Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXVII - Jak piękna była piękna Carla Bruni?

99 212  
487   54  
Dzisiejszą podróż w czasie rozpoczniemy w małym miasteczku w stanie Utah, gdzie grasował seryjny morderca. Dowiemy się także czym wsławiła się Simone Segouin oraz kto odwiedził rannych Amerykanów na Guadalcanal w grudniu 1942 roku.

#1. Seryjny morderca Ted Bundy (drugi od prawej) stoi w szeregu podczas identyfikacji w Departamencie Policji w Murray, gdzie został zidentyfikowany przez Carol DaRonch jako jej porywacz, stan Utah, USA, 2 października 1975 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Lata zbrodniczej działalności Teda Bundy'ego przypadają na okres 1974-1978. Wówczas to dokonał co najmniej 30 zabójstw, z czego zidentyfikowano 20 ofiar. Być może liczba zamordowanych kobiet jest większa, ale tylko do takiej przyznał się Budny. Został skazany w 1979 roku na karę śmierci. Wielokrotnie odwoływał się od wyroku i obiecywał nowe informacje w śledztwie, ujawnienie gdzie ukrył ciała innych zamordowanych ofiar w zamian za wyrok dożywotniego więzienia. Wyrok wykonano w więzieniu na Florydzie 24 stycznia 1989 roku na krześle elektrycznym "Old Sparky".

#2. Michelin Man stoi obok samochodu reklamowego używanego w Santa Clara w 1926 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Simone Segouin (pseudonim Nicole Minet) - francuska nastolatka, która walczyła na froncie przeciwko niemieckim okupantom i pomogła wyzwolić historyczne miasto Chartres. Po zakończeniu wojny Simone została awansowana do stopnia porucznika i uhonorowana prestiżowym odznaczeniem Croix de Guerre (Krzyż Wojenny). Fotografia wykonana w 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Simone pochodziła z rodziny rolniczej (miała trzech braci). Jej ojciec, radny miejski, zaangażował się w ruch oporu. Dzięki niemu Simone została krawcową, co uratowało ją przed wpisaniem do niemieckiej ewidencji wiejskich dziewcząt, których poszukiwano do pracy na rzecz Rzeszy. W trakcie II wojny, pod hitlerowską okupacją, zaczęła działać w młodzieżowej grupie zajmującej się kolportażem propagandowych ulotek antynazistowskich. Wzięła udział m.in. w wyzwoleniu Chartres 23 sierpnia 1944 roku, gdzie wzięła do niewoli 25 żołnierzy niemieckich. Dwa dni później jej dwudziestoosobowy oddział partyzancki wszedł do wyzwolonego Paryża.

#4. Były gubernator Nowego Jorku Alfred E. Smith, jego rodzina i inni notable podczas ceremonii otwarcia Empire State Building, 1931

Kliknij i zobacz więcej!

Budowa budynku została przyspieszona, żeby mógł on jak najszybciej przejąć tytuł najwyższego na świecie, od znajdującego się nieopodal Chrysler Building, który dumnie nosił to miano zaledwie od paru miesięcy. Oficjalnie jego wysokość wynosi 443,2 metry, a 381 metrów do poziomu dachu.
Empire State Building został otwarty oficjalnie 1 maja 1931 roku. Dokonał tego zdalnie przebywający w Waszyngtonie Herbert Hoover, 31. prezydent Stanów Zjednoczonych, wciskając przycisk zapalający światła budynku. Nastąpiło to dokładnie 410 dni po rozpoczęciu budowy.
Od dnia otwarcia do lat czterdziestych duża część powierzchni biurowej budynku nie była wykorzystywana. Z powodu braku dzierżawców budynek zaczęto nazywać Empty State Building.
28 lipca 1945 roku w budynek uderzył samolot bombowy B-25D Mitchell. Bombowiec leciał do Newark w stanie New Jersey. Przyczyną wypadku była bardzo gęsta mgła nad Nowym Jorkiem. Pilot zszedł niżej, próbując odzyskać kontakt wzrokowy z ziemią. Zbyt późno dostrzegł wieżowiec i nie miał szans uniknąć zderzenia. Samolot uderzył na wysokości 78. i 79. piętra, 295 metrów nad ziemią. W wyniku uderzenia powstała dziura o wymiarach 5 na 6 metrów. Siła uderzenia była tak wielka, że jeden z silników przebił budynek na wylot i spadł na ulicę po drugiej stronie. Śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych, szkody wyceniono na milion dolarów. Po tej katastrofie zabroniono lotów samolotowych nad Nowym Jorkiem na wysokości mniejszej niż 760 metrów.
Dokładnie 30 osób popełniło samobójstwo skacząc z Empire State Building. Ostatnim był pewien prawnik, który 13 kwietnia 2007 roku w piątek wyskoczył z 69. piętra.

#5. Włoskie czarne koszule maszerują pod Pałacem Królewskim podczas tzw. „Marszu na Rzym”, początku rządów faszystów we Włoszech. Rzym, 28 października 1922 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Marsz na Rzym to określenie faszystowskiego zamachu stanu w 1922 roku, w wyniku którego we Włoszech zdobył władzę Benito Mussolini. Zamach miał miejsce w dniach 27–29 października 1922 roku.
Sam Mussolini nie brał udziału w zamachu, ale pozostał w Mediolanie, czekając tam na jego rezultaty. Gdy rozpoczął się „marsz na Rzym”, zbliżające się do stolicy oddziały Czarnych Koszul skłoniły rząd do przygotowania dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego. Dekret ten nie został jednak wprowadzony w życie, ponieważ król Wiktor Emanuel III odmówił jego podpisania. 28 października król przekazał władzę Mussoliniemu.
W samym marszu wzięło udział mniej niż 30 tys. osób, ale monarcha obawiał się wybuchu wojny domowej. Dzień później, 29 X Benito Mussolini otrzymał misję utworzenia rządu. Pełną dyktaturę wprowadził półtora roku później, gdy w czerwcu 1924 roku zamordowano jego głównego krytyka i opozycjonistę, 39-letniego Giacomo Matteottiego.

#6. Święty Mikołaj odwiedza rannych żołnierzy amerykańskich na wyspie Guadalcanal, grudzień 1942 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Propaganda antybrytyjska, Japonia, 1941 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Ośmioro dzieci Josepha Patricka Kennedy'ego i Rose Kennedy (z domu Fitzgerald), Hyannis Port, 1928 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Od lewej: Jean (ur. 1928), Robert (1925 - prokurator generalny Stanów Zjednoczonych w latach 1961–1964, zastrzelony w Los Angeles w 1968 roku), Patricia (1924), Eunice (1921), Kathleen (1920), Rosemary (1918 - najmroczniejszy sekret Kennedych), John Fitzgerald Kennedy (prezydent USA w latach 1961-193, zastrzelony w Dallas 22 listopada 1963 roku) i Joseph P. Kennedy Jr (pilot w czasie II wojny światowej, zginął nad Suffolk 12 sierpnia 1944 roku).
Na zdjęciu nie ma Teda Kennedy'ego, dziewiątego dziecka państwa Kennedych, który przyszedł na świat w 1932 roku.

#9. Ceremonia upamiętniająca ukończenie Pierwszej Kolei Transkontynentalnej, która odbyła się w Promontory Summit na terytorium Utah, 10 maja 1869 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W Promontory Summit spotkały się tory kolejowe należące do wschodnich Stanów Zjednoczonych z Kalifornią oraz sieć kolejowa z wybrzeża Oceanu Spokojnego. Linia powstała przez połączenie pierwotnie konkurencyjnych przedsięwzięć prowadzonych przez Central Pacific Railroad i Union Pacific Railroad.

#10. Południowowietnamski T-28 Trojan zrzuca napalm na pozycję wojsk Wietkongu. Wojna w Wietnamie, 1 stycznia 1962 roku. Zdjęcie wykonane przez Larry'ego Barrowsa

Kliknij i zobacz więcej!

Amerykańskie samoloty treningowe z silnikiem tłokowym T-28 Trojan używane były w latach 50. i 60. XX wieku przez wojska amerykańskie, a także Siły Powietrzne Republiki Wietnamu Południowego, Siły Powietrzne Konga, Siły Powietrzne Królestwa Laosu, Francuskie Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną Argentyny, Tajlandzkie Siły Powietrzne oraz Filipińskie Siły Powietrzne.

#11. Ian Gillan (wokalista Deep Purple) i jego żona Bron w tradycyjnych gruzińskich strojach podczas ceremonii odnowienia przysięgi ślubnej, Tbilisi, 1990 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Frank Foss pokonuje poprzeczkę na wysokości 4,09 metra, zdobywając tytuł mistrza olimpijskiego podczas Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii, przy okazji ustanawiając nowy rekord świata, 19 kwietnia 1920 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Osama bin Laden (klęczący drugi od lewej) podczas treningu judo w Arabii Saudyjskiej, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Dustin Hoffman na planie Tootsie, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Aktywiści szerzący wiedzę o Hołodomorze, Wielkim Głodzie na Ukrainie, są atakowani przez zwolenników i sympatyków komunistów. Chicago, 17 grudnia 1933 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Carla Bruni, gwiazda wybiegów dla modelek lat 90., wokalistka oraz żona byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, lata 90. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Mustafa Kemal Atatürk, turecki polityk, wojskowy, Mareşal (Marszałek Turcji), mąż stanu, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji, na ślubie swojej adoptowanej córki Nebile, 17 kwietnia 1929 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Mustafa Kemal Ataturk oprócz tego, że był genialnym wodzem oraz politykiem był także bardzo rodzinnym człowiekiem. Adoptował trzynaścioro dzieci: chłopca i dwanaście dziewcząt. Spośród nich najbardziej znana jest Sabiha Gökçen, pierwsza kobieta pilot w Turcji i pierwsza na świecie kobieta, która została pilotem myśliwca

#18. Rosyjski rewolucjonista polskiego pochodzenia, założyciel i szef Czeka (tajnej policji w Rosji sowieckiej) Feliks Dzierżyński z żoną Zofią (z domu Muszkat) i ukochanym synem Janem w Lugano. Szwajcaria, październik 1918.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Zdjęcie zespołu Rideau Hall Rebels, jednej z pierwszych amatorskich drużyn hokejowych, utworzonej przez młodych kanadyjskich parlamentarzystów w Ottawie. Na tym zdjęciu widać dwóch synów ówczesnego gubernatora generalnego Lorda Stanleya, od którego pochodzi nazwa Puchar Stanleya. Fotografia wykonana w 1888 lub 1889 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Poświęcenie na lotnisku w Mediolanie samolotu Caproni Ca-87 ufundowanego ze składek Polonii Amerykańskiej, na którym kapitan pilot Adam S. Kowalczyk i porucznik pilot rezerwy Włodzimierz Klisz z PLL "Lot" mieli przelecieć przez Atlantyk. W środku kardynał August Hlond, 1929 r.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
6

Oglądany: 99212x | Komentarzy: 54 | Okejek: 487 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.10

14.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało