Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Prawdziwe Roszpunki: wzlot i upadek długowłosych sióstr Sutherland

20 517  
87   8  
W czasach gdy nie było kina, ludzie znajdowali sobie inne rozrywki. Na przykład chodzili do cyrku, aby podziwiać tych, którzy urodzili się niepodobni do innych: bliźniaki syjamskie lub osoby urodzone z dodatkowymi kończynami. Siostry Sutherland były całkowicie zdrowymi dziewczynami. Wyróżniały się długimi jak u rusałek włosami.


Było ich siedem. Siedem sióstr, córek ubogiego farmera: Sarah, Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Mary i Dora. Biograf Brandon Stickney nazwał je najseksowniejszymi artystkami w Stanach Zjednoczonych. Nie podbiły jednak publiczności wokalnym talentem - wszyscy przychodzili podziwiać ich włosy. Loki sióstr sięgały do kostek i okrywały je jak peleryny.


Siostry i ich jedyny brat urodzili się w latach 1851-1865 w Kumbrii. Próbując wydobyć rodzinę z biedy, ojciec postanowił nauczyć swoje córki śpiewu, aby mogły zarabiać występami.


Dołączyły więc do słynnego cyrku Barnum and Bailey, gdzie nazywano je „siedmioma najpiękniejszymi cudami świata”. Rzeczywiście, występy sióstr szybko zaczęły gromadzić tłumy widzów, ale publiczność nie interesowała się talentem wokalnym dziewcząt.

Byli zdumieni włosami sióstr. Stickney pisał:
Siostry grały muzykę kościelną i stare ballady i ich śpiew był popularny. Ale przede wszystkim ludzie chcieli zobaczyć ich niesamowite loki.

Magiczny eliksir sióstr

Krążyły plotki, że ich matka Maria, zmarła w 1867 roku, czyli zaledwie kilka lat po urodzeniu swojej najmłodszej córki, smarowała ich włosy obrzydliwie pachnącą miksturą. Był to rzekomo ten magiczny eliksir, który stymulował niesamowity wzrost.


Oczywiście pan Sutherland nie mógł przepuścić takiej okazji i gdy tylko plotki nabrały mocy, na rynku pojawił się magiczny tonik „Seven Sutherland Sisters Hair Grower”. Magazyn farmaceutyczny „The Pharmaceutical Era” przeanalizował skład tego toniku i zamieścił na swoich stronach wyniki: 56% rozcieńczony ekstrakt z oczaru wirginijskiego, 44% woda z laurowiśni, trochę soli, magnezji i kwasu solnego. Etykieta brzmiała:

Do naszych klientów: ten przepis został stworzony przez nas i polecamy go jako najlepszy na świecie.

Butelka tego eliksiru kosztowała od 50 centów do 1,5 dolara, co w XIX wieku odpowiadało dziennym, a nawet tygodniowym pensjom klasy średniej. Dzięki dobrej reklamie Sutherlandowie sprzedali 2,5 miliona butelek i zarobili na tym 3 miliony dolarów.


Wkrótce siostry Sutherland stały się tak sławne, że ich zdjęcia były publikowane w najsłynniejszych czasopismach tamtych czasów: Cosmopolitan, The New Yorker, The New York Times i Time.

W 1888 roku, kiedy zmarł ojciec rodziny, siostry Sutherland wybudowały luksusową rezydencję w swoim rodzinnym mieście. Dom miał 14 pokoi, ciepłą i zimną wodę (ówcześnie wyjątkowy luksus!), parkiety i żyrandole.

Koniec epoki

Problemy zaczęły się około 1920 roku. Moda okazała się bezlitosna dla rodziny Sutherlandów, a najnowszym trendem były fryzury bob. Imperium Sutherlandów zaczęło pękać w szwach.


Siostry były zbyt przyzwyczajone do życia na wysokiej stopie i nie potrafiły szybko zmienić swoich zasad. Bezmyślnie marnowały pieniądze, aż w końcu budżet się wyczerpał.

Pozostała nadzieja na pomyślne zawarcie małżeństwa. Ale ze względu na to, że dziewczyny spędzały zbyt dużo czasu zajmując się biznesem, nigdy nie nauczyły się komunikować z mężczyznami. Tylko trzy z nich wyszły za mąż.

Ich dom spłonął w 1938 roku, a wszystkie symbole dawnej świetności zniknęły pod gruzami.

9

Oglądany: 20517x | Komentarzy: 8 | Okejek: 87 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało