Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Oto jak wiele niektórzy aktorzy byli w stanie zrobić, aby lepiej wczuć się w rolę

68 437  
259   29  
Jak wiele aktor jest w stanie poświęcić dla roli? Patrząc na poniższe przykłady, możemy dojść do wniosku, że bardzo wiele.

#1. Val Kilmer - The Doors

Aby zagrać legendarnego frontmana zespołu The Doors, Jima Morrisona, Val Kilmer całkowicie zanurzył się w świecie Jima. Uczył się mówić, zachowywać, śpiewać jak Jim. Chadzał do ulubionych miejsc muzyka, a nawet nosił jego ubrania. Po zakończeniu zdjęć do filmu Kilmer musiał podobno udać się na terapię, ponieważ nie mógł przestać myśleć jak Jim Morrison.

#2. Jamie Foxx - Ray

Jamie Foxx, aby zagrać legendarnego muzyka, Raya Charlesa (który był niewidomy od 7 roku życia), dobrowolnie godził się na to, żeby zaklejać jego powieki na 14 godzin dziennie. Zasugerował mu to reżyser, twierdząc, że dzięki temu aktor lepiej wczuje się w rolę i wypadnie bardziej przekonująco. Sprawę ułatwiał fakt, iż Foxx miał nosić specjalne protezy powiek, które miały imitować powieki Charlesa.

#3. Natalie Portman - Czarny łabędź

Natalie Portman zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Czarny łabędź. Portman spędziła cały rok na rygorystycznym programie baletowym przez osiem godzin dziennie każdego dnia. Schudła niemal 10 kg, co może nie wydawać się tak dużym osiągnięciem, jednak zmienicie zdanie, gdy dowiecie się, że w momencie kręcenia filmu Portman ważyła niecałe 45 kg.

#4. Robert Pattison - Lighthouse

Podczas kręcenia filmu Lighthouse, Robert Pattinson często upijał się przed kręceniem swoich scen, doprowadzając się niemal do stanu "obłędu", aby lepiej zagrać swoją postać - pijanego marynarza, który powoli traci kontrolę nad rzeczywistością. Dochodziło do tego, że Pattison wylizywał błoto z kałuży, a nawet niejednokrotnie się posikał.

#5. Robert Pattison - Popiołki

W filmie Popiołki, Robert wcielił się w postać młodego Salvadora Dali. Było kilka scen o zabarwieniu erotycznym, w których Pattison musiał wystąpić. W jednej z nich miał udawać, że robi sobie dobrze u boku innego aktora. Zdecydował się jednak, że nie da się tego oddać samą grą, więc... zdecydował się na prawdziwe brandzlowanie na planie.

#6. Nick Nolte - Włóczęga z Beverly Hills

Nick Nolte mieszkał jako bezdomny, aby przygotować się do roli w filmie Włóczęga z Beverly Hills. Nick wcielił się w postać filozofa-włóczęgi, a żeby przygotować się do roli, spędził pięć tygodni mieszkając na ulicach Los Angeles. Na planie dwukrotnie zjadł prawdziwe psie żarcie - raz prosto z miski, a raz z puszki.

#7. Nicolas Cage - Ptasiek

W filmie Ptasiek Cage zagrał oszpeconego weterana, który pomaga swojemu przyjacielowi wrócić do zdrowia w szpitalu psychiatrycznym. Cage miał wtedy zaledwie 19 lat, a przygotować się do roli miał pomóc mu zabieg usunięcia zębów mądrości bez znieczulenia. Przez wiele tygodni chodził też z zabandażowaną twarzą, aby poczuć fizyczny ból i dyskomfort, jaki odczuwała jego postać.

#8. Jodie Foster - Milczenie owiec

Aby lepiej przygotować się do swojej kultowej roli w Milczeniu owiec, Jodie Foster dołączyła do Akademii FBI w Wirginii, do której uczęszczała jej bohaterka Clarice. Jodie zanurzyła się w codziennej rutynie praktykantów w Akademii FBI w Quantico, a także spotkała się ze starszymi oficerami FBI i ekspertami od seryjnych morderstw, aby dowiedzieć się więcej o swojej roli. Jej partner, Scott Glenn, przyjął inne podejście i przy pewnej okazji wysłuchał nagrania pary seryjnych morderców torturujących i zabijających swoją ofiarę, co, jak później stwierdził, było stanowczą przesadą.

#9. Johnny Depp - Las Vegas Parano

Depp przez lata studiował teksty stworzone za pomocą unikalnego stylu - tzw. dziennikarstwa gonzo - którym charakteryzował się Hunter S. Thompson. Aby lepiej wczuć się w postać, Depp spędził z Thompsonem bardzo dużo czasu, pił z nim, kopiował jego nawyki jeśli chodzi o sen, pozwolił mu ściąć swoje włosy, a nawet zamieszkał w jego piwnicy i namiętnie studiował jego archiwum.

#10. Forest Whitaker - Ostatni król Szkocji

Forest Whitaker tak bardzo wczuł się w swoją rolę w filmie Ostatni król Szkocji, że postanowił w ogóle z niej nie wychodzić. Nawet poza planem nie jadł nic poza purée z bananów i fasoli. Dodatkowo aktor nauczył się języków suahili i kakwa, aby móc lepiej wygłaszać swoje przemówienia na planie. Za tę rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.

#11. Daniel Day Lewis - Moja lewa stopa

W filmie Moja lewa stopa, aktor Daniel Day Lewis wcielił się w postać artysty z porażeniem mózgowym. Mężczyzna tak bardzo zaangażował się w swoją rolę, że postanowił nie wstawać ze swojego wózka nawet poza kamerą, a koledzy z planu musieli go karmić.

#12. Daniel Day Lewis - Ostatni Mohikanin

Aktor zamieszkał również przez miesiąc w dziczy Północnej Karoliny, aby przygotować się do roli w filmie Ostatni Mohikanin. Na potrzeby filmu nauczył się również skórować zwierzęta, rzucać tomahawkiem, budować kajaki oraz przeładowywać muszkiet w trakcie biegu. Wszędzie zabierał ze sobą swój karabin - nawet na świąteczny obiad - a na planie powstrzymywał się od korzystania z nowoczesnych technologii. Po zdjęciach aktor przyznał, że trudno mu powrócić do normalnego życia i wyjść z roli. Podobno doświadczał nawet halucynacji i klaustrofobii, z powodu spędzania czasu w zamkniętych pomieszczeniach, od których odwykł w trakcie kręcenia filmu.
5

Oglądany: 68437x | Komentarzy: 29 | Okejek: 259 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.05

16.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało