Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

CV kreatywne - dla kogo?

CV, czyli inaczej curriculum vitae. Tak naprawdę słowo to pochodzi z języka łacińskiego. Co oznacza? W dosłownym tłumaczeniu jest to najzwyczajniej w świecie ,,przebieg życia". Dlaczego w ogóle pisze się taki CV? Czy istnieją odpowiednie kreatory, które mogą pomóc w napisaniu tego dokumentu? Warto także poznać kilka zasad, którymi należy kierować się podczas pisania CV.

Sens pisania CV

CV tworzy się po to, aby przedstawić zarys kariery zawodowej. Taki dokument umożliwia podejmowanie pracy, gdyż pracodawca w pierwszej kolejności zwraca uwagę na poprzednie miejsca pracy osoby ubiegającej się o posadę. Dokument ten powstaje głównie po to, aby przedstawić wszelkie osiągnięcia zawodowe czy zdobyte stopnie naukowe. Bardzo często do CV dołączany jest list motywacyjny, który również należy stworzyć we właściwy sposób.

Jak napisać CV?

Aby CV mogło spełniać swoją role, powinno być napisane we właściwy sposób. Przed przystąpieniem do pisania CV warto przygotować sobie wszystkie niezbędne informacje, które mogą okazać się potrzebne. Oczywiście dane osobowe, numer dowodów, adres skrzynki mailowej. Oczywiście w takim CV musi znaleźć się szczegółowo opisana kariera zawodowa. Obecnie panuje zasada, że CV lepiej jest pisać na komputerze. Odręcznie napisane nie prezentuje się dobrze i może sprawić, że pracodawca nie będzie brał na poważnie kandydatury osoby. Dlatego dobrze jest wydrukować je i dostarczyć niepogniecione i czyste. To będzie świadczyło o podejściu osoby zainteresowanej posadą. W lewym górnym roku dobrze jest umieścić swoje zdjęcie i podstawowe dane osobowe. Kolejnym etapem jest przedstawienie historii swojej kariery. Najlepiej w podpunktach wymieniać po kolei wszystkie posady i stanowiska, na jakich się pracowało. Warto także podawać przy tym daty. Oczywiście niezbędnym elementem jest także przedstawienie swojego wykształcenia. Jest to coś, czym można bez problemu się pochwalić. Warto wspomnieć nawet o szkole podstawowej, jaką się ukończyło. Języki obce to kolejna rzecz, która powinna się znaleźć w CV. Obecnie posługiwanie się innym językiem jest naprawdę cenione wśród pracodawców. Warto zatem napisać, jakie języki obce są znane i na jakim poziomie. Niezbędne będzie także określenie umiejętności i zainteresowań. Obsługa komputera, posiadanie prawo jazdy kategorii B czy obsługa kasy fiskalnej to chyba najczęściej podawane umiejętności, które są naprawdę pomocne.


Generator CV - kreator cv

W Internecie znaleźć można naprawdę wszystko. I podobnie sprawa wygląda podczas pisania CV. Znaleźć można naprawdę dobre programy, które wyposażone są w gotowe wzory CV. Jest to tak zwany Banana cv kreator, który znacznie ułatwia sprawę. Jedyne co trzeba zrobić, to wprowadzić swoje dane osobowe do programu, który umieści je w odpowiednich miejscach, sformatuje tekst i poprawi wygląd. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie jest konieczne tworzenie całego cv od podstaw. Wykonane w ten sposób cv nazywane jest czasem jako kreatywne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż bardzo często programy takie tworzą cv w taki sposób, że dodają najróżniejsze grafiki, które mają na celu poprawić estetyczny wygląd. Jednak dzieje się wręcz na odwrót, gdyż cv przestaje być cennym nośnikiem informacji, a graficznym przedstawieniem danych. Takie cv raczej nie są dobrym pomysłem. Można je wykorzystywać w ewentualnych pracach na potrzeby szkolne. Takie kreatory mogą jednak przydać się osobom, które nie mają pojęcia w jaki sposób zabrać się do pisania CV.

Jak napisać list motywacyjny?

CV jest wręcz konieczne, jednak list motywacyjny nie zawsze jest wymagany. Dlaczego tak się dzieje? Otóż bardzo często jest on napisany w niewłaściwy sposób, dlatego może nie wywołać dobrego wrażenia na pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie wymaga listu, to lepiej z niego zrezygnować. Jednak jeśli już będzie on wymagany, to dobrze wiedzieć, w jaki sposób go napisać. W jakim celu pisze się taki list? Przede wszystkim w takim liście umieszcza się argumenty, które mają na celu przekonanie pracodawcy do zatrudnienia osoby zainteresowanej. Przede wszystkim na początku listu trzeba umieścić zwrot do pracodawcy. Warto wspomnieć także o tym, skąd kandydat zdobył informację o wolnej posadzie. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, dlaczego wybór padł akurat na tą spółkę. Na końcu dobrze jest umieścić podpis i zwroty grzecznościowe.
Napisanie dobrego CV może pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą pomóc stworzyć wartościowy dokument. Jeśli list motywacyjny nie jest wymagany, to lepiej nie być nadgorliwym i zrezygnować z napisania go.

Oglądany: 109x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało