Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Dlaczego polski reaktor atomowy MARIA ma koło ratunkowe?

37 540  
277   52  
Mało kto wie, że w Polsce, zaledwie 25 km od centrum Warszawy, od 1974 roku działa doświadczalno-produkcyjny reaktor atomowy. Mieści się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Tak wygląda z zewnątrz


Polski reaktor Maria jest silnym źródłem promieniowania neutronowego, wykorzystywanym do napromieniania minerałów. Reaktor MARIA jest jednym z siedmiu na świecie, które produkują radioizotopy znajdujące zastosowanie w medycynie. W ciągu tygodnia wytwarza materiały dla 100 000 pacjentów na całym świecie.

A tak wygląda w środku


Czujni internauci na jednym ze zdjęć wychwycili bardzo dziwny przedmiot kojarzący się raczej ze statkiem niż reaktorem atomowym. To właśnie to koło ratunkowo. To nie jest miejsce do robienia dowcipów, więc dlaczego ktoś je tam wstawił?

Polski reaktor Maria jest reaktorem basenowym – rdzeń reaktora jest zanurzony w basenie z wodą o głębokości 7 metrów i pojemności 250 000 litrów. Basen reaktora połączony jest z przechowalnikiem wypalonego paliwa oraz z komorą gorącą, w której można wyciągnąć materiał promieniotwórczy z wody. Aby wszystko było zgodnie z prawem, taki duży basen musi być wyposażony w koło ratunkowe, na wypadek gdyby jakiś nieszczęśnik wpadł do wody i nie umiał pływać. Koło ratunkowe na szczęście nigdy nie zostało użyte.

Woda w reaktorze Maria pełni trzy funkcje:
  • Odprowadza ciepło
  • Chroni przed promieniowaniem neutronowym
  • Jest moderatorem neutronów (tzn. spowalnia je do takiej prędkości, aby były w stanie rozszczepić kolejne atomy uranu).
Możliwe jest zwiedzanie reaktora Maria. Przez szklaną szybę zwiedzający mogą zobaczyć pręty paliwowe zanurzone w wodzie, a także magiczną niebieską poświatę dookoła nich - promieniowanie Czerenkowa. Bogato wyposażony ośrodek edukacyjny NCBJ prowadzi zajęcia dla zainteresowanych.

Więcej na temat reaktora MARIA na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=JSgyYTqTKvE
Często można spotkać się z obawami, że budowa reaktora powoduje spadek cen mieszkań i gruntów. Reaktor Maria dowodzi, że tak nie jest. Mieszkania w Warszawie są najdroższe w Polsce, a przeprowadzając się do Warszawy, mało kto bierze pod uwagę bliską obecność reaktora jądrowego.

Zapraszamy do grupy ZIELONY ATOM na Facebooku, gdzie walczymy z mitami na temat energii jądrowej.
3

Oglądany: 37540x | Komentarzy: 52 | Okejek: 277 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało