Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXXVIII - Fotografia, która wstrząsnęła Polską w 2016 roku

117 780  
605   82  
Dzisiaj przybliżymy wam postać George'a Rockwella, dowiecie się kim byli bohaterowie "wyprawy tysiąca" oraz pokażemy wam, jakże miły dla oka, kanadyjski biznes sprzed 46 lat.

#1. Ekipa kaskaderów na planie filmu Wojownicze Żółwie Ninja, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. 85-letni tybetański przywódca duchowy Dalajlama zaszczepiony indyjską szczepionką Covishield przeciwko Covid-19, 5 marca 2021 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Marilyn Monroe uczy siostrę Johna F. Kennedy'ego, Patricię Kennedy, tańczyć swing, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Sprzedaż pierwszych bananów w Norwegii, 1905 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Jim Jones jako pastor w Kościele Metodystów w Somerset, 1953 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Jim Jones w 1956 roku założył w Indianapolis swój własny kościół, który nazwał Świątynia Ludu Kościoła Pełnej Ewangelii. W 1974 roku przeniósł siedzibę Kościoła do Gujany, gdzie stworzył osadę Jonestown kompletnie niedostępną dla świata zewnętrznego. Okłamywał swych wiernych co do wydarzeń w USA, strasząc swych wyznawców, że cały cywilizowany świat wydał im wojnę i dąży do zniszczenia obozu. Nie pozwalał im także opuszczać kolonii oraz kontaktować się z bliskimi.

Kres sekcie zamierzał położyć kongresmen Leo Ryan, który 18 listopada 1978 roku przybył do Gujany. Na miejscu zastał około 1000 pozornie uśmiechniętych i zadowolonych z życia podopiecznych Jonesa. Jednakże część ludzi wydawała się zastraszona, nie chcieli odpowiadać na stawiane pytania. Jeden z obozowiczów podał przybyłemu z Leo reporterowi kartkę z prośbą o pomoc w opuszczeniu obozu.

Kongresmen zażądał kategorycznie pozwolenia na opuszczenie obozu przez chętnych do wyjazdu. Jones oznajmił, że każdy obywatel Jonestown jest wolny i może odejść, kiedy mu się tylko podoba. Na opuszczenie posiadłości wraz z kongresmenem i jego ochroniarzami zdecydowała się tylko nieliczna garstka. Gdy delegacja wsiadała do samolotu, na płytę lotniska wjechał traktor, a z jego przyczepy członkowie sekty ostrzelali samolot. W wyniku postrzału zginęło pięć osób (w tym kongresmen Ryan), a 10 odniosło obrażenia.
Tego samego dnia, wieczorem, członkowie sekty w czasie tak zwanej „białej nocy” dokonali zbiorowego samobójstwa przez zażycie cyjanku. Udało się przeżyć tylko nielicznym, którzy akurat znajdowali się poza obozem. W efekcie masowego samobójstwa (choć termin masowe morderstwo pasuje tu chyba lepiej) śmierć poniosło 909 osób.

#6. Seán Collins płacze nad trumną z ciałem swojego brata, irlandzkiego rewolucjonisty Michaela Collinsa, ratusz w Dublinie, 27 sierpnia 1922 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Michael Collins był członkiem delegacji irlandzkiej podczas anglo-irlandzkich negocjacji pokojowych w 1921 roku, zaś od 1922 zajmował stanowisko szefa rządu tymczasowego i naczelnego wodza armii irlandzkiej.

Collins był także ministrem finansów Wolnego Państwa Irlandzkiego oraz twórcą zasad wojny partyzanckiej, która zmusiła Anglików do zawarcia rozejmu. Był to pierwszy w historii Irlandii rozejm w jej siedemsetletnie dominacji angielskiej.

Collins zginął w zamachu 22 sierpnia 1922 roku, we wsi Béal na mBláth, podczas irlandzkiej wojny domowej, w zasadzce przygotowanej przez odłam IRA przeciwny traktatowi angielsko-irlandzkiemu i proponowanemu w nim podziałowi Irlandii.

#7. Charlie Chaplin i Harry Houdini, 1919 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Nowy Jork, 11 września 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Ostatni żyjący uczestnicy tak zwanej "wyprawy tysiąca” pod dowództwem Giuseppe Garibaldiego, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Wyprawa Tysiąca Czerwonych Koszul Garibaldiego to eskapada, której celem było obalenie dynastii Burbonów (króla Franciszka II) i włączenie Królestwa Obojga Sycylii do niepodległych Włoch.

1087 żołnierzy ochotników, bo tak liczna (według większości źródeł) była natenczas armia Garibaldiego, było pierwszą grupą, która wypłynęła z Quarto w pobliżu Genui wraz z Giuseppe Garibaldim 6 maja 1860 roku. Wylądowali w Marsali na Sycylii pięć dni później, rozpoczynając kampanię, która w dziesięć miesięcy doprowadziła do upadku Królestwa Obojga Sycylii i zjednoczenia Włoch. Pod koniec tej kampanii ochotnicza armia Garibaldiego wzrosła do 50 000 żołnierzy (30 000 dołączyło do nich z Sycylii i południowych Włoch, kolejne 20 000 wypłynęło z północnych Włoch po pierwszym tysiącu). 17 marca 1861 roku ówczesny król Sardynii i Piemontu Wiktor Emanuel II, w imieniu którego walczył Garibaldi, zakończył jednoczenie we wszystkich państwach i państewkach Półwyspu Apenińskiego i został ogłoszony pierwszym królem Włoch.

#10. Dzieci ze szkół podstawowych zakrywające twarze maskami, przechodząc w pobliżu stacji metra Tsukiji, 20 marca 1995 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

20 marca 1995 roku mała grupa członków sekty Aum Shinrikyo (Najwyższa Prawda) dokonała zamachu w tokijskim metrze przy wykorzystaniu gazu sarin. Gaz został umieszczony w butelkach i pudełkach śniadaniowych, wniesionych do wagonów trzech linii metra. O umówionym uprzednio czasie sprawcy przebili pakunki parasolami, pozostawiając je w wagonach pełnych pasażerów, w czasie porannego szczytu. Ulatniający się gaz spowodował masowe zatrucia. Był to najpoważniejszy atak terrorystyczny we współczesnej Japonii, w wyniku którego śmierć poniosło 12 osób, a blisko 6 tysięcy odniosło poważne obrażenia z powikłaniami na długie lata.

Proces sekty trwał osiem lat, w wyniku którego Asahara i 11 członków grupy zostało skazanych na karę śmierci.

31 grudnia 2011 roku jeden z członków sekty, odpowiedzialny bezpośrednio za rozpylenie sarinu w metrze, 46-letni Makoto Hirata, po latach ukrywania się oddał się w ręce policji. W ciągu następnych sześciu miesięcy udało się zlokalizować i zatrzymać pozostałych trzech członków sekty poszukiwanych w sprawie zamachu.

18 stycznia 2018 japoński Sąd Najwyższy wydał ostatni wyrok w sprawie członka sekty odpowiedzialnego za dokonanie ataku na tokijskie metro.
Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 6 lipca 2018 roku, że tego samego dnia w godzinach porannych został wykonany wyrok śmierci na założycielu sekty i sześciu jej członkach, którzy zorganizowali atak gazowy w Tokio w 1995 roku. 31 lipca wykonano egzekucje na pozostałych członkach sekty.

Według ankiety przeprowadzonej w 2014 roku, ponad 80% Japończyków powyżej 20. roku życia popiera karę śmierci. Wyrok w Kraju Kwitnącej Wiśni wykonuje się poprzez powieszenie.

#11. Przedstawiciel katolickiej młodzieży z przygotowanymi koktajlami Mołotowa podczas bitwy o Bogside, Bogside, Irlandia, sierpień 1969 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1969 roku mieszkańcy Bogside (dzielnica katolicka) zostali zaatakowani przez protestanckie bojówki UVF (Ulster Volunteer Force). Doszło do krwawych starć, w które włączyła się armia i policja, nazwanych później bitwą o Bogside.

Jednakże Bogside było świadkiem o wiele bardziej tragicznego zdarzenia, które miało miejsce niecałe 3 lata później. 30 stycznia 1972 roku miała miejsce tzw. krwawa niedziela (Bloody Sunday). Tego dnia żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników (czternasty zmarł cztery i pół miesiąca później w wyniku odniesionych ran) pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych. 6 zabitych miało zaledwie 17 lat.

Dopiero w 2010 roku rząd brytyjski oficjalnie przeprosił za tę masakrę, przyznał się do winy i uniewinnił 14 zabitych.

#12. Transparent z napisem "Niemcy zniszczyli nasze rodziny i domy, nie niszczcie naszych nadziei" wywieszony przez pasażerów statku "Theodor Herzl", na pokładzie którego znajdowało się 2700 żydowskich uchodźców, Hajfa, Palestyna, 21 kwietnia 1947 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. 7 listopada 1991 - Koszykarz ligi NBA, Earvin „Magic” Johnson ogłasza, że jest nosicielem wirusa HIV - „Planuję żyć jeszcze długo”.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Chuck Palahniuk, autor książki Fight Club (Podziemny krąg), USA, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Norylsk, ZSRR, 1975 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Louis Armstrong i aktorka Marlene Dietrich, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Niemieckie czołgi PzKpfw II (Panzerkampfwagen II) stoją na placu św. Wacława w Pradze. Czechosłowacja jest w pełni zaanektowana, a zdobyte tam broń, czołgi i fabryki pomogą Niemcom rozpętać piekło na ziemi - 15 marca 1939 roku. 16 marca utworzono Protektorat Czech i Moraw.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. George Lincoln Rockwell (z prawej) z członkami amerykańskiej partii nazistowskiej z "autobusem nienawiści" w tle, Wirginia, 1961 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1959 roku Rockwell został wyrzucony z marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych ze względu na swoje radykalne poglądy polityczne. Zaprzeczał Holokaustowi i uważał, że Martin Luther King Jr. jest narzędziem w rękach żydowskich komunistów chcących rządzić białą społecznością. Winą za powstanie ruchu na rzecz praw obywatelskich obwiniał Żydów. Uważał Hitlera za „białego zbawiciela XX wieku”, a Afroamerykanów za „prymitywną, letargiczną rasę, która pragnie jedynie prostych przyjemności i życia nacechowanego brakiem odpowiedzialności” . Wspierał przesiedlenie wszystkich Afroamerykanów do nowego państwa afrykańskiego, które miało być sfinansowane przez rząd USA.

25 sierpnia 1967 roku Rockwell został postrzelony i zabity, wychodząc z pralni w Arlington w Wirginii, zaledwie kilka metrów od miejsca, w którym mieszkał. Jego zabójcą okazał się być John Patler (na zdjęciu powyżej pierwszy kucający od lewej strony patrząc), który został wydalony przez Rockwella z partii w marcu 1967 roku za wielokrotne próby wprowadzenia marksistowskich idei do publikacji partyjnych.

Patler został oskarżony o morderstwo w grudniu 1967 roku i skazany na 20 lat więzienia. Słysząc o śmierci swojego syna, 78-letni ojciec Rockwella powiedział ze spokojem: „Wcale się temu nie dziwię. Spodziewałem się tego od dłuższego czasu”.

#19. Pomysł na start-up. Czyszczenie butów topless, Toronto, Kanada, 1975 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Palmiry – kobiety prowadzone na egzekucję, czerwiec 1940 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Między grudniem 1939 a lipcem 1941 roku funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach tzw. Akcji AB.

Fotografia powyżej została "współcześnie rozsławiona" przez dziennikarza jednego z polskich bardzo popularnych portali informacyjnych 15 marca 2016 roku. Załączył on to zdjęcie do artykułu, w którym opisał o "prostytucji bytowej" i "przyjaciółkach Niemców na terenach okupowanych" w czasie II wojny światowej. Oprócz zasłużonej krytyki, jaka spadła błyskawicznie na autora tekstu, doszła również kara pieniężna dla portalu.

Na zdjęciu swoją matkę rozpoznał Krystian Brodacki. Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył pozew przeciwko portalowi. Domagał się w nim przeprosin za znieważenie matki i 150 tysięcy PLN zadośćuczynienia. W grudniu 2017 roku krakowski sąd okręgowy orzekł, że portal musi zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosić Krystiana Brodackiego za znieważenie pamięci matki.

Maria Brodacka była konspiratorką Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Po aresztowaniu przeszła okrutne śledztwo na Gestapo, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i na Pawiaku. Nie wydała nikogo.

Zatrzymane tydzień temu

3

Oglądany: 117780x | Komentarzy: 82 | Okejek: 605 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.12

05.12

04.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało