Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Te rzeczy są naprawdę fascynujące LVIII - Platforma wiertnicza Bullwinkle w trakcie holowania na morze

56 365  
490   57  
Dziś między innymi: jesień w górach, ręka w porównaniu do śladu niedźwiedzia polarnego, Mi-26 (największy helikopter na świecie) obok Boeinga 737-800 oraz najwęższa ulica na świecie.

#1. Dom wyglądający jakby był z bajki

#2. Wydrukowany w 3D model ludzkiego mózgu

#3. Wino, które zamówiłem online, zawierało mały zestaw kości zapakowanych w wydrążony korek

#4. Cień na schodach wygląda jak kolejne schody

#5. Cień szczoteczki wyglądający jak Darth Vader

#6. Drzewo zjadane przez bobry

#7. Sople z nałożonym barwnikiem spożywczym

#8. Spotkanie z Baby Yodą na spacerze

#9. Słupek oznaczający równik napotkany w dżungli w Amazonii

#10. Amerykańscy żołnierze czytają w gazecie o śmierci Hitlera. Sam tytuł zajmuje pół strony

#11. Siatki na kolektorach burzowych w Australii wyłapujące zanieczyszczenia

#12. Wieloryb na Hawajach

#13. Mi-26 (największy helikopter na świecie) obok Boeinga 737-800

#14. Ręka w porównaniu do śladu niedźwiedzia polarnego

#15. Jesień w górach

#16. Sposób, w jaki szron podkreśla tę rzeźbę

#17. Pierścień z pieczęcią pochodzący z Cesarstwa Bizantyjskiego

#18. Stanisław Pietrow - rosyjski wojskowy, podpułkownik Armii Radzieckiej, który 26 września 1983 roku prawdopodobnie zapobiegł wybuchowi globalnego konfliktu nuklearnego

Pierwsza połowa lat 80. była jednym z najbardziej napiętych okresów zimnej wojny. Związek Radziecki dokonał inwazji na Afganistan, doszło do bojkotu igrzysk olimpijskich w Moskwie. Równocześnie, ze względu na produkcję przez ZSRR pocisków balistycznych SS-20, siły NATO zapowiadały znaczną ekspansję arsenału w bezpośrednim sąsiedztwie supermocarstwa. 1 września 1983 roku Armia Radziecka zestrzeliła cywilny lot Korean Air 007, co doprowadziło do jeszcze poważniejszej eskalacji konfliktu na arenie międzynarodowej i w odczuciu KGB przybliżało widmo niezapowiedzianego ataku nuklearnego ze strony Stanów Zjednoczonych.

W tym właśnie miesiącu Pietrow pełnił dyżur w podmoskiewskim centrum dowodzenia Sierpuchow-15 (nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Sierpuchow). Jego zadaniem było monitorowanie systemów wczesnego ostrzegania. Zgodnie z obustronną doktryną Mutual Assured Destruction w przypadku stwierdzenia ataku jądrowego Związek Radziecki miał odpowiedzieć natychmiastowym i pełnym zaangażowaniem całego arsenału nuklearnego.

Cztery minuty po północy 26 września 1983 roku komputery w centrum wczesnego ostrzegania wykryły wystrzelenie przez USA międzykontynentalnego pocisku balistycznego skierowanego w stronę ZSRR. Obserwujący ten alarm Pietrow przyjął, że doszło do błędu komputera, ponieważ w doktrynie MAD wystrzelenie pojedynczego pocisku byłoby zachowaniem nieracjonalnym – strona atakująca zmierzałaby do zniszczenia możliwie dużej części arsenału i struktur wojskowych przeciwnika, zanim zdążyłby on odpowiedzieć w równie niszczycielski sposób.

Chwilę później komputery potwierdziły jednak wystrzelenie kolejnych czterech rakiet. W tej sytuacji Pietrow musiał podjąć decyzję, nie dysponując żadnymi innymi źródłami informacji: naziemne radary nie byłyby w stanie wykryć rakiet do chwili wyłonienia się ich zza linii horyzontu, więc ZSRR miałby mniej czasu na skuteczną odpowiedź.

Pietrow zdecydował się na złamanie przyjętych zasad i uznał, że choć nie ma pewności co do tego, czy problem jest błędem systemu, konsekwencją odpowiedzi zbrojnej będzie w każdym przypadku tylko zwiększenie liczby ofiar. Jak sam stwierdził: „Pomyślałem jednak: nikt nie zaczyna ataku jądrowego za pomocą pięciu rakiet! Poza tym nie startowałyby one z jednej bazy”. I rzeczywiście, jak się później okazało, był to błąd systemu. Wystąpiły szczególne warunki zależne m.in. od rozmieszczenia satelity na orbicie i położenia Ziemi wobec Słońca. System nie przewidział takiego wariantu, powstało wrażenie, że lecą na terytorium ZSRR rakiety, i taki też obraz wyświetlił się na monitorze. Obserwacje Pietrowa nie zostały zgłoszone do dowództwa. Zdaniem wielu ekspertów zapobiegło to odpowiedzi zbrojnej, która najprawdopodobniej nastąpiłaby zgodnie z przyjętymi wtedy procedurami operacyjnymi i zapoczątkowałaby globalną wojnę nuklearną.

#19. Cień K2

#20. Oaza w Ameryce Południowej

#21. Pająk zrobiony z granatu i kul

#22. Laponia, Finlandia

#23. Góry w Chinach

#24. Drzewo z Tule w Meksyku! Posiada ono najszerszy pień na świecie

#25. Najbardziej znany aktor, jakiego nigdy nie widziałeś

#26. Ulica Klančić w Vrbniku w Chorwacji, czyli najwęższa ulica na świecie

#27. Widok huraganu Florence z międzynarodowej stacji kosmicznej

#28. Zgodnie z konstytucją Bhutanu, co najmniej 60% tego kraju muszą stanowić lasy

#29. Platforma wiertnicza Bullwinkle w trakcie holowania na morze

#30. Wydmy Namibii

3

Oglądany: 56365x | Komentarzy: 57 | Okejek: 490 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.04

14.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało