Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXX - Maria Felix zwana meksykańską Marilyn Monroe

93 295  
468   81  
Nasz wehikuł czasu zatrzyma się tym razem pod pomnikiem Weteranów Wojny w Wietnamie, opowiemy wam historię nieszczęśliwej miłości rosyjsko-francuskiej pary oraz pokażemy wam fotografię wykonaną 62 dni przed bardzo ważnym wydarzeniem w historii informatyki...

#1. Włoscy cywile reagują śmiechem i rozbawieniem na wiadomość o śmierci cesarza austro-węgierskiego Franciszka Józefa w 1916 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

To właśnie cesarz Franciszek Józef I w 1908 roku zarządził aneksję Bośni i Hercegowiny, co finalnie doprowadziło do zaostrzenia sytuacji na Bałkanach. Sześć lat później, 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie zabity został następca tronu Franciszek Ferdynand. 28 lipca Austria wypowiedziała Serbii wojnę. Doprowadziło to do wybuchu I wojny światowej. Informację o wybuchu wojny cesarz przekazał swoim poddanym w proklamacji „Do Moich Ludów”.
Franciszek Józef zdawał sobie sprawę, że wojna źle rokuje dla monarchii Habsburgów i podobno tuż przed śmiercią zamierzał zawrzeć z państwami Trójporozumienia pokój za wszelką cenę. Powiedział, że monarchia idzie na dno, ale przynajmniej z honorem. Jednym z ostatnich dokumentów, jakie podpisał, był akt 5 listopada, powołujący samodzielne państwo polskie pod patronatem Niemiec i Austro-Węgier.

#2. Członkowie American League Against War and Facism (amerykańska liga przeciwko wojnie i faszyzmowi) protestują przed włoską ambasadą w Nowym Jorku przeciwko agresji armii włoskiej na Etiopię, 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Protestujemy przeciwko morderstwom popełnianym przez wojska faszystowskie w Addis Abebie..

#3. Madonna i Sean Penn w dniu ślubu, 16 sierpnia 1985 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Małżeństwo Penna i Madonny przetrwało na papierze prawie 4 lata. Pobrali się w dniu 27 urodzin wokalistki i dzień przed urodzinami 25-letniego aktora.

#4. Akrobatka Betty Fox skacze na skakance wysoko ponad ulicą miasta Chicago, 1949 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Kobieta i weteran podczas inauguracji pomnika Weteranów Wojny w Wietnamie, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na transparencie:
Jestem weteranem wojny w Wietnamie. Podoba mi się ten pomnik. Jeżeli sprawi on, że jeszcze trudniej będzie wam wysyłać ludzi na wojnę... to podoba mi się on jeszcze bardziej.

#6. Wiceprezydent Lyndon B. Johnson zostaje zaprzysiężony na prezydenta USA przez sędzinę Sarah T. Hughes na pokładzie samolotu Air Force One na lotnisku Love Field, dokładnie dwie godziny i osiem minut po zabójstwie Johna F. Kennedy'ego. Jackie Kennedy stoi po jego lewej stronie wciąż w poplamionym krwią męża płaszczu. Dallas, Teksas, Stany Zjednoczone. 22 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Tłum ludzi, który zebrał się naprzeciwko Więzienia Stanowego Florydy, nieopodal miasta Starke w hrabstwie Bradford, okazuje swoją radość z faktu, że kilka chwil wcześniej, o godzinie 7:06 24 stycznia 1989 roku, na krześle elektrycznym zwanym "Old Sparky" stracony został morderca Ted Bundy.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na kurtce: "Bundy BBQ".

#8. Pracownice w zbrojeniowi w Chilwell, Nottinghamshire, Wielka Brytania, lipiec 1917 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Młodzi radzieccy chłopcy ze zdobytą niemiecką bronią po bitwie pod Stalingradem. Luty 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Maria Felix, fotografia wykonana w latach 40. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Wystąpiła w sumie w 47 filmach. Była najsłynniejszą aktorką złotej ery meksykańskiej kinematografii. W swojej ojczyźnie cieszyła się statusem i uznaniem porównywalnym do tego, który otaczał Marilyn Monroe w USA.
Nigdy nie nauczyła się angielskiego, dlatego pozostała znana przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej. Jednak jej sława dotarła do Europy, chociaż nie wszyscy piali z zachwytu na widok pięknej Meksykanki.
Recenzując jeden z jej filmów, Marek Hłasko pisał:
Pewnym osiągnięciem technicznym w tym filmie jest gra Marii Felix: obliczyłem, że podczas dwugodzinnej projekcji płacze ona około czterdziestu razy; to nie kobieta - to jest, jak by powiedzieli panowie z Targówka - "wodotrysk Niagara".

#11. Władimir Wysocki i Marina Vlady podczas sesji zdjęciowej, 1975 r.

Kliknij i zobacz więcej!

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Poznali się w 1967 roku w Moskwie. 29-letnia Marina, francuska gwiazda filmowa o rosyjskich korzeniach, przyjechała, by zobaczyć spektakl Teatru na Tagance, w którym grał jej rówieśnik Wysocki, obiecujący aktor i charyzmatyczny pieśniarz. I choć wówczas spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz, Wołodia zakochał się w niej wcześniej - w chwili kiedy zobaczył ją w filmie "Czarownica" (1956).
- Ona będzie moja - stwierdził z przekonaniem.
Ona dla niego zostawiła męża i trójkę dzieci. Druga żona rozwiodła się z Wysockim, ale nie z powodu jego niewierności, ale z powodu jego alkoholowego nałogu. Vlady o tym wówczas jeszcze nie wiedziała i 1 grudnia 1970 wzięli ślub.
Przez 10 lat święcili triumfy na estradzie i przez 10 lat Marina próbowała wyrwać Władimira z nałogu. Robiła wszystko, by ocalić Wołodię od samozniszczenia. Jednak on miał to za nic. Zabiegała o leczenie, załatwiała esperal i walczyła o każdy kolejny dzień jego życia. Robiła awantury, groziła rozwodem, ale zawsze do niego wracała. Nawet gdy wyrzucał ją z domu, by opróżnić kolejną butelkę wódki. Wybaczała, gdy znikał i musiała wyciągać go z podejrzanych spelun.
Niestety, artysta zmarł w wieku 42 lat w 1980 roku.

#12. Irlandzka modelka Ann Gunning w pałacu w Jaipur w Indiach, 1956 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Leonardo DiCaprio i Kate Winslet na planie filmu Titanic, 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Mężczyzna gra na zdewastowanym fortepianie, podczas gry inni grabią cenne rzeczy z pałacu Saddama Husajna, Irak, 3 maja 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KC KPZR) Leonid Breżniew w aquadisco, 1978 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Automat do sprzedaży jaj kurzych, USA, 1955 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Bill Gates trzyma w ręku dysk CD z systemem Windows XP obok licznika pokazującego liczbę dni do jego oficjalnego wydania, Redmond, 24 sierpnia 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Sigourney Weaver ze swoim ojcem Sylvestrem Weaverem na balu gubernatora po rozdaniu Oscarów 29 marca 1989.

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas 61. ceremonii wręczenia Oscarów Sigourney Weaver była dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Filmowej - w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa (za film Goryle we mgle) oraz w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa (Pracująca dziewczyna). Ostatecznie nie zdobyła żadnej statuetki.

#19. Charlie Chaplin przeprowadza wywiad z młodym aktorem wodewilowym, który był potencjalnym kandydatem do udziału w filmie "Brzdąc", Los Angeles, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. 27 stycznia 1945 roku, żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy Konzentrationslager Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli.

Kliknij i zobacz więcej!

17 stycznia 1945 roku odbył się w KL Auschwitz ostatni apel generalny 67 012 (!) więźniarek i więźniów. Bezpośrednio po nim, na rozkaz wyższego dowódcy Schutzstaffel i policji we Wrocławiu, Obergruppenfuehrera SS Schmausera, rozpoczęto ostateczne przesiedlenie więźniów, czyli tak zwane marsze śmierci do obozów w głębi Rzeszy. Główny marsz odbywał się na trasie Oświęcim – Wodzisław Śląski (63 km). 22 stycznia transport dotarł do stacji kolejowej Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego). Tam, przy panującym ostrym mrozie, dosłownie upchnięto więźniów w otwartych węglowych wagonach kolejowych, które odjechały w kierunku Austrii i Niemiec.
W obozie zostało ponad 9 tysięcy więźniów, w tym około 500 dzieci – wszyscy mieli zostać zgładzeni. Jednakże w tamtej chwili niemieckie władze obozowe miały inne priorytety. Od 18 do 27 stycznia masowo palono obozowe akta, 20 stycznia wysadzono krematoria II i III, a 26 stycznia – krematorium V. 23 stycznia podpalono tak zwaną Kanadę II, czyli kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom.
Jako pierwsi do obozu dotarli 27 stycznia żołnierze 454 Pułku Strzeleckiego z 100 Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej z 60 Armii 1 Frontu Ukraińskiego. W obozach Auschwitz, Birkenau, Monowitz i podobozach doczekało wyzwolenia łącznie około 7,5 tysiąca więźniów. Część z nich - ci, którzy byli w lepszej kondycji fizycznej - tuż po wyzwoleniu odeszła do swych domów. Pozostali zostali umieszczeni w prowizorycznych szpitalach zorganizowanych na terenie obozu. Część chorych przeniesiono do szpitali w Krakowie. Mimo intensywnej opieki, około 600 byłych więźniów zmarło w przeciągu dwóch miesięcy od wyzwolenia.

W poprzedniej części
2

Oglądany: 93295x | Komentarzy: 81 | Okejek: 468 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało