Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCLXXXI - To jest właśnie Kiepskich świat...

91 599  
614   71  
W dzisiejszym odcinku zajrzymy na Comic-Con do San Diego, poznacie historię pierwszego zamachu z wykorzystaniem samochodu pułapki w historii Szwecji oraz przedstawimy wam dwie ciekawe fotografie z letnich igrzysk olimpijskich w Rzymie...

#1. Po raz pierwszy fani komiksów na Comic-Con w San Diego wzięli udział w Maskaradzie, konkursie na najlepsze przebranie, 1974 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Fabryka Siemens, Norymberga, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Elizabeth Taylor z mężem Michaelem Toddem i trójką dzieci. W ramionach aktorki córka Liza, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Elizabeth Taylor aż ośmiokrotnie wychodziła za maż. Synowie Michael i Christopher (na fotografii powyżej) są owocem jej drugiego związku z Michaelem Wildingiem. 2 lutego 1957 roku Taylor wyszła za mąż za producenta filmowego Mike'a Todda. Jego nagła śmierć 22 marca 1958 roku w wypadku samolotowym wpędziła aktorkę w depresję.
Z depresji wyleczyła się jednak dość szybko i już 12 maja 1959 roku stanęła po raz czwarty na ślubnym kobiercu, poślubiając Eddiego Fishera, znanego amerykańskiego wokalistę i aktora.

#4. Rammstein, 1994 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Księżniczka Tatiana w otoczeniu żołnierzy, 1913 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzona w 1897 roku Tatiana była drugą córką cesarza Mikołaja II i cesarzowej Aleksandry Fiodorownej. Została nazwana na cześć męczennicy Tatiany.
W czasie I wojny światowej księżniczka była honorowym przewodniczącym „Komitetu Tatiana” - organizacji zajmującej się pomocą uchodźcom i innym osobom poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Wraz ze swoją matką (cesarzową) i starszą siostrą Olgą regularnie pracowała w szpitalach i przytułkach. W czasie wojny, po zdaniu egzaminów pielęgniarskich, starsze księżniczki pracowały w szpitalu, wykazując całkowite poświęcenie dla swojej pracy. Zginęła wraz z całą swoją rodziną z rąk bolszewików 17 lipca 1918 roku.

#6. Po pobiciu młodego Petera Yew mieszkańcy Chinatown zbierają się przed Sądem Najwyższym Nowego Jorku, protestując przeciwko brutalności policji, 19 maja 1975 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

19 maja 1975 roku praktycznie każdy sklep i fabryka w nowojorskiej dzielnicy Chinatown był zamknięty, a na oknach i drzwiach widniał napis „Zamknięte w ramach protestu przeciwko brutalności policji”.
W kwietniu 1975 roku Peter Yew, młody Amerykanin pochodzenia chińskiego mieszkający w nowojorskiej dzielnicy Chinatown, poprosił policję o zaprzestanie bicia piętnastolatka, którego zatrzymali za wykroczenia drogowe. W "podzięce" za zwrócenie im uwagi Yew został brutalnie pobity na miejscu, zabrany na komisariat, rozebrany, pobity ponownie i aresztowany pod zarzutem stawiania oporu podczas aresztowania oraz napaści na funkcjonariusza policji.
Jego pobicie było ostatnią kroplą, która przelała czarę goryczy bardzo licznej społeczności Chinatown. Mieszkańcy wyszli na ulice, by walczyć przeciwko atakom policji, łapówkarstwu i brutalności wymierzonej w ich społeczność. Zjednoczyli się i zażądali oddalenia wszystkich zarzutów stawianych Yew, zakończenia dyskryminacji społeczności chińskiej w zakresie zatrudnienia, mieszkalnictwa, edukacji, opieki zdrowotnej i wszystkich innych usług socjalnych.

#7. Australijska modelka podczas sesji zdjęciowej w momencie zderzenia samolotu z pierwszą z bliźniaczych wież. Nowy Jork. USA, 11 września 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Donald Trump i Macaulay Culkin na ceremonii zapalenia bożonarodzeniowej choinki w hotelu Plaza. Nowy Jork, USA. 5 grudnia 1991 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Donald Trump nabył Hotel Plaza w 1988 roku za 407 milionów dolarów (równowartość obecnie około 816 000 000 dolarów). Zgodził się na filmowanie w hotelu scen do filmu Kevin sam w Nowym Jorku pod warunkiem, że sam będzie mógł pojawić się w filmie.

#9. Paul McCartney i John Lennon na nartach w Austrii, 1965 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Ernest Hemingway, Inge Schoenthal i rybak Gregorio Fuentes z marlinem. Kuba, 1953 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Wybuch pierwszej bomby podłożonej w samochodzie na terenie Szwecji, 1926 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W nocy z 12 na 13 marca 1926 roku od potężnego wybuchu zadrżały w posadach domy na sztok­holmskiej wyspie Kungsholmen. W pobliżu posesji Piperska Muren, głównej kwatery kilku masońskich loży, eksplodowała taksówka. Samochód uległ całkowitemu zniszczeniu i jego pasażer, dyrektor Sixten Flyborg zginął na miejscu. Szofer natomiast, Wilhelm Strömberg, jakimś cudem przeżył.
Dawne samochody były produkowane naprawdę porządnie i tylko potężnej konstrukcji auta zawdzięczał Strömberg swoje życie. Przednia część taksówki przejechała jeszcze nawet parę metrów na dwóch kołach. Finalnie jednak Strömberg uznał swoją taksówkarską karierę za zakończoną.
Już po paru godzinach aresztowano wspólnika dyrektora Flyborga, niejakiego Erika von Arbin. Po tygodniu przyznał on, że tejże nocy umieścił siedem kilo dynamitu pod tylną częścią taksówki, gdy stała ona na rogu ulic Kungsholms hamnplan oraz Norr Mälarstrand. Ładunek zaopatrzył w długi lont, dzięki któremu bomba wybuchła dopiero na ulicy Pipersgatan. Części ciała dyrektora Flyborg odnajdywano w promieniu kilkudziesięciu metrów.

#12. Uniformy stewardes Air Canada, lata 70. XX w.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Ślub Brada Pitta i Jennifer Aniston, czerwiec 2000 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Car Mikołaj II na statku wraz ze swoim kuzynem Wilhelmem II Hohenzollernem - ostatnim niemieckim cesarzem i królem Prus, 1905 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Rzym w 1871 roku, kiedy stał się stolicą Włoch.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Eli Cohen, izraelski szpieg o pseudonimie Operative 88 i Menasze na prowizorycznie skonstruowanej szubienicy, 19 maja 1965 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Był jednym z najskuteczniejszych agentów wywiadowczych, najpierw Amanu, następnie Mosadu. Działał pod przykrywką jako Kamel Amin Tabet i spenetrował najwyższe władze syryjskie – cywilne i wojskowe – przekazując władzom swojego kraju niezwykle cenne informacje wywiadowcze.
Aresztowano go najprawdopodobniej 18 stycznia 1965 roku w Damaszku, stolicy Syrii. Po kilku dniach tortur postawiono przed trybunałem wojskowym i przedstawiono mu zarzut szpiegostwa. 31 marca 1965 roku specjalny sąd wojskowy w Damaszku skazał go na karę śmierci, a wyrok podano do wiadomości publicznej 8 maja.
Rząd Izraela próbował za pośrednictwem Francji wykupić Cohena za milion dolarów i uwolnienie 11 pojmanych szpiegów, co spotkało się z odmową Syryjczyków. O uwolnienie Cohena apelował nawet papież Paweł VI.
Skazany wyraził życzenie napisania listu do rodziny i spotkania z rabinem, na co wyrażono zgodę. W krótkim liście prosił swoją żonę o wybaczenie, modlitwę, zapewnienie dobrego wykształcenia ich dzieciom oraz ponowne zamążpójście, by dzieci miały ojca.
Eli Cohen został powieszony publicznie w nocy z 18 na 19 maja 1965 roku na placu Marjeh (Męczenników) w centrum Damaszku, przy aplauzie dziesięciotysięcznego tłumu. Do ciała przyczepiono dużą płachtę z wypisanym wyrokiem. Jego egzekucję relacjonowała na żywo telewizja syryjska. Prawdopodobnie stracono także ok. 17 oficerów armii syryjskiej, którzy utrzymywali z Cohenem najbliższe kontakty.
Do dnia dzisiejszego strona syryjska nie wydała ciała Cohena jego krewnym.

#17. Muhammad Ali (wówczas jeszcze Cassius Clay) wybiera nową parę butów. Rzym, 6 września 1960 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Uznawany za jednego z najlepszych bokserów na świecie na szyi ma złoty medal. Zdobył go dzień wcześniej podczas XVII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbiły się w stolicy
Włoch. W decydującej, finałowej walce bokserskiej w wadze półciężkiej, pokonał na punkty (5-0) polskiego reprezentanta Zbigniewa Pietrzykowskiego.

#18. Zapaśnicy walczący w stylu klasycznym toczą swój pojedynek w ruinach Bazyliki Maksencjusza na Forum Romanum podczas XVII Letnich Igrzysk Olimpijskich, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Załoga HMS Aragon, fotografia wykonana około 1913-1914 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

HMT Aragon, pierwotnie RMS Aragon, był transatlantyckim statkiem pocztowym Royal Mail o pojemności 9588 GRT. Został zbudowany w Belfaście w Irlandii w 1905 roku i był pierwszym z floty Royal Mail Steam Packet Company, który obsługiwał regularne trasy między portami Southampton i południowoamerykańskimi, m.in. Buenos Aires.
W 1913 roku Aragon stał się pierwszym współczesnym brytyjskim uzbrojonym statkiem handlowym. Podczas I wojny światowej służył jako okręt wojskowy. W 1915 roku brał udział w bitwie o Gallipoli - największej operacji desantowej wielkiej wojny. Dwa lata później niemiecki okręt podwodny zatopił go na Morzu Śródziemnym, zabijając 610 członków załogi.

#20. Zdjęcie z planu jednego z pierwszych odcinków Świata według Kiepskich z 1999 roku, jeszcze w prawdziwej kamienicy na Podwalu we Wrocławiu. Fotografia z archiwum Janusza Sadzy, głównego pomysłodawcy serialu, a także współscenarzysty 41 odcinków.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 91599x | Komentarzy: 71 | Okejek: 614 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.06

07.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało