Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 niesamowitych atrakcji w Chinach oprócz Wielkiego Muru i Armii Terakotowej

46 799  
230   13  
Jeśli jesteś turystą i przyjeżdżasz do Chin, to w pewnym momencie swojej podróży przez ten kraj najprawdopodobniej znajdziesz się przy Wielkim Murze. Jednakże w tym kraju są setki innych atrakcji, które warto zobaczyć, pokochać i zapamiętać. Oto jedynie dziesięć z nich.


#1. Huanglong - Żółty smok


Pasmo górskie Minshan znajduje się w północnej części chińskiej prowincji Syczuan. Jest to obszar słynący z niesamowitego piękna przyrody. Znajduje się tu 4-kilometrowy odcinek formacji trawertynowych i stawów.


Przez tysiąclecia źródła pomagały osadzać wapień, który stopniowo gromadził się i tworzył serię basenów - ponad 3000 - o długości prawie 4 km. Łańcuch stawów przypomina ogromnego złotego smoka, stąd nazwa tego miejsca.


#2. Dafen


Być może zauważyłeś, że w każdym pokoju hotelowym są podobne obrazy olejne. Albo że możesz kupić kopię Mona Lisy za cenę minitabletu.


Jeśli myślisz, że kopiowanie obrazów olejnych to biznes rodzinny, to nie do końca masz rację - to biznes całej wioski.


W tym przypadku to wioska o nazwie Dafen. Została założona w połowie lat 90. przez biznesmena i dwóch artystów. Dziś Dafen jest domem dla około 5000 artystów, którzy wspólnie tworzą ponad 5 milionów obrazów rocznie. To ponad połowa obrazów olejnych produkowanych co roku na całym świecie.

#3. Tarasy ryżowe Longsheng


Starzy mieszkańcy Longsheng mają takie powiedzenie: tam, gdzie jest ziemia, jest też taras. Dwie godziny jazdy od Guilin City w prowincji Kuangsi problem uprawy ryżu na stromych wzgórzach został już dawno rozwiązany. Kolosalne zadanie przekształcenia Wzgórz Longsheng w tarasy rozpoczęło się za czasów dynastii Yuan.


Stworzenie tarasów zajęło 400 lat. W tym czasie pracowało nad nimi wiele pokoleń, aby co roku można było zbierać duże zbiory ryżu.


Starając się zapewnić swoim rodzinom ryż, miejscowi stworzyli krajobrazy o niespotykanej urodzie. Nic dziwnego, że Chińczycy nazywają je „niesamowitymi tarasami”.

#4. Pomnik młodego Mao w Changsha


W młodości Mao Zedong, który później stał się znany jako przewodniczący Mao, został komunistą w mieście Changsha w południowo-środkowych Chinach. Kiedy podjęto decyzję o wzniesieniu pomnika ojca założyciela ChRL, mieszkańcy Changsha postanowili pójść inną drogą. Zamiast dojrzałego przywódcy, jak przedstawia go większość pomników, postanowili postawić pomnik młodemu człowiekowi.


Granitowy posąg wznosi się na ponad 30 metrów. Znajduje się na wyspie Juzizhou w centrum rzeki Xiangjiang, gdzie Mao napisał wiersz na cześć miasta.

#5. Tulou z prowincji Fujian


Około XII wieku mieszkańcy Fujian w Chinach zdecydowali, że ich domy nie zapewniają im wystarczającej ochrony przed uzbrojonymi bandytami, którzy szaleli w okolicy od setek lat.


Grupy rodzin zbierały się razem i budowały tulou, które mogły dobrze chronić ich własność i życie w tym górzystym obszarze na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin.


Oczywiście pomysł wybudowania dużego okrągłego budynku warownego nie jest nowy. Jednak zaawansowane technologie tamtych czasów pozwoliły lokalnym klanom stworzyć bezpieczne miejsce otoczone grubymi murami o wysokości do 5 kondygnacji.

#6. Elephant Trunk Hill - legendarny obrońca Guilin


Spacer po wzgórzach wokół Guilin w Chinach nie jest łatwy, więc słoń pod koniec dnia jest spragniony. Nie ma nic lepszego niż zanurzenie się na chwilę w wodzie i odświeżenie. Ale kiedy jesteś zrobiony z kamienia, taka czynność może potrwać znacznie dłużej.


Przez setki lat mieszkańcy Guilin w prowincji Kuangsi uważali to wzgórze na obrzeżach miasta za wielkiego słonia. Stoi on na styku dwóch rzek - Li i Peach Blossom. Od 1500 lat jest symbolem pomyślności miasta.

#7. Jezioro Yueyatsuan


Przez tysiące lat pielgrzymi i kupcy z Jedwabnego Szlaku używali jeziora Yueyatsuan jako ostatniego przystanku przed wyruszeniem na pustynię Gobi. Oaza znajduje się 6 km od miasta Dunhuang.


Oprócz tego, że był wyjściem na zachód, Dunhuang był także ważną "bramą" do Chin. Podróżnicy szli wzdłuż łańcucha oaz, omijając bezlitosne piaski pustyni Gobi. Unikali także duchów i demonów, które rzekomo polowały na pustyni. Mówi się, że pustynia była tak jałowa i pozbawiona życia, że kości tych, którzy tu zginęli, służyły jako drogowskazy.

#8. Jaskinie Maijishan


W Chinach istnieją 4 główne kompleksy jaskiń buddyjskich. Najpopularniejszym z nich jest Longmen (Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów). Jaskinie Maijishan są mniej znane. Znajdują się w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach. Skały te zawierają 7000 rzeźb buddyjskich i tysiąc metrów kwadratowych malowideł ściennych.


Nazwa kompleksu pochodzi od wzgórza, na którym znajdują się jaskinie. Tłumaczy się jako „pszeniczna góra” i wznosi się 142 m ponad płaski krajobraz.


Uważa się, że historia jaskiń sięga starożytności, czyli 400 roku naszej ery, kiedy buddyzm przybył do Chin z Indii. Stamtąd tradycja świątyń jaskiniowych rozprzestrzeniła się dalej w samo serce Chin poprzez Jedwabny Szlak.

#9. Aleja do Nieba - najstraszniejsza droga w Chinach


Na tym świecie są naprawdę straszne drogi. Gdyby istniała oficjalna lista takich dróg, to Aleja do Nieba mogłaby zająć na niej pierwsze miejsce. Wznosi się z wysokości 200 m do 1300 m n.p.m.


Budowa drogi, którą rozpoczęto w 1998 roku, zajęła osiem lat. Jej kręte wiraże zdecydowanie nie są dla osób o słabym sercu. Droga prowadzi na górę Tianmen. Świetne miejsce do podziwiania pięknych widoków prowincji Hunan.

#10. Twierdza Kaiping


Wioski Kaiping same w sobie są niepozorne, dopóki nie dojdzie się do diaolou. Wznoszące się jak kciuki w górę na tle małych wiosek, te odwieczne fortece są wszystkim, co pozostało po wiekowej starożytności, kiedy mieszkańcy tych wiosek każdego dnia byli narażeni na napady rabunkowe.


Ten rejon w prowincji Guangdong od dawna był zdominowany przez bandytów, a niepokoje polityczne trwały przez wiele lat.


Pomimo tego, że wieże zostały zbudowane przez Chińczyków, łączą w sobie wiele różnych form architektonicznych o bardzo ciekawej historii. Wieże są teraz chronione przez rząd jako zabytek posiadający wartość historyczną.

1

Oglądany: 46799x | Komentarzy: 13 | Okejek: 230 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.10

03.10

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało