Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

16 przesądów na temat ciąży z całego świata

21 621  
63   22  
Ciąża to stan, który trwa dziewięć miesięcy bez względu na twoją rasę, pochodzenie czy narodowość i kończy się przyjściem na świat małego szkraba. Z kolei co kobiety robią i co jedzą w stanie błogosławionym, to już w dużej mierze zależy od szerokości i długości geograficznej.

#1. Filipiny: tuż przed porodem zjedz surowe jajko

Kliknij i zobacz więcej!

Kobietom na Filipinach mówi się, aby jadły surowe jajko tuż przed porodem, aby pomóc w nawilżeniu kanału rodnego. Uważa się, że ułatwi to wydanie dziecka na świat.

#2. Meksyk: nie jedz jajek

Kliknij i zobacz więcej!

W Meksyku z kolei istnieje stare przekonanie, że jedzenie jajek, kiedy jesteś w stanie błogosławionym, może spowodować, że dziecko będzie... śmierdzieć.

#3. Chiny: nie masuj brzucha

Kliknij i zobacz więcej!

Pocieranie brzucha wydaje się rzeczą naturalną, ale według opowieści starych żon z Chin, kobieta w ciąży powinna powstrzymać się od nadmiernego tarcia brzucha. Uważa się, że takie postępowanie może spowodować, że dziecko po urodzeniu stanie się zepsute i wybredne.

#4. Indie: noś bransoletki

Kliknij i zobacz więcej!

W niektórych częściach Indii odbywa się ceremonia zwana valaikaapu, aby uczcić ciężarną kobietę w siódmym miesiącu ciąży. Jej obie ręce zostają przyozdobione nieparzystą liczbą bransoletek. Uważa się, że głośny dźwięk bransoletki pobudzi zmysły dziecka i aktywność jego mózgu.

#5. Hawaje i Tahiti: nigdy nie noś zamkniętego Lei

Kliknij i zobacz więcej!

Jedyny hawajski lei (girlanda z kwiatów), który może nosić kobieta w ciąży, jest otwarty. Zamknięty lei, według przesądów, może przynieść pecha dziecku. Zamiast lei kobieta może nosić na głowie haku (koronę kwiatową).

#6. Turcja: nie jedz ani ryb, ani lodów

Kliknij i zobacz więcej!

W niektórych kulturowych kręgach w Turcji kobiety są ostrzegane przed jedzeniem ryb w czasie ciąży, aby zapobiec narodzeniu dziecka z "rybimi ustami". Mówi się również, że jedzenie lodów będąc w stanie błogosławionym może spowodować, że dziecko urodzi się z... dziurą w głowie.

#7. Japonia: surowa ryba to najlepszy posiłek

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas gdy lekarze w USA mówią kobietom w ciąży, aby unikały surowych ryb, ponieważ mogą one zawierać bakterie, Japończycy wręcz zachwalają ten rodzaj żywności. Uważa się, że jest to jeden z najbardziej zdrowych i pożądanych elementów diety.

#8. Kultura łacińska: podczas zaćmienia Księżyca miej na sobie coś metalowego

Kliknij i zobacz więcej!

To przekonanie wywodzi się jeszcze od Azteków. Uważano, że zaćmienie to "ugryzienie księżyca w twarz", więc gdyby oglądała je kobieta w ciąży, jej dziecko miałoby rozszczepioną wargę. Ze względów bezpieczeństwa musi ona nosić coś metalowego przyczepionego do bielizny, na przykład agrafkę.

#9. Bułgaria: nie jedz mięsa królika ani ryb

Kliknij i zobacz więcej!

Mięso królicze jest zabronione, ponieważ uważa się, że jeśli zje je ciężarna matka, dziecko będzie spać z otwartymi oczami. Jeśli kobieta w ciąży zjada rybę, nos jej przyszłego dziecka zostanie zatkany i mały całe życie będzie chrapać.

#10. Chiny: śpij z nożem pod poduszką

Kliknij i zobacz więcej!

Chinki mogą spać z nożami pod łóżkiem, aby odstraszyć złe duchy. Niektóre mają nawet wycięty kawałek papieru przypominający nożyczki zwisające z brzegu łóżka.

#11. Kultura żydowska: nie przyjmuj prezentów przed narodzinami dziecka

Kliknij i zobacz więcej!

Chociaż nie ma wyraźnego zakazu, przyszłym matkom odradza się urządzania przyjęcia na cześć nienarodzonego jeszcze dziecka, czy tzw. baby shower. Nie powinno się też przyjmować, ani broń Boże otwierać, prezentów przed narodzinami dziecka. Uważa się, że celebrowanie narodzin dziecka przed jego faktycznym przyjściem na świat przyciągnie złe duchy i przyniesie dziecku pecha.
Jakby spojrzeć na to absolutnie obiektywnie, podobne zwyczaje i przesądy panują jeszcze i w niektórych polskich rodzinach.

#12. Tajlandia: nie bierz udziału w ceremoniach pogrzebowych

Kliknij i zobacz więcej!

W niektórych kulturach kobiety w ciąży nie powinny chodzić na pogrzeby. Na przykład w Tajlandii istnieje przekonanie, że jeśli kobieta w ciąży bierze udział w pogrzebie, jej dziecko, gdy już przyjdzie na świat, będzie nawiedzane przez ducha zmarłej osoby.

#13. Wietnam: nie śpij w hamaku

Kliknij i zobacz więcej!

W Wietnamie istnieje wiele tabu ciążowych. Jedno z ciekawszych to przesąd, aby przyszła mama nie spała ani nie odpoczywała na hamaku. W przeciwnym razie jej dziecko okaże się leniwe.

#14. Filipiny: jedz (albo nie jedz) podwójne banany i jajka z podwójnym żółtkiem

Kliknij i zobacz więcej!

Mówi się, że jeśli przyszła mama zjada bliźniacze (podwójne) banany, może to zwiększyć jej szanse na urodzenie bliźniaków. Tak więc, w zależności od tego, czy życzycie sobie bliźniąt, czy też nie, możecie zacząć plądrować stragany w poszukiwaniu nietuzinkowych owoców tropikalnych. Lub też nie... To samo dotyczy jaj, które zawierają podwójne żółtka.

#15. Tajlandia: jedz pąki lotosu

Kliknij i zobacz więcej!

Tajkom, które mają nadzieję na łatwy poród, mówi się, aby jadły pąki lotosu, nad którymi śpiewał buddyjski mnicha. Mówi się, że konsumpcja takiego rarytasu sprawi, że ich ciało otworzy się tak jak kwiat lotosu, co zdecydowanie ułatwi poród.

#16. Korea: jedz tylko środkową część kimbapy.

Kliknij i zobacz więcej!

Środkowa część kimbapy jest lepiej zorganizowana i ładniejsza niż jej końcowe kawałki. Jeśli więc chcecie ładnie wyglądających dzieci, Koreańczycy zachęcają was do jedzenia atrakcyjnych, ładnych i estetycznych potraw, takich jak np. środkowe kawałki kimbapy. Dotyczy to nie tylko kimbapy, ale także innych potraw, co w gruncie oznacza, że jeżeli kobieta jest w ciąży, powinna jeść tylko to, co ładne i cieszy oko.
10

Oglądany: 21621x | Komentarzy: 22 | Okejek: 63 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.06

24.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało