Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Elektroniczna opaska dla niezaszczepionych. Nowy pomysł wzbudza wiele kontrowersji - Co nowego w technologii?

42 574  
181   141  
W dzisiejszym odcinku polecimy w kosmos z pewnym miliarderem, dostaniemy mandat za korzystanie ze smartfona i zatrudnimy się w Amazonie, nawet jeśli lubimy sobie czasem zapalić.

#1. Za korzystanie ze smartfona na pasach możemy dostać mandat


1 czerwca bieżącego roku w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dotyczy ona również w dużym stopniu pieszych. Mają oni nowe przywileje, ale też pewne zakazy. Wśród nich można wymienić m.in. zmienioną „ochronę pieszego w rejonie przejść dla pieszych”, a także… bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych „lub innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję” w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, wchodzenia na jezdnię lub torowisko czy korzystania z przejść dla pieszych.

Brzmi rozsądnie, przecież pieszy idący jak cielę na rzeź, przechodzący sobie beztrosko przez jezdnię i gapiący się w ekran telefonu to ktoś, kogo chyba żaden kierowca nie chciałby spotkać na swojej drodze. A jednak… diabeł tkwi w szczegółach. Nie chodzi bowiem tylko o gapienie się w ekran telefonu, ale również rozmowę przez telefon – bo przecież taka czynność również „upośledza prawidłową percepcję”. Można zapewne rozmawiać przez słuchawki (o ile jedno ucho jest odkryte) lub zestaw głośnomówiący. Można też na moment zawiesić połączenie lub po prostu poprosić swojego rozmówcę, aby chwilę zaczekał.

Oczywiście w nowelizacji przepisów mowa nie tylko o smartfonach. W grę wchodzą przecież również inne „urządzenia upośledzające prawidłową percepcję”. Na upartego można do nich dołączyć nawet smartwatche. Miejcie się więc na baczności i liczcie na wyrozumiałość stróżów prawa.

#2. Trwa ogólnopolska akcja zgłaszania facebookowego profilu Justyny Sochy


Justyna Socha – ta od grzywki i STOP NOP – postanowiła ostatnio przejść samą siebie. Bzdury z jej strony można było słyszeć już niejednokrotnie, jednak ostatni przebiła wszystkie poprzednie akcje. Postanowiła wykorzystać śmierć młodego chłopaka w celach propagandowych (a konkretnie antyszczepionkowych), aby zniechęcić ludzi do szczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Pani Justyna wydumała sobie, że chłopak przyjął wcześniej szczepionkę i właśnie przez to zmarł. Oczywiście przyczyna śmierci nie była w żadnym stopniu związana ze szczepieniem, ale kto by się tam przejmował takimi szczegółami. Najważniejsze, że pasuje. Warto dodać, że w związku z kontrowersjami post zniknął już z Facebooka pani Sochy.

Wiele osób stwierdziło, że należy z tym skończyć, albo przynajmniej odebrać tej szkodliwej społecznie osobie narzędzia do szerzenia swoich bzdur. Trwa więc wielka akcja zgłaszania profilu pani Sochy na Facebooku. Całość jest bardzo prosta do wykonania:

  • Klikamy na trzy kropeczki pozwalające rozwinąć menu;
  • Następnie klikamy „uzyskaj wsparcie lub zgłoś stronę”;
  • A na samym końcu zaznaczamy „Fałszywe informacje”, poniżej „zdrowie” i klikamy „Dalej”.

Tak niewiele trzeba, aby uczynić świat odrobinę lepszym.

#3. Bezos leci w kosmos


Jak to mawiają: kto bogatemu zabroni? A szczególnie kto zabroni jednemu z najbogatszych ludzi na świecie? Chyba nikt, a przynajmniej na to wygląda, bowiem Jeff Bezos postanowił polecieć sobie w kosmos za pomocą rakiety Blue Origin.

Bezos nie zrobi tego jednak tak, jak inni bogacze – że ogłosi jakiś odległy termin i w sumie nie wiadomo, czy to się w ogóle zrealizuje. Właściciel Amazona postanowił lecieć dość szybko, bo już 20 lipca.

Na pokładzie wraz z nim znajdą się m.in. jego brat Mark oraz jedna osoba wyłoniona dzięki specjalnej aukcji. Chętnych do udziału w całej akcji nie brakuje. Jak dotąd zgłosiło się już kilka tysięcy osób z różnych krajów świata.

Całość zostanie podzielona na etapy, a wszystko zakończy specjalna licytacja online, która odbędzie się 12 czerwca.

Bezos nie poleci jednak dookoła Księżyca, czy jak to sobie ludzie tam wyobrażają. Rakieta wyniesie kapsułę New Shepard na wysokość około 100 km n.p.m. – czyli na umowną granicę kosmosu, tzw. linię Kármána.

Lot ma trwać 11 minut, a założyciel Amazona niejednokrotnie podkreślał, że od dziecka o tym marzył i jest to dla niego wielkie wydarzenie.

#4. Lublin i Wilno połączone portalem rodem z filmów SF


Miasta Wilno oraz Lublin zostały ostatnio połączone w wyjątkowy sposób. Z technicznego punktu widzenia nie jest to niczym niesamowitym, bowiem jest to tylko duży ekran i kamera, jednak sposób wykonania całego projektu sprawia, że wygląda to niczym portal do innego świata.

Projekt jest dziełem współpracy wielu instytucji z Polski i Litwy i ma na celu zbliżenie do siebie zwykłych ludzi. Kiedy ktoś akurat przechodzi obok „portalu”, może zobaczyć, co dzieje się w czasie rzeczywistym po „drugiej stronie”. Obraz skalowany jest jeden do jednego, a więc wszystko wygląda bardzo imponująco.

W planach jest połączenie Wilna z Londynem i Rejkiawikiem. Jeśli jednak chcecie na własne oczy przekonać się, jak to wszystko wygląda, to musicie się spieszyć. Instalacja będzie stała na Placu Litewskim w Lublinie tylko do sierpnia tego roku.


#5. Mapy Google z nową funkcją poprawiającą bezpieczeństwo


Google co rusz stara się wprowadzać do swoich Map nowe usprawnienia, które ułatwiają nam codzienne życie. Tym razem technologiczny gigant postanowił nieco lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich użytkowników, umożliwiając wyznaczenie jak najbezpieczniejszej trasy przejazdu do wybranego punktu.

Korzystając z potężnej ilości gromadzonych każdego dnia danych, algorytm będzie w stanie określić, czy przejazd daną drogą aby na pewno jest bezpieczny. Weźmie oczywiście pod uwagę cały szereg czynników, takich jak choćby to, czy na danej drodze kierowcy często gwałtownie hamują. Jeśli tak, to z daną trasą ewidentnie musi być coś nie tak.

W następnej kolejności algorytm będzie starał się omijać tego typu trasy w trakcie wyznaczania dla nas drogi dojazdu do wybranego przez nas miejsca.

Przykładowo, jeśli nastąpi nagły wzrost liczby przypadków gwałtownego hamowania na trasie o określonej porze dnia, to nasz system jest w stanie wykryć te zdarzenia i zaoferować alternatywne trasy.
Skąd jednak gromadzone będą wspomniane powyżej dane? Oczywiście z telefonów użytkowników. Przecież każdy nowoczesny smartfon ma już żyroskop i akcelerometr.

Niestety na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy Google zdecyduje się wprowadzić nową funkcję do powszechnego użytku. Jeśli jednak będzie działać tak, jak zapowiadają, to rzeczywiście może sprawić, że drogi będą choć odrobinę bezpieczniejsze.

#6. Elektroniczna opaska dla niezaszczepionych


Wiele osób, które planują wypoczynek gdzieś poza granicami naszego kraju, może mieć jednak spore problemy przez wzgląd na panującą obecnie sytuację na świecie. Oczywiście mają funkcjonować Unijne Certyfikaty (nazywane powszechnie paszportami covidowymi), które poniekąd mają wszystko ułatwić.

Co jednak z osobami, które z różnych przyczyn szczepić się nie chcą i nie są ozdrowieńcami? A co poza terenem Unii Europejskiej (tam paszporty prawdopodobnie nie będą działać)? Zapewne będzie z tym sporo problemów, choć już teraz niektóre kraje przedstawiają swoje wstępne propozycje.

Szczególną uwagę media poświęcają ostatnio Tureckiej Republice Cypru Północnego. Tam zamierzają dać turystom wybór. Jeśli ktoś się zaszczepi, to będzie mógł przedstawić odpowiedni certyfikat i sprawa załatwiona. Schody zaczynają się dla tych, którzy szczepić się nie chcą. Oni będą mogli poddać się 10-dniowej kwarantannie i wykonać testy PCR.

Na tym jednak ich opcje się nie kończą. Niektóre hotele pozwalają na skorzystanie ze specjalnego dozoru elektronicznego. Jeśli turysta nie zaplanuje pobytu dłuższego niż 5 dni i zdecyduje się nie opuszczać hotelu i nosić specjalną elektroniczną opaskę monitorującą jego położenie, to będzie mógł spędzić wakacje bez kwarantanny i obowiązkowych testów.

Pytanie tylko: co to za wakacje, które trzeba spędzić w hotelu? Wydaje mi się, że dość kiepskie… no, chyba że ktoś wykupi sobie all inclusive i będzie tylko wylegiwał się nad basenem i spożywał darmowe drinki.

W poprzednim odcinku: Oto o ile wzrosną ceny sprzętów elektronicznych po rozszerzeniu opłaty reprograficznej

13

Oglądany: 42574x | Komentarzy: 141 | Okejek: 181 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało