Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Mało kto zdaje sobie sprawę, jaka naprawdę była Audrey Hepburn

32 174  
129   12  
Niepowtarzalna księżniczka Anna, Eliza Doolittle i Holly Golightly - Audrey Hepburn przez wiele dziesięcioleci pozostawała uosobieniem elegancji. Ale ile wiemy o życiu aktorki? Było w nim wszystko: głód i nieodwzajemniona miłość, małżeństwo i zdrada, i prawie ucieczka sprzed ołtarza.
Kliknij i zobacz więcej!

Rodzice Audrey wspierali nazistów

Kliknij i zobacz więcej!

Audrey urodziła się jako córka baronowej Elli van Heemstra, jej rodzina sięga początków XVI wieku. Ojcem był Irlandczyk Joseph Victor Anthony Hepburn-Ruston, o którym wiadomo znacznie mniej. Istnieje wersja, że Joseph pochodził z Australii. Ella i Joseph źle się dogadywali - kiedy Audrey miała 6 lat, ich ojciec odszedł po skandalu, który wywołała Ella, znajdując go w łóżku z nianią. W latach trzydziestych oboje rodzice angażowali się w politykę, aktywnie wspierali nazistów, występowali przeciwko Żydom, brali udział w nazistowskich zebraniach. Ella była nawet zwolenniczką Brytyjskiego Związku Faszystów. Jednak po zajęciu Arnhem Ella porzuciła swoje poglądy i zaczęła nie mniej aktywnie pomagać ruchowi oporu. Jednak Joseph pozostał wierny swoim poglądom przez resztę życia.

39 kg

Kliknij i zobacz więcej!

Po rozwodzie rodziców Audrey mieszkała z matką w Arnhem, podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez Niemców. Wówczas posługiwała się imieniem Edda, ponieważ posługiwanie się „angielskim” imieniem było zbyt niebezpieczne.
Wraz z pogarszaniem się sytuacji niemieckich okupantów, Holendrom również było coraz ciężej. Jedzenia było coraz mniej. Audrey wspominała, jak próbując przetrwać w 1944 roku, jadła trawę, pokrzywy i cebulki tulipanów. Pod koniec wojny Audrey ważyła zaledwie 39 kg.

Hepburn była nałogową palaczką

Kliknij i zobacz więcej!

Hepburn zaczęła palić jako nastolatka. Przez resztę życia dużo paliła - dwie lub trzy paczki dziennie. Paliła nawet podczas przerw podczas kręcenia "Historii zakonnicy", czyniąc palenie domeną granej przez nią postaci. Nawet gdy wszędzie już mówiono o niebezpieczeństwach związanych z paleniem tytoniu, nie porzuciła tego nawyku.
„Mam swoje grzechy” - mawiała.
Ostatecznie palenie doprowadziło Audrey do śmierci w dość młodym wieku.

Jej życie osobiste było... skomplikowane

Kliknij i zobacz więcej!

Audrey nazywała Jamesa Hansona swoją pierwszą miłością. Wybrała już suknię ślubną, para ustaliła datę, Audrey przymierzyła strój i... zmieniła zdanie. Powiedziała, że ich małżeństwo nie potrwałoby zbyt długo, ponieważ ich kariera jest nie do pogodzenia z życiem rodzinnym. W ramach publicznego oświadczenia Audrey powiedziała: „Kiedy wychodzę za mąż, chcę być naprawdę zamężna”.

Kliknij i zobacz więcej!

Audrey miała poważny romans z żonatym wówczas Williamem Holdenem, który rozpoczął się podczas kręcenia „Sabriny”. Miała nadzieję, że wyjdzie za niego za mąż i będą mieć dzieci, ale zostawiła go, gdy dowiedziała się, że jej wybranek przeszedł wazektomię.

Kliknij i zobacz więcej!

Później, podczas pracy nad sztuką „Ondyna”, Audrey poznała swojego pierwszego męża, Mela Ferrera. Nawiasem mówiąc, dla niego to małżeństwo było już czwartym. Mieszkali razem przez 14 lat. W trakcie małżeństwa Hepburn trzykrotnie poroniła. Ostatecznie para doczekała się syna, Seana. Po rozwodzie Audrey cierpiała na ciężką depresję, z powodu której leczył ją włoski psychiatra, Andrea Dotti. Wyszła za mąż za psychiatrę, urodziła drugiego syna, Luca. Ale po 13 latach związek rozpadł się z powodu niewierności małżonka.

Kliknij i zobacz więcej!

Audrey później już nie wyszła za mąż, ale przez długi czas była w związku z aktorem Robertem Woldersem, z którym mieszkała przez ponad dziesięć lat, aż do śmierci.

Porzuciła pracę na rzecz dobroczynności

Kliknij i zobacz więcej!

Hepburn przeszła na emeryturę po filmie „Doczekać zmroku z 1967 roku, pomimo jej piątej (i ostatniej) nominacji do Oscara. Chociaż Audrey kilkakrotnie wracała na ekran, była zdeterminowana, by pracować w misjach humanitarnych. W 1988 roku została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
Ostatnie lata życia spędziła w Somalii, Etiopii i Bangladeszu. Hepburn argumentowała, że po drugiej wojnie światowej to wysiłki organizacji pomocowych ONZ pomogły jej i innym dzieciom w Holandii, i chciała spłacić ten dług wdzięczności.

Rak

Kliknij i zobacz więcej!

Wyjazd do Somalii i Kenii w dniach 19-24 września 1992 r. był jej ostatnim. Podczas podróży aktorka zaczęła odczuwać bóle brzucha. Lekarze w Afryce nie byli w stanie postawić diagnozy i zasugerowali jej przerwanie podróży. Audrey odmówiła.
W październiku zdiagnozowano guz w okrężnicy. Przeszła operację i lekarze liczyli na jej wyzdrowienie, ale wyniki były rozczarowujące. Ostatnie święta Bożego Narodzenia spędziła z dziećmi i nazwała ten okres najszczęśliwszym w swoim życiu. Zmarła w 1993 roku w wieku 64 lat.

Brat przeciwko bratu

Kliknij i zobacz więcej!

Po śmierci Audrey jej dwaj synowie - Luca Dotti i Sean Ferrer - wytoczyli proces o dobytek po matce. W 2015 roku spotkali się w sądzie, próbując ustalić, kto jest właścicielem jej ubrań, biżuterii, scenariuszy, kostiumów i nagród. Sędzia próbował uczciwie podzielić spadek, ale w 2017 roku Luca i Sean ponownie zaczęli się sądzić.
2

Oglądany: 32174x | Komentarzy: 12 | Okejek: 129 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało