Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Które z aktorek były godne, by zagrać najsłynniejszą królową Egiptu

43 277  
132   28  
W listopadzie 69 r. p.n.e. urodziła się Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu z macedońskiej dynastii Ptolemeuszy. Kleopatra jest chyba najbardziej znaną kobietą starożytności, słynącą głównie z dramatycznej historii miłości do rzymskiego dowódcy Marka Antoniusza. Ta historia zainspirowała wielu współczesnych twórców do tworzenia dzieł literackich i filmów.
Do dziś powstało wiele filmów poświęconych Kleopatrze. Pierwszy czarno-biały niemy film, „Kleopatra”, został nakręcony w 1899 roku przez reżysera Georgesa Mélièsa. Nasze zestawienie rozpocznie jednak odtwórczyni roli Kleopatry z 1912 roku.

#1. Helen Gardner

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzona 2 września 1884 roku Helen Gardner zagrała Kleopatrę w filmie o tym samym tytule w 1912 roku. Film powstał na podstawie sztuki Victoriena Sardou.
William Reeves Harrison, krytyk Moving Picture World, był entuzjastycznie nastawiony do filmu, a także do występu Gardner, uznając go za jeden z najwspanialszych, jakie widział.

#2. Theda Bara

Kliknij i zobacz więcej!

Gwiazda kina niemego Theda Bara zagrała w czarno-białym niemym filmie produkcji amerykańskiej „Kleopatra” z 1917, w reż. J. Gordona Edwardsa. Na skutek pożaru studia Fox film nie przetrwał do naszych czasów.
Aktorka miała na sobie sztuczne perły wprowadzone przez Coco Chanel. Fryzura aktorki nawiązuje do lat 20. Krótkie włosy z grzywką, wówczas bardzo popularne uczesanie, wykreowane zostało przez polskiego fryzjera Antoine’a Cierplikowskiego.

#3. Claudette Colbert

Kliknij i zobacz więcej!

Amerykański filmowiec Cecil DeMille wyreżyserował swoją „Kleopatrę” w 1934 roku. Czarno-biały film dźwiękowy był nominowany do pięciu Oscarów, w tym za najlepszy film, i zdobył jednego za najlepsze zdjęcia. Francuzka Claudette Colbert nieustannie opóźniała filmowanie, ponieważ wydawało jej się, że stroje Kleopatry nie pasowały do niej wystarczająco dobrze i aktorka wysłała je do przeróbki.

#4. Vivien Leigh

Kliknij i zobacz więcej!

Vivien Leigh zagrała w brytyjskim filmie „Cezar i Kleopatra” w reżyserii Gabriela Pascala w 1945 roku. Film był ostatnią adaptacją sztuki Bernarda Shawa, nakręconą za jego życia. Autor wydał surowy werdykt roli odgrywanej przez Leigh: „Ona w ogóle nie pasuje!”.

#5. Sophia Loren

Kliknij i zobacz więcej!

Jeszcze jedna adaptacja filmowa to film Włocha Mario Mattòliego z 1954 roku z niepowtarzalną Sophią Loren, zatytułowany „Dwie noce z Kleopatrą”. Początkowo ta rola była przeznaczona dla Giny Lollobrigidy, ale aktorka odmówiła w ostatniej chwili i Loren dostała szansę, by zagrać Kleopatrę.

#6. Elizabeth Taylor

Kliknij i zobacz więcej!

Film „Kleopatra z 1963 roku z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych zdobył cztery Oscary i kilka innych nagród. Koszt 65 kostiumów Taylor, w tym sukni ze złotego brokatu, wyniósł 194 800 dolarów - to rekordowa kwota, jaką kiedykolwiek wydano na kostiumy dla jednego aktora.
Na planie pomiędzy Taylor i Burton rozgorzał burzliwy romans, a ich związek "od miłości do nienawiści" trwał aż do jego śmierci. A scena wjazdu Kleopatry do Rzymu została prawie zepsuta z winy statystów, którzy z zachwytem zaczęli krzyczeć „Liz! Liz!” zamiast „Kleopatra! Kleopatra!”.

#7. Monica Bellucci

Kliknij i zobacz więcej!

Piękna Monica Bellucci dostała rolę Kleopatry nie w klasycznej biografii, ale we francuskiej komedii familijnej „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” w 2002 roku. W chwili premiery obraz ten był najdroższym francuskim filmem i zdobył francuską narodową nagrodę filmową „Cezar” w kategorii „Najlepsze kostiumy”.

#8. Angelina Jolie

Kliknij i zobacz więcej!

Angelina Jolie miała zagrać tytułową rolę w trójwymiarowej superprodukcji historycznej wytwórni Sony pt. „Kleopatra”. Jolie zdradziła, że jej Kleopatra będzie bardzo różnić się od tej, którą zagrała Elizabeth Taylor. Miała to być też jej ostatnia rola.
Zdjęcia do filmu z udziałem Jolie miały rozpocząć się w 2010 roku, ale do tej pory losy filmu pozostają nieznane.

#9. Gal Gadot

Kliknij i zobacz więcej!

Pochodząca z Izraela Gal Gadot („Szybcy i wściekli”, „Wonder Woman”) ma zagrać Kleopatrę w filmie w reżyserii Patty Jenkins. Autorką scenariusza jest Laeta Kalogridis, która ma na swoim koncie między innymi scenariusz do „Aleksandra” Olivera Stone'a.
Decyzja o obsadzie głównej roli wzbudziła protesty związane z wybielaniem postaci Kleopatry (podobnie jak w przypadku Liz Taylor). Aktorka konsekwentnie odpiera zarzuty i broni swego prawa do odegrania roli egipskiej władczyni.
7

Oglądany: 43277x | Komentarzy: 28 | Okejek: 132 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.12

03.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało