Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CD - Jelcyn w dresie Adidasa

78 295  
459   53  
W dzisiejszym odcinku przybliżymy wam postać dublińskiego gangstera o pseudonimie Generał, dowiecie się, czego dokonał pies Pickles oraz kim był i jak zginął Roland Garros...

#1. Upadek trybuny podczas wyścigu Indianapolis 500 w 1960 rok.


Prowizoryczna 30-metrowa trybuna została zbudowana przez osobę prywatną i niczym nie różniła się od zwykłego budowlanego rusztowania. Za skromną sumę 5-10 dolarów można było zobaczyć wyścig z wysokości tej pseudotrybuny, która cieszyła się wielką popularnością.
Podczas zawodów w 1960 roku z rusztowania skorzystało około 120-130 widzów.
Gdy samochody się zbliżyły, ludzie zaczęli podchodzić do krawędzi i pochylać do przodu, aby lepiej widzieć uczestników wyścigu.
W rezultacie konstrukcja straciła stabilność i zawaliła się na stojących pod nią ludzi. Zginęły dwie osoby, 80 zostało rannych, w tym 22 ciężko.

#2. Model T-800 na planie filmu „Terminator”, 1984 rok.


#3. Donald Trump i jego Lamborghini Diablo z 1997 roku. Fotografia wykonana na początku XXI wieku.


#4. Protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, które miały miejsce przed i w trakcie Narodowej Konwencji Demokratów w 1968 roku.


#5. Borys Jelcyn w krawacie i dresach Adidasa leci na spotkanie ze swoimi potencjalnymi wyborcami do Czelabińska w ramach kampanii wyborczej, czerwiec 1991 roku.


#6. Dubliński król przestępczości Martin Cahill vel. „Generał” po kolejnym uniewinnieniu, Irlandia, 1988 rok.


Cahill był wyjątkowo zuchwałym złodziejem, który grasował na ulicach Dublina. "Generał" wraz ze swoim gangiem m.in. okradli jubilera O’Connora na Harolds Cross na niebagatelną kwotę 2,5 miliona dzisiejszych euro w diamentach i złocie! Kradzież ta zszokowała wszystkich, a przy okazji przyczyniła się do bankructwa firmy i zwolnień pracowników. Innym jego spektakularnym skokiem była kradzież słynnych obrazów z Russborough House z kolekcji sir Alfreda Beita. Jego łupem padły wówczas dzieła takich tuzów malarstwa jak Peter Paul Rubens, Vermeer van Delft i Francisco Goya. Zuchwała kradzież miała swoje późniejsze tragiczne konsekwencje. Cahill sprzedał część obrazów protestanckim bojówkom paramilitarnym z Północy (UVF), co nie spodobało się IRA.
To prawdopodobnie właśnie IRA wydała wyrok śmierci na Cahilla. 18 sierpnia 1994 roku na rogu ulic Oxford i Charleston gangster został kilkukrotnie postrzelony w twarz i górną część klatki piersiowej. Zginął na miejscu. Zamachowiec wsiadł na motocykl i odjechał. Odpowiedzialność za zastrzelenie Generała wzięła na siebie IRA, ale istnieje jeszcze kilka innych teorii, które mają tłumaczyć śmierć Cahilla.

#7. Niels Bohr i Albert Einstein, 11 grudnia 1925 roku.


#8. Pies Pickles, który w 1966 roku, podczas spaceru, odnalazł skradziony Puchar Świata.


Puchar Rimeta zniknął w tajemniczych okolicznościach z londyńskiej wystawy w Central Hall w Westminsterze 20 marca 1966 roku. Miał być chroniony non stop przez dwóch ochroniarzy, ale "jakimś cudem" zmienił właściciela.
Po kilku dniach ujęto osobnika, który żądał pieniędzy za oddanie trofeum. Policja odebrała telefon z propozycją okupu w wysokości 15 tysięcy funtów. Na rzekomego złodzieja zastawiono pułapkę i udało się go aresztować. Zatrzymany nie przyznał się do zarzutu kradzieży i twierdził, że ktoś go tylko wynajął do przejęcia pieniędzy. Puchar zniknął bez śladu. Zarzucano policji, że nieudolnie zastawiła pułapkę i że zapewne wystraszyła prawdziwego złodzieja.
27 marca, po tygodniu poszukiwań, puchar znalazł w południowym Londynie pies wabiący się Pickles. Statuetka leżała na ziemi, owinięta tylko w gazety. Być może złodziej ją wyrzucił, obawiając się zatrzymania.
Pickles był gościem honorowym na uroczystym przyjęciu, gdy Anglia, cztery miesiące później, zdobyła mistrzostwo świata, wygrywając w finałowym meczu, po dogrywce, z drużyną RFN 4:2.

#9. Keith Richards, James Brown i John Belushi w Studio 54, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Samochody Yugo produkowane na licencji Fiata 127 wyjeżdżają z miejscowości Kragujevac w byłej Jugosławii do Stanów Zjednoczonych, 1985 rok. W USA, w latach 1985-1992, sprzedano 145 511 popularnych "Jugosów".


#11. Święto 1 Maja na Placu Czerwonym, Moskwa, 1989 rok.


#12. Ostatni rejs statku "Edwin Fox", który przewoził skazańców do Australii, 1867 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Zbudowany w Kalkucie w 1853 roku. W 1856 odbył swój dziewiczy rejs do Melbourne, przewożąc pasażerów. W 1858 roku został wyczarterowany przez rząd brytyjski i służył przez następne 9 lat jako statek przewożący więźniów do Fremantle w Australii.
W późniejszych latach statek służył kilku armatorom aż do 1950 roku, kiedy to został porzucony przez ostatniego właściciela New Zealand Refrigeration Co Ltd. W 1965 roku odkupiło go Edwin Fox Society za 1 szylinga.
Obecnie, już w większości odrestaurowany, stoi w suchym doku w The Edwin Fox Maritime Centre w Picton w Nowej Zelandii.

#13. Dostawca lodu, Houston, Texas, 1920 rok.


#14. 20-letnia Helena Bonham Carter, 1986 rok.


#15. Roop Kanwar i jej mąż Maal Singh Shekhawat, fotografia ślubna, 1987 rok.


Roop Kanwar była 18-letnią kobietą z rodu Radźputów, która została spalona żywcem w wiosce Deorala w dystrykcie Sikar w Radżastanie w Indiach. Miała wtedy 18 lat i przez osiem miesięcy była żoną Maala Singha Shekhawata. Para nie miała dzieci. Jej mąż zmarł dzień przed nastolatką w wieku 24 lat. Kobieta zdecydowała się bądź tez uległa presji lokalnej społeczności i wzięła udział w ceremonii zwanej sati, kiedy to wdowa po zmarłym mężu zostaje spalona wraz z jego ciałem na stosie.
W odpowiedzi na to zdarzenie zostały uchwalone najnowsze przepisy dodatkowe przeciwko praktyce sati, początkowo przez rząd stanowy Radżastanu, następnie przez rząd centralny Indii. Na ceremonię upamiętniającą rytuał sati Roop w trzynastym dniu od śmierci wdowy przybyło ponad 50 tysięcy hinduistów.

#16. Kim Vilfort strzela druga bramkę w finale Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 1992 roku.


Na turnieju w 1992 roku pojawiły się nowe drużyny Zjednoczonych Niemiec oraz Wspólnoty Państw Niepodległych, która zastąpiła ZSRR. Z kolei drużyna Jugosławii, która wywalczyła bezpośredni awans do finałów, została wykluczona w ramach sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych związanych z prowadzeniem przez to państwo działań wojennych w Bośni. Jej miejsce zajął zespół Danii.
W mistrzostwach uczestniczyło zaledwie 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Dania znalazła się w grupie A wraz z Francją, Anglią i Szwecją. W swoim pierwszym meczu zremisowała bezbramkowo z Anglią, następnie przegrała ze Szwecją i wygrała niespodziewanie z faworyzowaną Francją. Ostatecznie zajęła w swojej grupie 2. miejsce za rewelacyjną Szwecją.
Zwycięzcą grupy B okazała się Holandia przed drużyną Niemiec.
W półfinale Dania po serii rzutów karnych wygrała z Holandią. Swojego karnego zmarnował wówczas Marco van Basten, a wszyscy Duńczycy pewnie pokonali van Breukelena.
W finale, 26 czerwca 1992 roku, na stadionie Ullevi w Goteborgu Dania zmierzyła się z drużyną Niemiec. Duńczycy wygrali 2:0 po golach Johna Jensena i Kima Vilforta.

#17. Pozostałości talerzy znalezione we wraku Titanica, 1985 rok.


#18. Wyzwolenie KL Mauthausen-Gusen, 6 maja 1945 roku.


Przez obóz przeszło 335 000 więźniów, z czego – wedle bardzo zróżnicowanych szacunków – zmarło od 81 000 do 122 000. Internetowa strona obozu podaje listę 81 000 znanych z imienia i nazwiska osób zamęczonych na śmierć w kompleksie obozów.
Skąd flaga hiszpańska na bramie obozu Mauthausen-Gusen?
W obozie znajdowała się także spora liczba hiszpańskich socjalistów, którzy po przegranej wojnie w Hiszpanii uciekli do Francji. W 1940 roku władze kolaboracyjnego rządu Francji przekazały ich Niemcom. Obóz w Gusen traktowany jest przez Hiszpanów tak jak obóz w Auschwitz przez Żydów.

#19. Roland Garros, francuski pionier lotnictwa, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Roland brał udział w wyścigach i pokazach lotniczych. Ustanowił również szereg rekordów wysokości lotu. W 1911 roku został oblatywaczem w firmie lotniczej Morane-Saulnier. Po wybuchu I wojny światowej, w 1914 roku wstąpił do francuskiego lotnictwa wojskowego.
18 kwietnia 1915 roku samolot Garrosa został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą i wylądował przymusowo po niemieckiej stronie frontu.
Garros zdołał uciec z niewoli niemieckiej w lutym 1918 roku i powrócił do służby w lotnictwie. Jednakże 5 października 1918 został zestrzelony i poniósł śmierć w okolicach Vouziers w Ardenach.
Roland Garros odniósł trzy potwierdzone zwycięstwa powietrzne (niektóre publikacje podają pięć), co oznacza, że nie przysługiwał mu nadawany potem tytuł asa. Oprócz tego, że był wybitnym lotnikiem, Garros był prawdopodobnie pierwszym myśliwskim pilotem na świecie.
W latach 30. XX wieku nazwiskiem Rolanda Garrosa zostały nazwane korty tenisowe w Paryżu, na których rozgrywany jest turniej French Open.

#20. 20-21 czerwca 1941 roku miała miejsce największa i najgłośniejsza ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach. Trzema transportami wywieziono wówczas na śmierć 358 więźniów Pawiaka – w tym wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.W poprzednim odcinku
3

Oglądany: 78295x | Komentarzy: 53 | Okejek: 459 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.10

02.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało