Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XIV - odcinek kryminalny

60 871  
274   36  
Kto odsiedział najdłuższy wyrok? Jak samuraje sprawdzali ostrość swych mieczy? Do czego zdolny jest wkurzony prezydent? Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszej odsłonie Ciekawostek.

#1. Jak by tu ukraść "Kung Fu Pandę"?


Federalna ława przysięgłych oskarżyła 51-letniego rysownika-amatora Jayme'ego Gordona 16 grudnia 2015 r., stawiając mu siedem zarzutów oszustwa i krzywoprzysięstwa w związku z pozwem, który Gordon złożył w 2011 r. przeciwko DreamWorks Animation.

Gordon twierdził, że DreamWorks oparło swój film animowany Kung Fu Panda z 2008 roku na narysowanej przez niego historii Kung Fu Panda Power, którą, jak twierdził, przesłał wcześniej do DreamWorks. Nagle wycofał swój pozew w 2013 roku po tym, jak prawnicy DreamWorks udowodnili, że narysował swoje rysunki z kolorowanki Disneya z 1996 roku - "Król Lew".

Oszust planował wyciągnąć 12 milionów dolarów odszkodowania, ale gdy okazało się, że kłamie, otrzymał wyrok dwóch lat więzienia.

#2. Hardkorowy test ostrości


Samuraje w okresie Edo (1603-1868) testowali ostrość swoich mieczy na żywych więźniach. Później zaczęto używać bambusa, który ma mniej więcej taką samą gęstość jak kości ludzkich kończyn.

#3. Młody Sherlock w opałach

Benedict Cumberbatch na planie „To The Ends of the Earth

Kiedy Benedict Cumberbatch kręcił „To The Ends of the Earth” w południowoafrykańskim mieście Durban w 2005 roku, zorganizowano na niego napad rabunkowy z bronią w ręku. W samochodzie, którym jechał aktor i jego koledzy, przebito koło. Bandyci związali ręce Benedicta tak mocno, że aż zdrętwiały, a kiedy Cumberbatch poprosił o rozluźnienie liny, wepchnęli aktora do bagażnika i zamknęli.

Benedykt myślał, że to koniec. „Zapytałem: Co z nami zrobicie? Zabijecie nas?” W końcu wszystko skończyło się dobrze - bandytów spłoszył przechodzący nieznajomy. „Płakałem z wdzięczności, kiedy zobaczyłem twarz mojego wybawiciela”, powiedział Cumberbatch.

#4. Z mafią lepiej nie zadzierać

Joseph Colombo

Włosko-Amerykańska Liga Praw Obywatelskich, kierowana przez gangstera Josepha Colombo, zagroziła twórcom „Ojca chrzestnego” i zażądała, aby Francis Ford Coppola usunął ze scenariusza słowa „mafia” i „Cosa Nostra” jako słowa podkreślające stereotypy na temat Włochów.

Coppola twierdził, że w scenariuszu Puzo słowo „mafia” zostało użyte tylko dwa razy, a fraza „Cosa Nostra” w ogóle nie została użyta. Reżyser zastąpił te słowa innymi i jego zdaniem nie wpłynęło to w żaden sposób na fabułę obrazu. Mafia w końcu zaakceptowała scenariusz.

#5. Lekcja anatomii

Czaszka Josepha Mengele

Od 2016 roku kości nazisty Josepha Mengele (nazywanego Aniołem Śmierci z Auschwitz za jego brutalne eksperymenty na żywych ludziach podczas II wojny światowej) są wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna w brazylijskiej szkole medycznej w São Paulo do nauczania anatomii człowieka.

#6. Sułtani Imperium Osmańskiego nie mieli braci

Sułtan Mehmed III

Sułtani Imperium Osmańskiego mieli tradycję egzekucji wszystkich swoich braci natychmiast po wstąpieniu na tron. Szczególnie wyróżnił się tu sułtan Mehmed III, który, po objęciu panowania, kazał stracić aż 19 swoich braci i polecił ich pochować wraz z ojcem. Mało tego - sułtan nie oszczędził również sióstr.
Oprócz 19 braci zamordował 20 sióstr – rodzonych i przyrodnich, spośród których część była jeszcze niemowlętami, a niektóre były w ciąży. W ten sposób zabezpieczył się przed ewentualnymi pretensjami do tronu ze strony siostrzeńców.

#7. Nie wkurzaj prezydenta


Prezydent USA Andrew Jackson był pierwszym prezydentem, na życie którego zorganizowano zamach. Stało się to 30 stycznia 1835 r. Richard Lawrence, bezrobotny malarz pokojowy, próbował zastrzelić Jacksona przed Kapitolem Stanów Zjednoczonych, ale broń nie wypaliła. Próba zamachu rozwścieczyła 68-letniego prezydenta tak bardzo, że zaatakował swojego niedoszłego zabójcę i brutalnie pobił go laską.

Podczas procesu Lawrence został uniewinniony z powodu niepoczytalności i spędził resztę swojego życia w zakładach dla obłąkanych.

#8. Te cholerne komary


Fińska policja znalazła złodzieja samochodu dzięki martwemu komarowi, który został zauważony w samochodzie porzuconym przez złoczyńcę. Po przeanalizowaniu składu krwi, którą komar wypił na krótko przed śmiercią, uzyskali DNA osoby, która była już w rejestrze policyjnym.

#9. Niektórzy tyle nie żyją...


Najdłuższy wyrok pozbawienia wolności, który więzień odsiedział, przekroczył 71 lat. Więzień Francis Clifford Smith 7 czerwca 1950 roku został skazany na śmierć za zabicie nocnego stróża podczas napadu na klub jachtowy w lipcu 1949 roku. Dwie godziny przed egzekucją wyrok został zmieniony na dożywocie, które Smith odsiadywał w Osborn Correctional Institution do czasu przeniesienia go do domu opieki w 2020 roku.

#10. Definicja seryjnego mordercy


FBI ma konkretną definicję seryjnego mordercy – „ktoś, kto celowo zabił co najmniej trzy osoby, ale nie wszystkie naraz”. Pomiędzy morderstwami muszą być przerwy, tak zwane „okresy ochłodzenia”.

#11. Lansik na Insta


Amerykańska policja rozwiązuje 75% spraw dotyczących oszustw lub korupcji, wykorzystując dowody zebrane ze stron mediów społecznościowych, na których dzieci oszustów przechwalają się swoim bogactwem.

#12. Sędzia rapuje

Marshall Bruce Mathers III, czyli Eminem

Kiedy Eminem został skazany pod zarzutem nielegalnego posiadania broni w 2001 roku, sędzia powiedział: „Mr. Mathers. Now is the time for you TO PLEASE STAND UP”. Zrobił to z charakterystyczną intonacją, cytując tym samym słowa piosenki Eminema „The Real Slim Shady”.

#13. Fałszerz bohaterem

Han van Meegeren przy pracy

Han van Meegeren był fałszerzem, który stał się bohaterem narodowym w Holandii za sprzedawanie fałszywych obrazów dawnych holenderskich mistrzów nazistowskim kolekcjonerom podczas okupacji. Udało mu się oszukać samego Hermanna Goeringa, męża stanu Niemiec, na kwotę ponad miliona guldenów.

#14. Miliony w błoto


W 2007 roku rząd Australii wydał 84 miliony dolarów na NetFilter, filtr uniemożliwiający dostęp do stron pornograficznych w Internecie. 16-letni nastolatek Tom Wood zhakował go w 30 minut.

#15. Seryjniak, który kochał jazz


13 marca 1919 r. w gazetach Nowego Orleanu w USA opublikowano list rzekomo od „Axmana”, jak nazywano seryjnego mordercę, który działał w tym czasie. W liście napisano, że 19 marca o 00:15 zabójca ponownie popełni morderstwo, ale oszczędzi tych, którzy będą w miejscu, w którym gra orkiestra jazzowa. Tego wieczoru sale koncertowe, bary i parkiety były wypełnione po brzegi. Nikt nie zginął.

W poprzedniej części3

Oglądany: 60871x | Komentarzy: 36 | Okejek: 274 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.08

03.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało