Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Venzone - normalne miasteczko. Znajdziecie tu ludzi, zwierzątka i... mumie

24 309  
134   14  
We włoskim mieście Venzone w prowincji Udine ludzie przez długi czas żyli obok mumii. Pili z nimi herbatę, jedli obiad, razem chodzili do kościoła i spali obok nich. Miejscowym nie wydawało się to czymś dziwnym. Zachowywali więc szczątki swoich przodków, dzieląc z nimi życie...
Kliknij i zobacz więcej!

W XIV wieku szalejąca w Europie zaraza dotarła do miejscowości Venzone. Wielu mieszkańców zginęło, a na cmentarzu zabrakło miejsca na pogrzebanie wszystkich ciał. Włosi zebrali 42 ciała do trumien i zanieśli je do piwnic kaplicy św. Michała.

Kliknij i zobacz więcej!

300 lat później, w 1647 r., zdecydowano o odnowieniu starej kaplicy. Trumny zabrano z piwnicy. Po otwarciu okazało się, że 42 ciała się zmumifikowały. Ludzie uznali, że to znak Boga, i Pan zostawił im szczątki przodków, aby strzegli wioski.

Kliknij i zobacz więcej!

Od tej pory mieszkańcy miasteczka zwracali się do mumii z prośbami o pomoc w trudnych sytuacjach. Szczątki traktowano z takim samym szacunkiem, jak starców. Ta tradycja przetrwała do 1950 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez długi czas nikt nie wiedział o dziwnej tradycji, która istniała w Venzone, ponieważ miasto leży na uboczu, niedaleko granicy.

Kliknij i zobacz więcej!

Pewnego razu amerykański fotograf Jack Birns zgubił się w Alpach i zaczął szukać miejsca na nocleg. Trafił do Venzone, gdzie zobaczył dziwną scenę - rodzina piła herbatę z mumią.

Kliknij i zobacz więcej!

Amerykanin wykonał serię zdjęć o życiu mieszkańców z mumiami i opublikował je w magazynie The Time. Tak oto zdjęcia rozeszły się po całym świecie.

Kliknij i zobacz więcej!

Po tym, jak mumie z Venzone stały się sławne, ludzie zainteresowali się tym, jak szczątki zmarłych naturalnie zmumifikowały się. Aby zwłoki zmieniły się w mumię, wszystkie narządy wewnętrzne muszą zostać z nich usunięte i zabalsamowane, aby zapobiec rozkładowi. W rzadkich przypadkach szczątki mogą przetrwać dzięki warunkom naturalnym - w klimacie zimnym lub suchym.

Kliknij i zobacz więcej!

Mumie z włoskiego miasteczka nie były poddane obróbce i były przechowywane w wilgotnej piwnicy. Niemniej jednak zachowały się w dobrym stanie. Naukowcy uważają, że stało się to możliwe dzięki specjalnym typom bakterii, ale miejscowi mocno wierzą w boskie rzemiosło.

Kliknij i zobacz więcej!

Po trzęsieniu ziemi w 1976 roku przetrwało tylko 15 mumii. Obecnie znajdują się w kaplicy św. Michała (XIII w.) na cmentarzu w pobliżu katedry św. Andrzeja Apostoła.
3

Oglądany: 24309x | Komentarzy: 14 | Okejek: 134 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.10

26.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało