Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXVI - Pierwsza fotografia wykonana telefonem komórkowym

99 180  
488   55  
376. odcinek "Zatrzymanych..." zabierze nas w podróż do Iranu z lat 70., kiedy zubożały naród szykował się do przewrotu i obalenia monarchii. Zwiedzimy też Paryż okupowany w czasie II wojny światowej oraz poznamy historię Diany Bryant i Tiare Jones.

#1. Peter Dinklage na scenie z punkowym zespołem "Whizzy", USA, lata 90. XX w.


#2. Suszenie dywanów w Teheranie, Iran, 1972 rok.


#3. Wracający z Dunkierki żołnierz Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego witany czule przez swoją dziewczynę na peronie kolejowym - 31 maja 1940 roku.


#4. 19-letnia Diana Bryant i jej 2-letnia chrześniaczka Tiare Jones spadają z płonącego budynku, 22 lipca 1975 roku.


Fire Escape Collapse, znana również jako Fire on Marlborough Street, to monochromatyczna fotografia autorstwa Stanleya Formana, która otrzymała Nagrodę Pulitzera za Spot News Photography w 1976 roku oraz tytuł World Press Photo of the Year.

Zdjęcie, które jest częścią serii, przedstawia 19-letnią Dianę Bryant i jej dwuletnią chrześniaczkę Tiare Jones spadające z zawalonych schodów przeciwpożarowych płonącego apartamentowca przy Marlborough Street w Bostonie, 22 lipca 1975 roku.

Kierownik pierwszego wozu strażackiego, który przybył na miejsce zdarzenia, Robert O'Neill, poprosił 19-letnią Bryant, aby wyniosła na dach swoją dwuletnią chrześnicę Jones. Niestety, w wyniku szybko rozprzestrzeniającego się ognia 19-latka nie była w stanie tego zrobić. O'Neill zeskoczył, aby im pomóc, zanim strażacy działający prężnie na ziemi będą w stanie wysunąć drabinę wozu strażackiego. O'Neill jedną ręką obejmował już Bryant, a drugą trzymał się kurczowo szczebla drabiny, gdy zawaliły się schody przeciwpożarowe, na których stała młoda kobieta, trzymająca w ręku dwulatkę.

O'Neil zdołał zawisnąć na jednej ręce i został uratowany, ale nie dał rady utrzymać drugą ręką Bryant i Jones, które spadły z wysokości około 15 metrów. Bryant odniosła liczne obrażenia głowy i ciała i zmarła kilka godzin później w szpitalu. Młodziutka Tiare przeżyła upadek, gdyż wylądowała na ciele Bryant, które zamortyzowało siłę uderzenia.

#5. Dyrektor FBI J. Edgar Hoover w masce Myszki Miki podczas przyjęcia sylwestrowego, 1938 rok.


#6. Wieża Eiffla w czasie okupacji wojsk nazistowskich, Paryż, 1940 rok. Napis na bannerze: "Niemcy zwyciężają na wszystkich frontach!"


#7. Studenci i personel naukowy przed Szkołą Medyczną w Nagpur, Maharasztra, Indie, 1870 rok.


#8. Sex Pistols jedzą lunch w restauracji Langham w Londynie w 1977 roku. Przy stoliku obok siedzi Michael Caine.


#9. Studentki zbierają i rozkładają wzdłuż ogrodzenia za kratami uniwersytetu kamienie, przygotowując się do walki z siłami islamistów podczas starć ulicznych przed uniwersytetem w Teheranie, Iran 1978-79 rok.


#10. Pierwsze zdjęcie wykonane telefonem komórkowym. Philippe Kahn zrobił to zdjęcie swojej nowo narodzonej córki za pomocą aparatu cyfrowego podłączonego do telefonu komórkowego z klapką, zsynchronizowanego kilkoma linijkami kodu, który napisał na swoim laptopie w szpitalu na oddziale macierzyńskim w 1997 roku.


#11. Dziesięciu braci Łysenko - wszyscy walczyli na frontach II wojny światowej i wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu. To zdjęcie zostało wykonane w 1982 roku podczas jednego ze zjazdów rodzinnych.


W latach trzydziestych XX wieku rodzina Łysenko mieszkała w ukraińskiej wiosce Browachi niedaleko miasta Korsuń-Szewczenkowski. Z biegiem lat Makar Nazarowicz i jego żona Eugenia dorobili się szesnaściorga dzieci - 5 córek i 11 synów. Co niesamowite jak na tamte czasy, wszystkie pociechy przeżyły okres niemowlęcy i dziecięcy. W 1933 roku jeden z synów, Jewtuch, w poszukiwaniu lepszego życia wyjechał do Kijowa do pracy i słuch po nim zaginął. Ojciec rodziny zmarł na początku 1940 roku. Kiedy rozpoczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, dziesięciu synów opuściło dom matki: Htodos, Petro, Iwan, Wasyl, Michaiło, Stepan, Mikołaj, Pawło, Andriej i Aleksander ruszyli na front. Matka żarliwie modliła się każdego dnia o ich powrót i stał się cud. Mimo olbrzymich strat wojsk radzieckich, cała dziesiątka szczęśliwie powróciła do domu Eugenii Łysenko.

#12. Pierwszy marsz poparcia dla legalizacji aborcji w Argentynie, 1984 rok.


Po 36 latach, w nocy z 29 na 30 grudnia 2020 roku, Argentynki wywalczyły prawo do legalnej i darmowej aborcji do 14. tygodnia ciąży. Wielki w tym udział obecnego prezydenta Alberto Fernandeza, który był orędownikiem zmiany i sympatykiem popularnych „zielonych chustek” (w przeciwieństwie do „niebieskich chustek”, które domagały się utrzymania obecnego statusu).

Fernandez zrobił to, co obiecywał w zwycięskiej kampanii wyborczej w ubiegłym roku. W wygłoszonej w marcu 2020 „mowie tronowej” w parlamencie w Buenos Aires największą owację wywołał, informując, że w ciągu kilku dni wyśle do parlamentu projekt ustawy legalizującej przerywanie ciąży. W grudniowych głosowaniu 38 senatorów było „za”, 29 „przeciw”, a jedna osoba wstrzymała się od głosowania.

#13. Finał Pucharu Anglii w piłce nożnej (FA Cup) pomiędzy Tottenham Hotspur i Sheffield United na stadionie Crystal Palace w Londynie w obecności 110 820 widzów, 20 kwietnia 1901 roku. Jak widać, linie na boisku były malowane kompletnie inaczej niż obecnie.


Mecz zakończył się remisem 2:2 i potrzebna była powtórka. Drugie spotkanie odbyło się 27 kwietnia na stadionie Burden Park w Boltonie. 20 470 kibiców obserwowało jak po raz pierwszy w historii puchar trafił w ręce piłkarzy Hotspur, którzy wygrali z piłkarzami Sheffield United 3:1.

#14. Święta w Badagri, Nigeria, 1923 rok.


#15. Scott Fahlman - pierwszy informatyk, który zaproponował użycie emotikonów jako sposobu wyrażania emocji podczas komunikacji w Internecie, 1982 rok.


#16. Rekonstrukcja Stonehenge, 1919 rok.


#17. Członkinie Ku Klux Klanu w USA, 1923 rok.


#18. Obowiązkowy prysznic w izbie wytrzeźwień, ZSRR, lata 80. XX wieku.


#19. Para wsiada do swojego BMW Isetta przez frontowe drzwi, 1950 rok.


Model był produkowany z przeznaczeniem na rynek europejski oraz amerykański. Pierwowzór BMW Isetta został odkryty przez wysłannika BMW na Salonie samochodowym w Genewie w 1954 r. Zarząd BMW postanowił odkupić licencję od firmy Iso i wyposażyć pojazd we własną jednostkę napędową pochodzącą z motocykla. Produkcję Isetty zakończono w 1962 r. Wyprodukowano 161 728 egzemplarzy. Obecnie brytyjska spółka Harrington działająca w Sajgonie w Wietnamie produkuje elektryczną wersję Isetty.

#20. Bal sylwestrowy zorganizowany przez Koło Rodziny Wojskowej w Poznaniu, 1929 - źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.


W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 99180x | Komentarzy: 55 | Okejek: 488 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.10

02.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało