Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najsłynniejsze drzewa świata, znane z filmu, muzyki czy malarstwa

32 161  
144   15  
Z małych żołędzi wyrastają wielkie dęby, a w tym przypadku znane na całym świecie drzewa-gwiazdy Hollywood. Tysiącletni dąb szypułkowy Major Oak w lesie Sherwood w Nottingham to tylko jedno z drzew, które każdego roku przyciąga setki turystów. Według legendy Robin Hood i jego wesoła kompania spędzili pod nim noc. Inne znane drzewa to dąb z filmu "Skazani na Shawshank", Drzewo Jozuego (Joshua Tree) z okładki albumu U2 z 1987 roku, drzewo Anne Frank i inne.

#1. Dąb z Ohio200-letni biały dąb w pobliżu Malabar Farm w Mansfield w stanie Ohio wystąpił w jednej z ostatnich scen filmu "Skazani na Shawshank" w 1994 roku. W filmie opartym na opowiadaniu Stephena Kinga zagrali m.in. Tim Robbins i Morgan Freeman.To pod tym drzewem Ellis Boyd "Red" Redding, grany przez Freemana, znajduje ważny list zakopany przez Andy’ego Dufresne, postać graną przez Tima Robbinsa. W lipcu 2016 roku drzewo, które co roku przyciągało rzesze turystów, zostało powalone przez silne wiatry. Teraz leży na ziemi, a jego pień jest pęknięty na pół.

#2. Sycamore Gap, NorthumberlandDrzewo jaworowe z Parku Narodowego Northumberland zasłynęło z filmu "Robin Hood: Książę złodziei" z 1991 roku z Kevinem Costnerem w roli głównej. Słynne drzewo rośnie na nizinie między dwiema częściami Wału Hadriana, budowli obronnej zbudowanej w Anglii przez Rzymian. Drzewo otacza krajobraz o niesamowitej urodzie.Dzięki swojemu debiutowi w Hollywood drzewo zyskał sławę drzewka Robin Hooda. W 2016 roku zostało nominowane do miana „Drzewa Roku” w Anglii.

#3. Drzewo Jozuego, Park Narodowy Joshua Tree, KaliforniaZdjęcie drzewa Jozuego, zdobiące okładkę albumu U2 z 1987 roku o tym samym tytule, zostało zrobione przez fotografa Antona Corbijna.W grudniu 1986 roku podróżował on z grupą przez trzy dni i próbował znaleźć idealne miejsce do zdjęcia. Album miał odzwierciedlać wrażenia członków U2 z Ameryki.Drzewo Jozuego stało się atrakcją turystyczną dla tysięcy fanów U2, ale niestety uschło w 2000 roku. Następnie jakiś łowca pamiątek ściął je i drzewo zostało zniszczone.

#4. "Wierzba Bijąca" z HertfordshireStare drzewo we Frithsden Beeches zostało wypatrzone przez poszukiwaczy lokacji filmowych, pracujących nad filmami "Harry Potter i Czara Ognia" oraz "Harry Potter i więzień Azkabanu". Wystąpiło w tych filmach jako Rattling Willow (Wierzba Bijąca) rosnąca na terenie Hogwartu.Drzewo stało się sławne i w tym samym roku przyniosło National Trust - Ashridge Estate 50 tysięcy funtów szterlingów dochodu z turystyki. Jednak w 2014 roku drzewo pękło na pół i upadło pod własnym ciężarem oraz ze starości. Uważa się, że miało około 400 lat.

#5. Kasztanowiec z AmsterdamuPrzez dwa lata, kiedy Anne Frank ukrywała się przed nazistami, ogromny kasztan pod jej oknem napawał dziewczynę spokojem i nadzieją na szczęśliwe życie. 170-letnie drzewo było jednym z nielicznych śladów natury, jakie żydowska dziewczynka mogła zobaczyć z tajnego strychu, na którym ukrywała się przez ponad dwa lata podczas II wojny światowej. Wspomina o nim pamiętnik, który stał się światowym bestsellerem po śmierci Anne w obozie koncentracyjnym w 1945 roku.„Nasz kasztan zakwitł i pokryty liśćmi, jest teraz o wiele piękniejszy niż rok temu” - napisała w maju 1944 r., na krótko przed zadenuncjowaniem jej Niemcom przez holenderskiego donosiciela. Drzewo zostało zaatakowane przez grzyb i w 2007 roku musiało zostać przycięte ze względu na obawy o zdrowie odwiedzających muzeum Anny Frank. W 2010 roku zostało powalone na ziemię przez burzę.

#6. Major Oak, NottinghamshireTen ogromny dąb w Nottingham jest odwiedzany przez tysiące ludzi każdego roku. Jest bardzo popularny wśród nowożeńców. Ponieważ drzewo jest bardzo stare, otoczono je ogrodzeniem, aby zwiedzający nie deptali nogami ziemi u korzeni, a dąb żył jeszcze przez wiele lat. To dąb szypułkowy, który według sondażu z 2002 roku stał się najbardziej ukochanym gatunkiem drzewa wśród Brytyjczyków. Według miejscowej legendy Robin Hood i jego wesoła kompania skrywali się w cieniu tego konkretnego dębu. Waży około 23 tony, obwód pnia wynosi 10 metrów, a rozpiętość gałęzi 28 metrów. Przez lata drzewo było nazywane różnymi określeniami, w tym Cockpen Tree i Queen's Oak. Stał się znany jako Major Oak, kiedy major Hayman Rook umieścił go w popularnej książce z 1790 roku o starożytnych dębach Sherwood. Od 1908 roku trwa walka o zachowanie drzewa: do podtrzymywania gałęzi używano metalowych łańcuchów, które pod koniec lat 70. XX wieku zostały zastąpione drewnianymi rozpórkami. Teraz dąb jest wsparty na cienkich stalowych słupach.

#7. Ghost gums, AustraliaEukaliptusy-duchy stały się sławne dzięki pracy artysty wywodzącego się z australijskich Aborygenów, Alberta Namatjira. Drzewa pomogły mu zdobyć pozycję w świecie malarstwa. Namatjira namalował je na swoim obrazie "Twin Ghosts" w latach czterdziestych XX wieku.Drzewa te zostały przedstawione na znaczku pocztowym. Są również wzmiankowane w piosence "I Am Australian". Namatjira po raz pierwszy pojawił się w australijskich kręgach artystycznych pod koniec lat 30., a pod koniec lat 50. zyskał międzynarodowe uznanie. Obraz z dwoma eukaliptusami-duchami został sprzedany na aukcji w 2012 roku za około 20 tysięcy funtów.
5

Oglądany: 32161x | Komentarzy: 15 | Okejek: 144 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało