Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szuka informatyka. Najzabawniejsze jest jednak proponowane wynagrodzenie - Co nowego w technologii?

44 789  
188   47  
W dzisiejszym odcinku nie wpuszczą nas do pracy, jeśli się nie będziemy uśmiechać, zatrudnimy się w rządzie na stanowisku informatyka, a na koniec rozładujemy telefon od samego noszenia go w kieszeni.

#1. Spotify rusza z własnym portalem społecznościowym


Słyszeliście kiedyś o Clubhouse? Pewnie niektórzy z was mogą nie mieć pojęcia, o czym mowa. Clubhouse to stosunkowo świeża sprawa, szczególnie dla użytkowników Androida. Cały pomysł oparty jest o dyskusje głosowe w różnych tematycznych „pokojach”. Można dołączyć do założonej przez kogoś rozmowy, aby posłuchać, o czym ciekawym tam się rozmawia. Najpopularniejsze są oczywiście takie pokoje, gdzie do dyskusji zaprasza się znanych ludzi.

Dość już jednak o Clubhouse. Teraz porozmawiamy o Greenroom – czyli o portalu społecznościowym od Spotify (ci od streamingu muzyki), który w zasadzie do Clubhouse jest bardzo podobny (stąd to wprowadzenie do tematu).

Spotify dodatkowo wprowadza możliwość zarabiania na udostępnianych w ten sposób treściach audio, co (w połączeniu z popularnością marki) może przełożyć się na jego sukces. Na rynku bowiem powstaje dość sporo klonów Clubhouse, więc konkurencja jest dość spora.

#2. Unijny certyfikat COVID już w aplikacji


Mam dobre wieści dla wszystkich tych, których czekają mniejsze czy większe podróże po Europie. Od tego tygodnia w aplikacji mObywatel dostępny jest Unijny certyfikat potwierdzający nasze szczepienie.

Pomyślicie pewnie, że było to już przecież tam dostępne od jakiegoś czasu. Otóż nie do końca. W aplikacji mieliśmy dostęp jedynie do kodu QR potwierdzającego nasze szczepienie, ale był on ważny tylko na terenie naszego kraju. Teraz jest on ważny na terenie całej Unii Europejskiej.

Jeśli więc korzystacie z aplikacji i zostaliście już zaszczepieni, to polecam dodać nowy dokument w telefonie.

#3. Samsung Galaxy S21 Ultra rozładowuje się w kieszeni użytkowników


Na trop dziwnej afery wpadli ostatnio użytkownicy telefonu Samsung Galaxy S21 Ultra. Ten dość drogi flagowiec dotknięty jest pewną poważną wadą. Otóż noszenie go w kieszeni sprawia, że znacznie szybciej się rozładowuje (mowa oczywiście o jego baterii). Problem jest o tyle uciążliwy, że przecież spora część użytkowników właśnie w ten sposób przetrzymuje przy sobie swój smartfon.

W sieci pojawiło się dość sporo zgłoszeń, z których generalnie wynikało, że flagowca od koreańskiego producenta lepiej nie nosić w kieszeni, jeśli chcemy, aby jego bateria wytrzymała nieco dłużej. O jakim stopniu rozładowania jednak mówimy? W trakcie 7-godzinnego przebywania w kieszeni telefon stracił 20% swojej baterii przy zaledwie 15-minutowej pracy ekranu.

Co jednak może być tutaj przyczyną? Krokomierz? Jakieś aplikacje działające w tle? Ale dlaczego akurat zauważalne jest to jedynie w trakcie noszenia smartfona w kieszeni?

Użytkownicy podejrzewają, że chodzi o aplikację aparatu, która kiedy wykryje ruch, zaczyna uruchamiać w tle multum różnych procesów. Nie sposób uniknąć poruszania telefonem, kiedy znajduje się on w kieszeni. Co na to producent?

Samsung nabrał wody w usta i na chwilę obecną nie raczył skomentować całej sprawy. Jest to jednak najprawdopodobniej kwestia oprogramowania, więc szybka aktualizacja powinna rozwiązać problem. Do tego trzeba jednak chęci.

#4. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szuka informatyka. Najzabawniejsze jest jednak proponowane wynagrodzenie


Ostatnio w sieci dość głośno mówi się o jednym szczególnym ogłoszeniu o pracę. Skierowane jest ono do informatyków, a zostało udostępnione przez Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami. Poszukiwano osoby na stanowisko informatyka w Biurze Logistyki i Finansów, Wydziału Informatyki i Łączności.

Brzmi poważnie. Obowiązków jest naprawdę sporo i wymagania wcale nie takie małe. Generalnie trzeba być ogarniętym, doświadczonym i trzeba posiadać określone umiejętności. A co w zamian? Pensja 3400 zł brutto miesięcznie. I to nie są żarty.

Kiedy jednak cała sprawa zyskała rozgłos (głównie za sprawą Wykopu), a domorośli detektywi doszli do wniosku, że ogłoszenie jest ustawione, żeby na stanowisko zatrudnić kogoś po znajomości (za znacznie większe pieniądze), kwota w ogłoszeniu uległa zmianie. Teraz wynosi ona 6000 – 6400 zł (nie wiadomo, czy brutto czy netto).


Zmianie uległa również proponowana umowa. Wcześniej była mowa tylko o umowie zlecenie, a teraz możliwe jest zatrudnienie nawet na umowę o pracę. No cóż za szczodrość…

Ogłoszenie oczywiście jest nadal aktywne, więc każdy może sobie je przejrzeć.

#5. Bez uśmiechu nie wejdziesz do biura i nie zapiszesz spotkania


Na szczęście nie chodzi i wspomniane wcześniej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a o chiński oddział Canona (ci od aparatów). Z ostatnich raportów wynika, że na terenie firmy zainstalowano cały szereg kamer opartych o AI, aby wymuszać na pracownikach… uśmiechanie się.

I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sytuacje, kiedy mamy do czynienia z klientem, ale o normalne funkcjonowanie w biurze. Zdaniem pomysłodawców chodzi o podnoszenie morale pracowników. Swoje rozumowanie opierają na założeniu, że przyjmowanie konkretnych wyrazów twarzy sprawia, że w człowieku budzą się konkretne uczucia (na przykład uśmiechanie się sprawia, że w organizmie produkowane są hormony szczęścia).

Niby wszystko ładnie pięknie, ale to jest zwykłe nękanie. Co jeśli ktoś miał kiepski poranek, żona go zostawiła, rozbiła auto, mieszkanie mu się spaliło, ale nie wejdzie w pracy do jakiegoś pomieszczenia, bo nie będzie w stanie zmusić się do uśmiechu? No to już jego problem…

W poprzednim odcinku: Apple zapłaci miliony studentce, bo jego pracownicy udostępnili w sieci jej nagie zdjęcia

6

Oglądany: 44789x | Komentarzy: 47 | Okejek: 188 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało