innych jednorazowe wykonanie zabiegu zapewnia długotrwały efekt przeciwbólowy.

Botoks w leczeniu nadpotliwości

Nadpotliwość jest bardzo kłopotliwą dolegliwością, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego wydzielania potu. Najskuteczniejszą metodą leczenia nadpotliwości jest ostrzykiwanie problematycznych obszarów ciała, takich jak dłonie, stopy czy czoło toksyną botulinową https://www.medestetis.pl/zabiegi/leczenie-nadpotliwosci-toksyna-botulinowa/ . Botoks hamuje aktywność nerwów regulujących pracę gruczołów potowych - a to przekłada się na zahamowanie wydzielania potu. Efekt zabiegu utrzymuje się średnio przez 5 - 6 miesięcy i pojawia się po kilku - kilkunastu dniach. Gdy toksyna botulinowa przestanie działać, można powtórzyć zabieg.

Toksyna botulinowa w leczeniu bruksizmu

Bruksizm to niekontrolowane zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami. Może to skutkować uszkodzeniem struktury zębów i ich ścieraniem, a także nadmiernym napięciem mięśni szczęki. Konsekwencją może być zwyrodnienie stawu żuchwowo - skroniowego. Doraźne metody leczenia bruksizmu to m. in. stosowanie szyn relaksacyjnych na zęby. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie toksyny botulinowej https://www.medestetis.pl/zabiegi/leczenie-bruksizmu-toksyna-botulinowa/ . Ograniczone zostaje napięcie mięśni zwacza, dzięki czemu powstrzymane zostaje niekontrolowane zaciskanie szczęk. Zredukowane zostają w ten sposób dolegliwości bólowe szczęk, karku i głowy, ograniczone zostaje ścieranie zębów. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy.

Czy każdy może wykonać zabieg z botoksem?

Toksyna botulinowa jest doskonale tolerowana przez organizm, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Najważniejsze przeciwwskazania to:

- ciąża i laktacja
- problemy z krzepliwością krwi
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo - mięśniowego
- niewydolność serca
- niewydolność nerek
- grypa lub przeziębienie
- stosowanie antybiotyków.

Oglądany: 1522x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało